Akcja integracja

7 maja na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej odbył się finał "Akcji-integracji". Wszystkie działania skupione wokół projektu o tej nazwie miały nadrzędny cel: zwiększyć świadomość społeczności akademickiej na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni uniwersyteckiej.
W tym dniu miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej "440 km po zmianę", rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę w wydziałowej kampanii społecznej, warsztaty "Poznaj dziś potrzeby jutra", jak również prelekcja na temat studentów z niepełnosprawnościami z perspektywy Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Kulminacyjnym punktem była debata poświęcona barierom w funkcjonowaniu studentów z niepełnosprawnościami w szkołach wyższych i wyrównywania szans w edukacji. Udział w debacie wzięli: Prorektor ds. studenckich – prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Pełnomocnik Rektora ds. studentów z niepełnosprawnościami – mgr Anna Rutz, prof. UAM dr hab. Wojciech Otto z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych, dr Magdalena Baer z Instytutu Filologii Słowiańskiej, mgr Anna Nabiałek ze Szkoły Językowej UAM, mgr Henryk Lubawy - specjalista ds. sprzętu i oprogramowania wspomagającego dla osób z uszkodzeniem narządu wzroku, Beata Wojciechowska - Samodzielny Specjalista ds. wsparcia i współpracy z NGO z wielkopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawicielka studentów - Maria Skoczyńska.
Dodatkowym punktem programu było stoisko "Zmień perspektywę", na którym można było przez chwilę poczuć się osobą z niepełnosprawnością (słuchową, wzrokową lub ruchową).
Przez cały dzień można było również skorzystać ze sprzętu wspomagającego korzystanie z zasobów bibliotecznych, jaki oferuje wydziałowa biblioteka dla studentów z niepełnosprawnością wzroku.
Od początku roku akademickiego 2017/2018 w ramach "Akcji-integracji" odbywało się szereg wydarzeń wpisujących się w jej ideę, m.in. warsztaty z komunikacji interpersonalnej, kurs polskiego języka migowego oraz kolejna edycja obozu naukowo-integracyjnego "Między ciszą a ciszą", w którym wzięli udział studenci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz studenci z niepełnosprawnością słuchu z wszystkich wydziałów UAM.
Materiał filmowy: UAM.TV
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl