Badanie pamięci społecznej w greckiej poezji lirycznej
Opierając się na nowym stosunkowo pojęciu „social memory” sytuującym się na pograniczu socjologii i teorii literatury, nasi badacze przeprowadzają m. in. w ramach międzynarodowego projektu badawczego analizę zjawiska pamięci społecznej w greckiej poezji lirycznej, głównie na przykładzie epinikiów Pindara oraz eposów Homera.
Prowadzona jest analiza pod kątem tzw. „social memory” w twórczości Pindara oraz w epice Homera. Badane są także w aspekcie starości, czasu i pamięci w tragedii greckiej (np. „Edyp w Kolonos"), jak i tragedie Ajschylosa Agamemnon.
Do najważniejszych osiągnięć z zakresu prac prowadzonych w tym temacie należy wymienić podręcznik anglojęzyczny autorstwa prof. G. Schadego pt. Lectures on Greek Ancient Poetry, Poznań 2016. Należy tu też wymienić:
Stuligrosz Magdalena, Las w poezji greckiej okresu archaicznego i klasycznego, Studia i Materiały Ośrodka Kultury Leśnej, 2016, nr 15, s. 249-268
Bartol Krystyna, Mnemosyne w mitycznej i społecznej przestrzeni Grecji starożytnej, w: Mnemosyne jako źródło pamięci kulturowej, red. M. Korytowska, J. Czernik, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2016.
Planowane są kolejne publikacje w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz wystąpienia konferencyjne.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl