Czeskie imaginarium. Aksamitny listopad
Cel badania:
Opis realizacji zadania:
Organizacja tygodniowego festiwalu „Czeskie imaginarium”, poświęconego „aksamitnej rewolucji” w Czechosłowacji i kwestii podziału tego państwa.
Efekty festiwalu: popularyzacja wiedzy o rewolucji ustrojowej w Czechosłowacji w listopadzie i w grudniu 1989 roku. Wydarzenie skierowane było zarówno do studentów, jak również do szerszego grona odbiorców, zainteresowanych czeską kulturą. Popularnonaukowy charakter festiwalu miał również przyczynić się do promocji Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM oraz poznańskiej bohemistyki. Organizacja drugiej edycji konferencji naukowej z cyklu „Czeskie imaginarium”, przygotowanie wystawy poświęconej reakcji społeczeństwa na wydarzenia roku 1989, spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim połączone z promocją jego najnowszej książki Havel. Zemsta bezsilnych, zorganizowanie wykładu popularnonaukowego o czeskiej „rewolucyjnej” muzyce, wieczór z muzyką lat osiemdziesiątych oraz przedstawienie przygotowane przez teatr MplusM na podstawie sztuki V. Havla.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl