
AKTUALNOŚCI

Nagle wyjechać do
Lwowa, w środku nocy, w dzień, we wrześniu
lub w marcu.
Wiersze zmarłego Poety czytać będą: Jej Magnificencja Rektor prof. Bogumiła Kaniewska, Dziekani WFPiK, pracowniczki i pracownicy Szkoły Nauk o Języku i Literaturze oraz zaproszeni goście, m.in. poeta Ryszard Krynicki.
Uczcijmy razem pamięć Poety…
Zapraszamy do wysłuchania kilku słów, które skierował do całej społeczności WFPiK Dziekan prof. Tomasz Mizerkiewicz z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych:
Więcej...
Szanowni Państwo,
w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną oraz komunikatem Rektora UAM z dnia 26 marca 2021 informujemy, że w dniach 29 marca - 9 kwietnia 2021 większa część administracji wydziałowej (Biuro Obsługi Wydziału, Biuro Obsługi Studenta) będzie przebywać na urlopie. Praca będzie świadczona wyłącznie w zakresie koniecznym dla zapewnienia ciągłości procesów niezbędnych dla funkcjonowania jednostki, a większość osób, które nie zostaną skierowane na urlop, będzie pracować w trybie zdalnym.
Z tego powodu kontakt telefoniczny, jak i dostęp do pokojów BOW i BOS może być utrudniony. W każdej sprawie uprzejmie prosimy przede wszystkim o kontakt mailowy - Państwa sprawa zostanie załatwiona najszybciej jak to możliwe.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
Więcej...
Jesteś zainteresowany/a krajem Skłodowskiej-Curie, Kopernika, Tokarczuk i Lewandowskiego? Chcesz poznać od podstaw język polski lub dowiedzieć się o nim czegoś nowego?
Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM zaprasza na letni kurs online, który odbędzie się od 2 do 20 sierpnia 2021. W programie 60 godzin lektoratu języka polskiego i 20 godzin wykładów o Polsce (historii, kulturze, literaturze, filmie, realiach...).
Przewidziano powstanie 5 grup od 6 do 8 osób w każdej.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka nowego podcastu "Dwukropek badacz_ka", stworzonego przez i dla pracowników, doktorantów, studentów i sympatyków naszego Wydziału.
Bohaterką pierwszego odcinka jest mgr Joanna B. Bednarek, doktorantka w Zakładzie Antropologii Literatury IFP UAM.
Podcastu można wysłuchać na Youtube i Spotify, polecamy również jego profil na Instagramie.
Dwukropek badacz_ka to seria podcastowa WFPiK. Co dwa tygodnie spotykamy się na poddaszu budynku przy Fredry 10, aby w technologicznych objęciach Laboratorium Lema, rozmawiać z badaczami i badaczkami związanymi z naszym Wydziałem. Rozmawiamy o nauce i życiu z nauką, o sprawach uniwersyteckich i tych znacznie mniej serio. Podcast jest przede wszystkim pretekstem do prezentowania różnych osobowości i temperamentów badawczych, a zaproszeni goście - reprezentujący rozmaite gałęzie humanistyki - opowiadają o karierze, wartościach i praktykach, ale wspominają także swoje dziecięce marzenia i dzielą się metodami "resetowania" umysłu.
Więcej...
Profesor Krzysztof Kozłowski z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych WFPiK otrzymał prestiżową nagrodę The University of Bayreuth Centre of International Excellence “Alexander von Humboldt” (BHC).
Więcej...
Informujemy, że otwarto nabory do dwóch konkursów finansowanych w ramach programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza". Konkurs "Pierwszy grant/Pierwszy tekst" jest skierowany do nauczycieli akademickich co najmniej ze stopniem doktora przypisanych w co najmniej 50% do dyscyplin z obszaru nauk humanistycznych i społecznych, natomiast "Minigranty doktoranckie" oferuje wsparcie dla doktorantów.
Więcej informacji:
- Pierwszy grant/Pierwszy tekst: tutaj,
- Minigranty doktoranckie: tutaj.
Więcej...21 marca 2021, w Światowy Dzień Poezji, zmarł Adam Zagajewski, jeden z najwybitniejszych polskich poetów.
W 2011 roku gościł na Festiwalu "Poznań Poetów", któremu partnerujemy:
Więcej...
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo ze spotkania z Adamem Krukiem, które odbyło się 18 marca br. Adam Kruk jest absolwentem filmoznawstwa na naszym wydziale, krytykiem filmowym i animatorem kultury. Podczas spotkania opowiedział o swojej ścieżce zawodowej, o tym, co mu pomogło rozwinąć filmoznawcze skrzydła i o swojej przygodzie z Erasmusem, która odkryła przed nim kulturę włoską.
Zapis dostępny jest tutaj.
Zachęcamy również do obejrzenia trzech esejów filmowych autorstwa naszego gościa, które powstały z myślą o zagranicznych odbiorcach polskiego filmu, ale z pewnością zainteresują również rodzimych widzów:
- All That Hate (o filmie "Sala samobójców. Hater" Jana Komasy),
- Four Walls Around Us (o filmie "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego),
- How to Be a Woman (o filmie "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej).
Więcej...Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl