Warsztaty z komunikacji interpersonalnej
W roku akademickim 2017/2018 studenci mogli wziąć udział w cyklu szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej. Prowadził je Wojciech Laskowski – badacz komunikacji, z wykształcenia filozof i lingwista. Wykładowca na kilku poznańskich wyższych uczelniach. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej „Eksplorator”. Popularyzator synergologii – dyscypliny i metody zajmującej się analizą nieświadomej mowy ciała.
Tematy spotkań
Opis warsztatów: warsztaty są skierowane do tych osób, które miewają kłopoty z formułowaniem wypowiedzi, np. w sytuacjach publicznych. Z udziału w treningu skorzystają również osoby, które nie dostrzegają u siebie takich problemów.
Program:
1. Użyteczne model tworzenia wypowiedzi (psycholingwistyczny model produkcji mowy)
2. Dwa rodzaje intencji: wyrażanie vs wpływanie
3. Dwa rodzaje trybów wypowiadania się: wypowiedź poprzedzona namysłem vs. wypowiedź spontaniczna („myślenie w trakcie mówienia”)
4. Co chcesz powiedzieć? – elementarz fenomenologa: odniesienie, treść, a przeżycie
5. Trzy postulaty zrozumiałości: prostota, zwięzłość, porządek
6. Ratunek, gdy coś pójdzie nie tak – autokorekta
Podstawy Sztuki Konwersacji – czyli jak mówić i słuchać, żeby się porozumieć
Opis warsztatów: Rozmowa wydaje się czynnością tak banalną i prostą jak robienie zakupów czy jedzenie. W istocie jednak jakość naszych rozmów bezpośrednio wpływa na jakość naszych relacji, a także na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Łatwo to przeoczyć, traktując tę podstawą formę komunikacji jako powszednią, drugorzędną czynność. Celem tych warsztatów jest z jednej strony rozbudzić świadomość roli, jaką pełni rozmowa w naszym życiu, z drugiej strony dostarczyć praktyczne „narzędzia” poprawiania naszych codziennych kontaktów z innymi ludźmi.
Program:
- użyteczna definicja rozmowy i konsekwencje z niej wynikające: rozmowa jako negocjacje
- 10 zasad kooperacji w konwersacji
Elementarz skutecznego mówcy
Opis warsztatu: występowania publiczne jest czynnością wzbudzającą duże emocje. Są ku temu dobre powody – stawką jest nasz dobry wizerunek i reputacja. Celem tego treningu jest dostarczenie odpowiedzi na najbardziej elementarne pytania, przed jakimi staje adept sztuki przemawiania oraz stworzenie warunków do przećwiczenia prostych rozwiązań budujących poczucie samo-skuteczności w tej sferze komunikacji.
Program:
3. Kompozycja, tranzycje, dygresje i powtórzenia.
Uwaga: wskazane jest, by uczestnik tego kursu wcześniej wziął udział w kursie „Sztuka wypowiedzi”.
ABC wiedzy o mowie ciała
Opis warsztatów: język ciała zdaje się czasem tajemniczym, wręcz obcym językiem. Jednocześnie pozostajemy pod jego ogromnym wpływem. Doskonale to ujął amerykański językoznawca Edward Sapir: „(…) reagujemy na gesty z niezwykłą czujnością, i, można by rzec, zgodnie z wyszukanym i sekretnym kodem – nieopisanym nigdzie, nie znanym nikomu, a rozumianym przez wszystkich”. Celem tego warsztatu jest wyjaśnienie głównych tajemnic związanych z komunikacją niewerbalną.
Program:
9. Ogólna strategia użycia informacji niewerbalnej
Czas trwania: 3 – 4 godziny lekcyjne
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl