2016
NAGRODA MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO DLA DR HAB. MARII MARCINKOWSKIEJ-ROSÓŁ
Z ogromna radością informujemy, iż Pani dr hab. Maria Marcinkowska-Rosół z Instytutu Filologii Klasycznej UAM została laureatką prestiżowej Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za swoją książkę habilitacyjną „Die Prinzipienlehre der Milesier. Kommentar zu den Textzeugnissen bei Aristoteles und seinen Kommentatoren” ("Nauki o zasadach filozofów z Miletu. Komentarz do świadectw Arystotelesa i jego komentatorów", de Gruyter, Berlin – Boston 2014, ss. 735), powstałą w ramach międzynarodowego projektu „Edition, Übersetzung und Kommentierung der Fragmente der milesischen Philosophen im Rahmen der Neu-Edition der Fragmente der Vorsokratiker im Walter de Gruyter-Verlag ("Wydanie, tłumaczenie i skomentowanie fragmentów filozofów z Miletu w ramach nowej edycji fragmentów presokratyków wydawnictwa Walter de Gruyter, Berlin"). Książka jest analizą obecności teorii początkowych zasad w filozofii jońskiej u Arystotelesa i jego komentatorów.
Serdecznie gratulujemy!
WRĘCZENIE MEDALU HOMINI VERE ACADEMICO PROF. IGNACEMU LEWANDOWSKIEMU
Z wielką radością informujemy, że Pan prof. dr hab. Ignacy Lewandowski, zasłużony uczony w dziedzinie filologii klasycznej, został w dniu 25 listopada br. uhonorowany przez JM Rektora UAM prof. dra hab. Andrzeja Lesickiego Medalem HOMINI VERE ACADEMICO.
Pan Profesor jest wielce zasłużonym uczonym badającym literaturę łacińską i nowołacińską oraz niestrudzonym propagatorem kultury antycznej i autorem bardzo wielu artykułów i znakomitych książek, w tym ostatniej – poświęconej życiu i twórczości Klemensa Janickiego.
Prof. Lewandowski z oddaniem przez 15 lat sprawował funkcję dyrektora Instytutu Filologii Klasycznej UAM. Kilka dni temu Laureat obchodził piękny jubileusz 80. urodzin.
NAGRODA PISF DLA PROF. MAŁGORZATY HENDRYKOWSKIEJ
20 września 2016 roku podczas Gali Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni prof. Małgorzata Hendrykowska otrzymała prestiżową nagrodę PISF za dwutomową książkę "Historia polskiego filmu dokumentalnego" (1896-1944 i 1945-2014), która ukazała się w Wydawnictwie Naukowym UAM. Nagroda PISF to jedyna tego typu polska nagroda wręczana za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji sztuki filmowej. Od 2008 roku jest szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej.
Komunikat PISF i film z gali dostępny tutaj.
NAGRODA SWK FENIKS 2016 DLA MODLITEWNIKA OLBRACHTA GASZTOŁDA
Z przyjemnością informujemy, że Modlitewnik Olbrachta Gasztołda kanclerza wielkiego litewskiego. 1528 r. zdobył Nagrodę SWK Feniks 2016 w kategorii „Edytorstwo”. Publikacja uzyskała także Nagrodę w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską na XXII Wrocławskich Targach Książki Naukowej. Edycję przygotowali dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss, dr Rafał Wójcik, prof. Wiesław Wydra.
Książka zawiera facsimile modlitewnika Olbrachta Gasztołda (ok. 1480-1539), wielkiego kanclerza litewskiego. Rękopis powstał w 1528 roku w krakowskim warsztacie Stanisława Samostrzelnika, najwybitniejszego polskiego iluminatora 1. połowy XVI w. Należy do najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków polskiego miniatorstwa książkowego. Jest też ważnym zabytkiem piśmiennictwa staropolskiego. Od dawna przechowywany w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Monachium, był dotąd znany tylko z czarno-białych reprodukcji kilku wybranych z niego kart. Modlitewnik Olbrachta Gasztołda jest pierwszą publikacją z serii „Libri Precationum Illuminati Poloniae Veteris”. Kolejne tomy, Modlitewnik królowej Bony. 1492 r. oraz Modlitewnik Zygmunta I Starego 1524 r., ukazały się nakładem Wydawnictwa „Poznańskie Studia Polonistyczne”.
DR PATRYK BOROWIAK ZWYCIĘZCĄ KONKURSU „POMYŚL O UAM – POMYSŁ DLA UAM”
Z radością informujemy, że Pan Doktor Patryk Borowiak z Instytutu Filologii Słowiańskiej otrzymał główną nagrodę w konkursie „Pomyśl o UAM – pomysł dla UAM”, nad którym patronat objął jego pomysłodawca, Pan Prorektor prof. Andrzej Lesicki.
Tytuł zwycięskiego projektu to KLĄTWA COLLEGIUM MAIUS.
Serdecznie gratulujemy Panu Patrykowi Borowiakowi, Przewodniczącemu Wydziałowego Zespołu ds. Promocji, kolejnego pomysłu na promowanie Wydziału, jego pięknej siedziby i całego Uniwersytetu.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl