
AKTUALNOŚCI
Z ogromnym smutkiem i bólem przekazujemy wiadomość o śmierci naszego Profesora, Nauczyciela i Kolegi Dariusza Cezarego Maleszyńskiego.
Pan Profesor był absolwentem VI LO w Poznaniu, a studia polonistyczne odbył w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Zatrudniony w UAM od 1980 roku. Mentorem i promotorem naukowych dokonań Dariusza Cezarego Maleszyńskiego był Prof. Tadeusz Witczak. Dawna literatura polska była główną domeną jego badań, a profil jego pism naukowych wyznacza interdyscyplinarna synteza antropologii, krytyki tematycznej, historii idei, topiki historycznej, semantyki historycznej i klasycznej historii literatury. Taki charakter miały książki Człowiek w tekście, Materia staropolska i artykuły naukowe. W ostatnich latach pracował nad książką o motywie zgody w dawnym piśmiennictwie.
Wypromował dwoje doktorów i wielu magistrów. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku żywo angażował się w ruch naukowy i życie społeczno-kulturalne polonistów w ramach działań Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Oddawał się twórczości poetyckiej, wiersze opublikował w kilkunastu tomikach.
Wyrażamy serdeczne współczucie Małżonce Pana Profesora, Pani Profesor Joannie Maleszyńskiej, i wszystkim Jego Bliskim.
Więcej...
Zakład Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich Instytutu Filologii Słowiańskiej zaprasza na spotkanie poświęcone aksamitnej rewolucji.
Listopadowe wydarzenia wspominamy 7 grudnia o godz. 17.00.
Naszym gościem będzie fotograf Karel Koutský – zapraszamy na autorską prezentację zdjęć Aksamitna 1989, 2020, a także na prelekcję mgr. Jana Pešiny Mała wielka historia aksamitnej rewolucji.
Więcej...
MNiSW informuje, że 3 grudnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”. Powyższa nowelizacja dopuszcza przedłużenie realizacji projektów, a tym samym przeniesienie środków niewykorzystanych w roku 2020 na rok 2021. Zaznaczyć jednak należy, że przedłużenie realizacji projektu może zostać dokonane wyłącznie w postaci aneksu do zawartej w ramach programu umowy, poprzedzonego umotywowanym wnioskiem ze strony przedsiębiorcy. Dla projektów, które pierwotnie miały zakończyć się 31.12.2020 r. termin na złożenie wniosku o zmianę warunków umowy mija 10.12.2020 r.
Więcej...
Z radością informujemy, że dr Dorota Masłej z Instytutu Filologii Polskiej UAM otrzymała Nagrodę Wydziału I PAN im. Kazimierza Nitscha za książkę „Jak rodził się średniowieczny tekst. Tak zwane Kazania augustiańskie w perspektywie historycznojęzykowej” (Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”, Poznań 2020). Nagroda jest przyznawana co 4 lata i pozostaje najbardziej prestiżową polską nagrodą przyznawaną za prace w dziedzinie językoznawstwa.

Jury Konkursu na Najlepszy Referat Studencki i Najlepszą Pracę Licencjacką im. Stanisława Dobrzyckiego z przyjemnością informuje, że od tego roku, czyli począwszy od edycji XLVI, przyznawana będzie nagroda specjalna w kategorii esej, do której prace zgłaszać mogą studentki i studenci, bez pośrednictwa opiekunów naukowych.
Więcej...
W dniach 10-11 grudnia br. odbędzie się konferencja pn. Źródła staropolskich apokryfów. Pytania, problemy, perspektywy. W spotkaniu będą brać udział przedstawiciele różnych dyscyplin: poloniści, slawiści, filolodzy klasyczni, teolodzy, historycy sztuki. Konferencji towarzyszyć będą wykłady otwarte, które wygłoszą ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, prof. PWT; ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski, prof. dr hab. Aleksander Naumow oraz profesor Zbigniew Izydorczyk. Szczegółowy program znajduje się na załączonym plakacie.
Więcej...
Specjalność przekładowa Instytutu Filologii Polskiej UAM zaprasza na spotkanie z Justyną Czechowską - literaturoznawczynią, animatorką kultury, tłumaczką literacką z języka szwedzkiego i norweskiego, współzałożycielką i członkinią zarządu Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, współtwórczynią Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury Odnalezione w tłumaczeniu. Spotkanie odbędzie się już 2 grudnia br. (środa) o godz. 13.30.
Więcej...Ambasada Francji w Polsce zaprasza do wnioskowania o stypendium w dwóch projektach. Pierwszy z nich skierowany jest do naukowców wszystkich dziedzin nauki i oferuje roczny pobyt naukowy we Francji, drugi z nich dotyczy udziału w badaniach "Europa Środkowa w obliczu pandemii".
Więcej...
4 grudnia br. odbędzie się konferencja WiSER - Women in Science and European Research, podejmująca tematykę równości płci w środowisku akademickim i kulturze badawczej.
Więcej...
W ramach świątecznej akcji charytatywnej doktorantki i doktoranci Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM chcą wesprzeć dr Agnieszkę Wagner - członkinię społeczności akademickiej naszej Szkoły.
Więcej...Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl