
AKTUALNOŚCI

W środę 21 kwietnia o 13.30 gościem specjalności przekładowej IFP UAM będzie Pan Janusz Solarz, poeta i tłumacz, amerykanista i komparatysta, wykładowca z Department of Second Language Studies Indiana University Bloomington. Dickinsonolog, który właśnie ogłosił Wiersze zebrane Emily Dickinson w swoim przekładzie – to trzytomowa, bilingwalna, pionierska w literaturze polskiej edycja, opublikowana przez Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”, Szczecin 2021. I to właśnie poezji Emily Dickinson w polskich tłumaczeniach będzie poświęcone spotkanie 21 IV, które odbędzie się na kanale Sztuka przekładu MS Teams. Wszystkich zainteresowanych dołączeniem prosimy o kontakt z prof. Ewą Rajewską (rajewska@amu.edu.pl).
Więcej...
Całą społeczność WFPiK gorąco zapraszamy do akcji „Wiosenny rozRUCH na UAM”! Na co dzień dbamy o nasz rozwój umysłowy, ale warto pamiętać również o rozwoju fizycznym! Forma dowolna – możesz hasać jak Mickiewicz na stepie, zaznawać odświeżających spacerów po pokoju jak bohaterki „Dumy i uprzedzenia”, biegać jak Forrest Gump lub depnąć sobie ode wsi dode wsi jak Lech Janerka.
Więcej...
Został rozstrzygnięty tegoroczny Konkurs „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską" i „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską".
Miło nam jest oznajmić, że praca doktorska pani Ewy Nowak-Pasterskiej, pt.: „Antroponimia złotników poznańskich od XVI do XVIII wieku. Studium socjoonomastyczne", napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Sieradzkiego (Instytut Filologii Polskiej), obroniona na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej w 2019 r., została przez Kapitułę Konkursu zakwalifikowana do grupy najwyżej ocenionych i nagrodzona jedną z trzech nagród głównych.

Uruchomiono 18. konkurs w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza” obejmujący realizację zadań:
- 01 - Wsparcie umiędzynarodowienia UAM – przyjazdy wybitnych zagranicznych naukowców w ramach programów UAM Excellence Visiting Post-Doctoral Researchers oraz UAM Excellence Visiting Professors,
- 07 - Wsparcie umiędzynarodowienia kadry UAM - wyjazdy zagraniczne w ramach programu – International Junior and Senior Exchange.
Przyjazdy i wyjazdy będą mogły być realizowane do 30 listopada 2022 r.
Termin składania wniosków upływa 7 maja br. Szczegółowe warunki konkursów dostępne są na stronie.
Więcej...
Właśnie ruszyła V edycja konkursu BESTStudentGRANT, organizowanego w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (ID-UB) – 19. konkurs BESTStudentGRANT na realizację zadania 39: Wyszukiwanie studentów wybitnie uzdolnionych oraz wsparcie talentów poprzez włączenie ich do badań naukowych.
Termin składania wniosków upływa 12 maja br.
Do zdobycia:
- granty na realizację studenckich projektów badawczych,
- do 5000 zł dla najlepszych studentów,
- możliwość sfinansowania udziału w konferencjach, warsztatach i seminariach, zakupu literatury oraz oprogramowania,
- Honorarium dla grantobiorcy.

Koło Miłośników Historii Języka Polskiego działające przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UAM ma przyjemność zaprosić na IX Ogólnopolską Konferencję Historycznojęzykową w 20. rocznicę śmierci prof. Stanisława Urbańczyka.
Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2021 r. w trybie zdalnym.

Z radością informujemy, że aż siedmioro studentów WFPiK otrzymało granty w 3 edycji konkursu Study@Research (ID-UB), którego celem jest wspieranie kształcenia w powiązaniu z badaniami poprzez stymulowanie pracy naukowej studentów systemem grantów – indywidualnych lub zespołowych, realizowanych np. przez koła naukowe. Konkurs był skierowany do studentów I roku studiów drugiego stopnia i IV roku jednolitych studiów magisterskich.
Więcej...
W najnowszym odcinku gościem Oli Wieczorkiewicz jest dr Urszula Kowalska-Nadolna z Zakładu Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich IFS.
Badania pani doktor są pretekstem do rozmowy o tym, jak literatura i kultura reagują na przemiany polityczne i jak wraz z nimi zmienia się pamięć o najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Z odcinka dowiadujemy się także, jakimi metodami Czechosłowacy przeciwstawiali się reżimowi i o tym, czy piosenki mogą doprowadzić do jego upadku. A jeśli chcecie poznać przepis na słynne utopence, zgłębić nietypowy dydaktyzm czeskich bajek i wysłuchać jednej z nich w interpretacji pani doktor - koniecznie wysłuchajcie do końca!
Podcastu można wysłuchać na Youtube i Spotify, polecamy również jego profil na Instagramie oraz adres mailowy: dwukropekbadacz_ka@amu.edu.pl
Fot. Stanislava Kostić
Więcej...
Informujemy, że otwarto kolejną edycję konkursu o Nagrodę Komitetu Językoznawstwa PAN za wybitne osiągnięcie naukowe z zakresu językoznawstwa.
Przedmiotem konkursu są pierwsze wydania prac naukowych z zakresu językoznawstwa opublikowane w roku 2020 oraz osiągnięcia w zakresie wytworzenia zasobów lub narzędzi językowych (np. słowniki, korpusy, bazy danych, przeszukiwalne edycje źródeł). Nagroda przyznawana jest przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Termin przesyłania zgłoszeń to 20 lipca br.
Regulamin Nagrody KJ wraz z formularzem zgłoszeniowym i klauzulą zgody znajdą Państwo tutaj.
Więcej...
W ostatnim numerze uniwersyteckiego newslettera UAMek pojawił się wywiad z Prodziekanem ds. studenckich i kształcenia, prof. UAM dr. hab. Krzysztofem Skibskim. Tematem rozmowy był poznański Teatr U Przyjaciół, działający od 2003 roku. Profesor Skibski współpracuje z Teatrem od jego powstania, a w swojej teatralnej działalności spełnia się jako aktor, scenarzysta i reżyser. Michalinie Łabiszak opowiedział o ludziach związanych z tym miejscem, o swojej roli w Teatrze oraz o słowie i literaturze.
Więcej...Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl