
ul. Fredry 10
61-701 Poznań
tel: +48 61 829 45 20, 21
fax: + 48 61 829 45 30
Władze Instytutu:
Dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej
prof. UAM dr hab. Anna Gawarecka
Pełnomocnik dyrektora ds. dydaktycznych
prof. UAM dr hab. Joanna Rękas
Pełnomocnik dyrektora ds. naukowych
prof. UAM dr hab. Izabela Lis-Wielgosz
Tradycje poznańskiej slawistyki sięgają roku 1919 – daty powstania Uniwersytetu Poznańskiego. W nowo utworzonym Uniwersytecie znalazło zatrudnienie wielu wybitnych polskich slawistów, takich jak: Tadeusz Lehr-Spławiński, Mikołaj Rudnicki czy Henryk Ułaszyn. Po II wojnie światowej w 1949 roku stworzono na Uniwersytecie Poznańskim Katedrę Literatur Zachodniosłowiańskich, która w 1952 roku została przemianowana na Katedrę Literatur Słowiańskich – jej kierownikiem był Stefan Vrtel-Wierczyński. Po jego śmierci w 1964 roku kuratorem Katedry Literatur Słowiańskich zostaje na krótko Władysław Kuraszkiewicz. Rok później Katedrę rozbudowano o specjalizację rusycystyczną, zaś w roku 1969 połączono ją z Katedrą Filologii Rosyjskiej, tworząc Instytut Filologii Rosyjskiej. W strukturze Instytutu jednostka, kierowana przez prof. Halinę Pańczyk, funkcjonowała jako Zakład Języków i Literatur Słowiańskich. W roku 1988 jednak, już jako Katedra Filologii Słowiańskiej, weszła w skład nowoutworzonego Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.
W latach 1988-1996 Katedrą Slawistyki kierował prof. dr hab. Tadeusz Zdancewicz. Od 1996 do 1999 roku kuratorem Katedry był prof. dr hab. Bogdan Walczak. W październiku 1999 roku jej kierownictwo objął prof. dr hab. Bogusław Zieliński.
W roku 2008 Katedra Filologii Słowiańskiej uchwałą Senatu UAM z dnia 30 czerwca 2008 r. została przekształcona w Instytut Filologii Słowiańskiej. Na jego czele do dnia dzisiejszego stoi prof. dr hab. Bogusław Zieliński.
W Instytucie Filologii Słowiańskiej zostały powołane następujące zakłady:
• Zakład Języków Południowosłowiańskich (kierownik: Prof. dr hab. Mariola Walczak-Mikołajczakowa)
• Zakład Literatur Południowosłowiańskich (kierownik: Prof. zw. dr hab. Bogusław Zieliński)
• Zakład Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich (kierownik: Prof. dr hab. Mieczysław Balowski)
• Zakład Językoznawstwa Porównawczego (kurator: Dr hab. prof. UAM Andrzej Sieradzki)
• Zakład Slawistyki Kulturoznawczej (kierownik: Prof. dr hab. Marzanna Kuczyńska)
W Instytucie jest zatrudnionych 38 pracowników a dydaktyką oraz pracą naukową w ramach IFS zajmuje się również grono doktorantów.
Instytut Filologii Słowiańskiej kształci wielu Studentów na kierunkach: filologia bułgarska, chorwacka, czeska, serbska, filologia słowiańska i polska, a od września 2016 roku uruchomiono studia południowosłowiańskie. Realizowany jest także unikatowy kierunek „Bałkanistyka" będący jedynym w Polsce kierunkiem o takim profilu. Unikatowym jest również projekt dwuletnich, magisterskich Balcan Studies, których program zakłada nauczanie dwóch języków „kierunkowych” (jednego z języków słowiańskich – bułgarskiego, macedońskiego lub serbskiego oraz z niesłowiańskich – albańskiego, greckiego, rumuńskiego bądź tureckiego), pozostałe zaś zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Z kolei wspomniany kierunek filologia słowiańska i filologia polska daje kandydatom możliwość wyboru spośród dwóch grup kierunkowych – rosyjskiej oraz czeskiej. Studenci uczestniczą w zajęciach poświęconych historii, literaturze, kulturze, językowi wybranego kraju „kierunkowego”, na lektoratach prowadzonych przez native speakerów rozwijają kompetencje językowe i translatorskie, realizując jednocześnie blok zajęć wpisanych w program studiów polonistycznych. Praktycznie każdy student ma szansę na wyjazd stypendialny do zagranicznego ośrodka akademickiego (zwykle dzięki programom Socrates-Erasmus Plus i CEEPUS). Studenci mogą również skorzystać z oferty wymiany pomiędzy uczelniami polskimi, którą umożliwia Program Mobilności Studentów (MOST). Wydarzeniem, które na stałe weszło do tradycji Instytutu, jest organizowany od kilku lat, rokroczny wyjazd naukowo-turystyczny na Bałkany, podczas którego poza możliwością praktycznego sprawdzenia posiadanych umiejętności językowych, poznaniem kultury, sztuki (w tym kulinarnej), historii odwiedzanego kraju (krajów), studenci mają szansę uczestniczyć w wykładach i zajęciach organizowanych przez uczelnie kraju goszczącego
Do kalendarza stałych wydarzeń związanych z Instytutem należą festiwale kina bałkańskiego, konkurs recytatorski czy też spotkania uczniów klasy patronackiej z pracownikami i studentami Instytutu. Każdego roku organizowane są dla Studentów wyprawy naukowe do Czech i na Bałkany, w trakcie których studenci mają zapoznać się z kulturą i sztuką danego kraju, a zarazem sprawdzić swoje umiejętności językowe w trakcie wielu spotkań akademickich i towarzyskich, w które każda z wycieczek obfituje. O aktywności naukowej i badawczej Instytutu świadczy ilość organizowanych konferencji, wystaw oraz spotkań z wybitnymi pisarzami i ludźmi kultury, które od lat wzbogacają ofertę dydaktyczną nie tylko samego Instytutu i wydziału, ale także całego Uniwersytetu i samego Poznania.