III Konferencja Jakości Kształcenia na UAM w Collegium Biologicum
Odbywający się w dniach 5-6 grudnia br. w Audytorium im. Józefa Paczoskiego Collegium Biologicum na Morasku III Dzień Jakości Kształcenia na UAM był okazją do międzywydziałowej wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk kształcenia i inicjatyw edukacyjnych realizowanych poprzez powiązanie kształcenia z badaniami naukowymi.
Instytut Filologii Klasycznej przedstawił badania prowadzone w ramach zajęć na kierunkach: filologia klasyczna oraz studia śródziemnomorskie, dotyczące dramatu i teatru antycznego oraz jego recepcji w średniowieczu i nowożytności. Pochwalił się także działalnością istniejącego od 20 lat Teatru „Sfinga”.
Instytut Filologii Polskiej przedstawił trzy przykłady dobrych praktyk dotyczących łączenia badań naukowych i dydaktyki:
- książkę Literatura i jej natury (Poznań 2017), napisaną przez Przemysława Czaplińskiego, Joannę Bednarek i Dawida Gostyńskiego, poświęconą ekokrytyce, która stanowi ciąg dalszy warsztatów „Wspólny świat” – projektu realizowanego przez studentów specjalności polonistycznej (krytyka i praktyka literacka).
Instytut Filologii Słowiańskiej promował książkę Bajki Miloša Macourka przetłumaczoną przez pracowników, doktorantów oraz studentów IFS, wydaną nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM.
Instytut Filmu, Mediów i Sztuka Audiowizualnych zaprezentował pismo „Images. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication”, które poświęcone jest najistotniejszym zjawiskom współczesnej kultury audiowizualnej. Na jego łamach swoje teksty naukowe publikują również studenci, zwłaszcza filmoznawstwa Korzystają oni ze wskazówek doświadczonych naukowców, a przygotowywane przez nich artykuły często inspirowane są tematyką zajęć, zachęcają do dalszego pogłębiania wiedzy i doskonalenia warsztatu badawczego. Warto również dodać, że współredaktorami kolejnych numerów - obok pracowników naukowych Instytutu - są doktoranci filmoznawstwa.
W ramach prezentacji dobrych praktyk podnoszących jakość kształcenia w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów omówione zostały strategie dydaktyczne wykorzystujące metody project-based learning oraz art as research stosowane na studiach wiedza o teatrze oraz media interaktywne i widowiska. Przedstawiono także mechanizmy włączania studentów i doktorantów w prowadzone w Instytucie badania oraz materiały ze specjalistycznych międzynarodowych seminariów naukowych (Media Education Summit 2015 w Bostonie oraz Global University Network for Innovation 2018 w Barcelonie).
Program III Dnia Jakości Kształcenia na UAM
Poster "Myśl globalnie, działaj lokalnie. Nowe technologie i aktywność w regionie"
Poster "Literatury i jej natury"
Poster "Pozycje literatury. Interpretacje uwalniające. Szkice o literaturze współczesnej"
„Images. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication”
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl