Okrucieństwo w literaturze i kulturze Europy
Ten temat jest ukierunkowany na możliwie szerokie rozpoznanie zjawiska okrucieństwa w jego różnych przejawach kulturowych, społecznych oraz psychologicznych.
Praca w ramach powstałego konsorcjum, zawiązanego pomiędzy Wydziałem Polonistyki UJ oraz Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Próba ogarnięcia tak szerokiego i ważnego tematu społecznego oraz literackiego w różnych aspektach, gatunkach literackich i kulturowych oraz różnych epokach (od antyku po współczesność), mediach (np. teatr i film). W 2016 r. odbyły się dwa seminaria (w Poznaniu i w Krakowie), związane z tą tematyką. Planowany jest obszerny i przekrojowy tom zbiorowy kategoryzujący i pogłębiający tematykę okrucieństwa w kulturze i literaturze na przestrzeni wieków.
Pracownicy IFK napisali 7 wartościowych artykułów do obszernego tomu zbiorowego w liczbie (25 artykułów). Teksty analizują i syntetyzują zjawisko okrucieństwa: u Seneki, Swetoniusza i Tacyta, w filmie, w literaturze dla dzieci oraz nowożytnym i antycznym dramacie.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl