
Studenckie Koło Naukowe Europy Środkowej ma przyjemność zaprosić na ogólnopolską studencko-doktoracką konferencję naukową: „Europy Środkowej portret własny 1918–2018 – przemiany wizji państwowości i tożsamości w literaturze”.
Rok 1918 rozpoczął nową erę w dziejach Europy – w szczególności Europy Środkowej, której narody zyskały możliwość odnalezienia się we własnych granicach. Ta stuletnia perspektywa skłania do refleksji i formułowania pewnego rodzaju podsumowań, rozliczeń oraz snucia wizji (bliższej i dalszej) przyszłości.
Przedmiotem zainteresowania chcemy uczynić takie pojęcia jak państwo, naród, tożsamość – indywidualna i zbiorowa, etniczna, płciowa etc. Chcemy przyjrzeć się ich niegdysiejszym obrazom i poszukać współczesnych (re)definicji.
Naszym głównym przewodnikiem po historii będzie literatura. Chcemy zastanowić się, jakie odbicie znalazły w niej procesy budowania nowoczesnej państwowości i formowania tożsamości, jak artyści reagowali na bieżące wydarzenia i jak nowe pokolenia mówią o nich z perspektywy czasu. Interesuje nas również kreacyjna moc literatury i jej sposoby kształtowania narracji na temat wspomnianych procesów.
W centrum naszych rozważań stawiamy literaturę, ale mile widziane będą wystąpienia obejmujące obok niej także inne dziedziny aktywności twórczej – film, muzyka, teatr, twórczość internetowa etc.
Zależy nam na uchwyceniu zarówno specyfiki procesów zachodzących w poszczególnych państwach Europy Środkowej, jak i relacji między nimi, dlatego szczególnie zachęcamy do podjęcia refleksji porównawczej.
Program konferencji:
Rozpoczęcie konferencji: 9:30
Tożsamość środkowoeuropejska (9:45-11:15)
Aleksandra Seń (UWr): Obraz dawnych Austro-Węgier na przykładzie Marszu Radetzky’ego Josepha Rotha i filmu Grand Budapest Hotel Wesa Andersona
mgr Błażej Szymankiewicz (UAM): Środkowoeuropejski Sen, czyli dlaczego powieść Za Alpami Davida Zábranského okazała się skandalem?
Marek Maraszek (UJ): Humor i historia. Rola niepowagi w kształtowaniu się tożsamości środkowoeuropejskiej
Tożsamość narodowa (11:30-13:00)
mgr Izabella Tillner (UAM): Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Aspekt narodowo-tożsamościowy w prozie Ignacego Karpowicza
Ewelina Kołodziej (UWr): „Kosmopolak” we Francji. O obrazach Polski i Francji w Zapiskach piórkiem Andrzeja Bobowskiego
mgr Weronika Woźnicka (UŚ): Tożsamość narodu słoweńskiego w wybranych esejach Draga Jančara
mgr Małgorzata Dambek (UAM): „Sme mocnejší než čas” („Jesteśmy silniejsi niż czas”). Słowacja w pamiętnikach i esejach Pavla Straussa
Tożsamość mniejszości, tożsamość lokalna (13:15-14:45)
Kamila Burchart (UJ): Przez mit 16 maja 1944 do Gadjo dildo. Porajmos w romskich narracjach feministycznych
mgr Giulia Kamińska Di Giannantonio (UŚ): Z Europy Środkowej do Południowej, czyli jak Południowy Tyrol stał się Górną Adygą
mgr Patrycja Bogdańska (UMK): „Kobieta, której nie było” – kobieca tożsamość w twórczości Ingeborg Bachmann
Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska (UAM): Rola mitu i legendy w kształtowaniu się tożsamości etnicznej Łużyczan
Konferencji towarzyszy wystawa Ości Europy Środkowej. Antologia subiektywna w holu Collegium Maius.
Informację wprowadził/a: Monika Sidorowska