2015
II NAGRODA W KONKURSIE O NAGRODĘ „STUDIÓW ŹRÓDŁOZNAWCZYCH” DLA PRACOWNIKÓW INSTYTUTU FILOLOGII POLSKIEJ UAM
Z przyjemnością informujemy, że 11 grudnia 2015 r. w siedzibie Instytutu Historii PAN w Warszawie Jury konkursu o nagrodę „Studiów Źródłoznawczych” im. Profesora Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego przyznało II nagrodę w kategorii edycji źródłowych zespołowi autorskiemu w składzie Prof. dr hab. Wiesław Wydra, dr Rafał Wójcik i dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss za książkę: Baltazar Opec, Żywot Pana Jezu Krysta (1522), wydali i wstępem opatrzyli Wiesław Wydra i Rafał Wójcik, wstęp ikonograficzny Katarzyna Krzak-Weiss (Poznań 2014).
WYRÓŻNIENIE DLA KSIĄŻKI PROF. JERZEGO FIEĆKI I WYDAWNICTWA NAUKOWEGO UAM
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi Jerzemu Fiećce, autorowi książki Katastrofizm, ateizm i inne obrachunki. Szkice o ideach polskich romantyków, oraz Wydawnictwu Naukowemu UAM wyróżnienia w „Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką w roku 2015” organizowanym z okazji „Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej”.
NAGRODA IM. KAZIMIERZA WYKI DLA PROFESORA EDWARDA BALCERZANA
Z radością informujemy, że Pan Profesor Edward Balcerzan został uhonorowany prestiżową nagrodą literacką im. Kazimierza Wyki przyznawaną w dziedzinie krytyki, eseistyki i teorii literatury. Fundatorami nagrody są marszałek województwa małopolskiego i prezydent Krakowa.
Panu Profesorowi, Mistrzowi dla wielu pokoleń polonistów, składamy najserdeczniejsze gratulacje!
SREBRNY MEDAL TOWARZYSTWA IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W POZNANIU DLA PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU FILOLOGII POLSKIEJ I KLASYCZNEJ UAM
Uprzejmie informujemy, że Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu przyznało pani prof. Halinie Bułczyńskiej-Zgółkowej i panu prof. Tadeuszowi Zgółce Srebrny Medal Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”.
Wyróżnienie to zostało przyznane za działalność naukową, dydaktyczną, popularyzację piękna języka polskiego, a także za działalność charytatywną, społeczno-kulturalną i upowszechnianie wartości pracy organicznej.
PALMAE UNIVERSITATIS STUDIORUM POSNANIENSIS DLA PROF. SYLWESTRA DWORACKIEGO
Z ogromną radością informujemy, że w dniu 1 października 2015 roku z woli i postanowienia Jego Magnificencji Rektora i Senatu UAM otrzymał wyróżnienie Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis znakomity uczony, emerytowany pracownik Instytutu Filologii Klasycznej UAM prof. zw. dr hab. Sylwester Dworacki.
Znamienity filolog klasyczny, zasłużony badacz klasycznej prozy i dramatu greckiego, autor licznych ważnych prac naukowych, ciągle niestrudzony orędownik filologii klasycznej, światły wychowawca kilku pokoleń swoich następców, szanowany i kochany nauczyciel akademicki, ceniony w kraju i za granicą organizator nauki.
Prof. Dworacki był w swoim czasie kolejno: wicedyrektorem Instytutu Filologii Klasycznej, Dziekanem Wydziału Filologicznego, Prorektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jako opiekun chóru uniwersyteckiego, do dzisiaj służy radą i pomocą w doborze tekstów łacińskich stosownych do uroczystości akademickich. Prof. Dworacki jest lub był członkiem wielu ważnych gremiów naukowych i organizacji, m. in. Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej, Polskiego Towarzystwa Filologicznego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komisji Stypendialnej Fundacji Lanckorońskich.
DR MAGDALENA KARAMUCKA LAUREATKĄ NAGRODY PREZESA RADY MINISTRÓW ZA ROZPRAWĘ DOKTORSKĄ!
Tegoroczną laureatką w UAM Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską została dr Magdalena Karamucka, która na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM napisała pracę pt. „Antyczny Rzym Norwida” pod kierunkiem prof. Elżbiety Wesołowskiej. Promotorem pomocniczym była dr Zofia Dambek z Instytut Filologii Polskiej UAM. Serdecznie gratulujemy!
KSIĄŻKA PROF. EWY SKWARY NA TEMAT TERENCJUSZA ZOSTANIE WYDANA W SERII "MONOGRAFIE FNP"
Z ogromną radością informujemy o sukcesie Prof. Ewy Skwary, której książka "Komedia według Terencjusza" została zakwalifikowana do wydania w prestiżowej serii "Monografie FNP" przez Radę Wydawniczą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (pełniąca rolę jury konkursu w programie MONOGRAFIE). Serdecznie gratulujemy!
DR HAB. AGNIESZKA JELEWSKA Z WYDZIAŁU FILOLOGII POLSKIEJ I KLASYCZNEJ UAM KURATOREM EKSPOZYCJI NARODOWEJ NA PRAGUE QUADRIENNALE OF PERFORMANCE DESIGN AND SPACE 2015
78 państw, w tym Polska, weźmie udział w 13. Praskim Quadriennale – największej na świecie imprezie poświęconej projektowaniu przestrzeni na potrzeby sztuk performatywnych i wizualnych. W ciągu 11 dni PQ, które w tym roku przenosi się do historycznego centrum Pragi, odwiedzi ponad 50 tysięcy osób. W prace nad projektami zostało zaangażowanych aż sześć tysięcy artystów a w programie imprezy szczególna rola przypadła Polsce.
Finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ekspozycja polska koordynowana jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Kuratorką „Sekcji narodowej” została dr hab. Agnieszka Jelewska, adiunkt Instytutu Teatru i Sztuk Audiowizualnych UAM oraz dyrektor HAT Research Center na naszym uniwersytecie. Prezentacja, którą oglądać można było od 18 czerwca, nosiła tytuł „Post-Apocalypsis”, to pierwszy w historii PQ i polskiej ekspozycji projekt opierający się w tak znacznym stopniu na zespołowym procesie twórczym badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów. Kuratorka zaprosiła do współpracy nad „Post-Apocalypsis” między innymi wybitnego polskiego architekta i scenografa, Jerzego Gurawskiego, wystawę współprojektowli także dr Michał Krawczak (dyrektor programowy HAT Research Center UAM) wraz z programistą Pawłem Janickim (Centrum Sztuki Mediów WRO), kompozytorem dr Rafałem Zapałą (Akademia Muzyczna w Poznaniu) oraz projektantem Michałem Cichym (studio MOM Architects).
MEDAL MŁODEJ SZTUKI DLA PANI DR ANITY JARZYNY
Z radością informujemy, że absolwentka Wydziałowego Studium Doktoranckiego, Pani Dr Anita Jarzyna otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii literatura. Jury przyznało Medal za „cierpliwą pasję do badania literatury i wielkie serce do propagowania jej w obojętniejącym świecie”.
Serdecznie Pani Doktor gratulujemy!
PANI DOKTOR EWA SZKUDLAREK LAUREATKĄ KONKURSU
Z ogromną radością informujemy, że Pani Doktor Ewa Szkudlarek została laureatką prestiżowego „Konkursu o stypendia z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” na rok 2015. Stypendium jest przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl