Content WFPiK Główny

W imieniu Instytutu Filologii Słowiańskiej informujemy, że w nadchodzącym tygodniu, od 9 do 13 grudnia, będzie gościł w IFS, w ramach programu UNIWERSYTET JUTRA I, prof. dr. Damir Arsenijević z Uniwersytetu w Tuzli (Bośnia i Hercegowina).
Więcej...
Szanowni Państwo!
Jak co roku podjęliśmy się przygotowania Szlachetnej Paczki. Tym razem naszą rodziną została pani Ola z ośmiomiesięczną córeczką.
Więcej...
Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM zaprasza w czwartek, 12 grudnia br., o godz. 16.00 na promocję książki dr Magdaleny Śniedziewskiej (UWr) pt. "Osobiste sprawy i tematy". Gustaw Herling-Grudziński wobec dwudziestowiecznej literatury włoskiej.
Więcej...
Wydawnictwo Naukowe UAM serdecznie zaprasza na świąteczny kiermasz książek, który odbędzie się 10 grudnia br. w holu biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej w godz. 10.00-16.00.
Oferujemy książki tylko w promocyjnych cenach!
Drogie Studentki, drodzy Studenci,
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej serdecznie zaprasza na warsztaty teatralne Teatr ilustracji kamishibai w pracy z dziećmi, osobami zagrożonymi wykluczeniem i wspólnotami lokalnymi, które poprowadzi Maria Ratajczak (Stowarzyszenie Zielona Grupa, Poznań). Warsztaty odbędą się 11 grudnia (środa) 2019 r. w Sali Teatralnej Collegium Maius, ul. Fredry 10 (wejście z holu biblioteki, od ul. Kowalczyka).
Więcej...
Ze względu na zbliżający się okres świąteczny Rady Doktorantów skupione w Szkole Nauk o Języku i Literaturze zapraszają i zachęcają do udziału w świątecznej zbiórce na rzecz potrzebujących osób i zwierząt, która odbędzie się w terminie 2-13 grudnia br.
Potrzeba ma różne twarze: może być bezdomnością i skrajnym ubóstwem, może być bratem i siostrą mniejszą, którzy mogą liczyć tylko na człowieka, a może być też biedą, która pozwala przeżyć, ale nie pozwala z niej wyjść czy się rozwijać.
Zapraszamy więc do wsparcia trzech organizacji i ich podopiecznych datkami materialnymi (nie zbieramy pieniędzy do przekazania organizacjom).
Więcej...
Wszystkich fanów twórczości Olgi Tokarczuk zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy!
Spośród osób, które najlepiej odpowiedzą na pytania (w tym jedno pytanie otwarte) jury wyłoni 6 laureatów. Zwycięzcy oprócz gadżetów UAM: bluza, kubek termiczny, powerbank i cukierki-krówki będą mieli możliwość odczytania fragmentu książki podczas Wielkie Czytanie Olgi Tokarczuk.
Zapraszamy do zabawy!
Więcej...
W imieniu Rady Samorządu Studentów WFPiK zapraszamy wszystkich studentów naszego Wydziału, a także kandydatów na studia na IX Dzień z Kołami Naukowymi. To niepowtarzalna okazja do zapoznania się z ofertą kół naukowych, a takżedo zadawania wszelkich pytań! Czekają na Was również warsztaty, do których serdecznie zachęcamy. Będziemy na Was czekać od 10:00 w holu głównym Collegium Maius.
Do zobaczenia!

Mikołajki za pasem! Z tej okazji mamy dla Was słodką akcję: 6 grudnia, w Biurze Obsługi Studenta (pok. 49 i 57), na pierwszych 100 studentek i studentów czekać będą kupony na gorącą czekoladę! Napój, za okazaniem kuponu, będzie można odebrać w Kwadransie Akademickim.

Od 1 grudnia do 31 grudnia 2019 r. można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Po wypełnieniu i zamknięciu edycji wniosku w systemie, należy wygenerować oświadczenie, które będzie podpisywał elektronicznie Prorektor prof. dr hab. Ryszard Naskręcki. Oświadczenie (pdf) należy przesłać drogą mailową do p. Władysława Miłosza (wmilosz@amu.edu.pl) tel. 4470.
Oświadczenie to będzie dołączone do wniosku i dopiero wtedy wniosek będzie można wysłać z systemu do MNiSW.
Jednocześnie wnioski w wersji papierowej z podpisem Dziekana Wydziału prosimy składać w Biurze Wsparcia Nauki do 20 grudnia br.

Miło nam poinformować, że w dniach 26–28 listopada na zaproszenie Zakładu Nauk Pomocniczych i Edytorstwa Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej odwiedził Prof. Władimir Iwanovich Kulikovich z Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego w Mińsku, kierownik tamtejszej Katedry Technologii Wydawniczo-Edytorskich. Celem jego wizyty było nawiązanie współpracy z naszym Wydziałem, której owocem będzie wymiana studentów oraz kadry naukowej.

Szanowni Państwo,
3 grudnia br. (wtorek) z powodu uczestnictwa pracowników w szkoleniu Biuro Obsługi Studenta będzie czynne w godz. 10.00-11.45.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w związku z natłokiem prac związanych z akcją stypendialną Biuro Obsługi Studentów (po. 49 i 57) będzie nieczynny w poniedziałek, 2 grudnia br.
Więcej...Informujemy, że trwa rekrutacja na Studia Podyplomowe Nauczania Języka Polskiego jako Obcego. Studia przygotowują do pracy z osobami/uczniami z doświadczeniem migracji. Studia trwają 2 semestry, podczas których oferujemy zajęcia metodyczne, lingwistyczne i kulturowe. Zajęcia odbywają się w weekendy w formie wykładów i ćwiczeń. Praktyki zawodowe prowadzone są pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli języka polskiego jako obcego. Zachęcamy do zapisów! Więcej informacji pod adresem: https://bit.ly/2Ml00sy
Więcej...
W dniu 5 grudnia 2019 prof. Grzegorz Ziółkowski wygłosi w Gdańsku (godz. 10:45, Sala Teatralna, Wydział Filologiczny – Neofilologia, ul. Wita Stwosza 51) referat Protestacyjne samospalenie: nekroprzemoc czy nekroopór? Wokół samobójczego aktu Piotra Szczęsnego na ogólnopolskiej konferencji tanatologicznej Nekroprzemoc? Polityka, kultura i umarli, zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański.
Więcej...
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM zaplanował w roku akademickim 2019/2020 cykl seminariów naukowo-dydaktycznych poświęconych miejscu i roli refleksji humanistycznej we współczesnym świecie.
Więcej...
Z wielką radością informujemy, że 24 listopada 2019 r. profesor Grzegorz Ziółkowski za książkę Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej otrzymał niezwykle prestiżową Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Była to 5 edycja konkursu, pierwszy raz nagrodę otrzymał pracownik naukowy UAM.
Cały zespół dziekański serdecznie gratuluje Panu Profesorowi olbrzymiego sukcesu!
Materiał: Biuro Prasowe UŁ
Więcej...
Szanowni Państwo,
w środę, 27 listopada br., Biuro USOS będzie czynne w godz. 10.00-12.00 z powodu uczestnictwa pracownika w szkoleniu.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w środę, 27 listopada br., Biuro Obsługi Studentów (pokój 49 i 57) będzie czynne w godz. 10.00-12.00 z powodu uczestnictwa pracowników w szkoleniu.
Więcej...
Na początku listopada (5-14.11.2019) grupa wykładowców i doktorantów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej przebywała w Chinach. 10-cio osobowa delegacja, której przewodził dziekan wydziału – prof. Tomasz Mizerkiewicz, czynnie uczestniczyła we wspólnej konferencji naukowej, współorganizowanej wraz z Shanghai International Studies University, pt. „One Belt, One Road” in the Context of Multilateral Relations: PRC and Central-Eastern Europe.
Więcej...

Po raz piąty zostanie wybrana najlepsza w Polsce książka z zakresu nauk humanistycznych. Gala Konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego odbędzie się 24 listopada, już tradycyjnie w Filharmonii Łódzkiej. Pięć nominowanych w tym roku książek prezentuje niezwykle szeroki wachlarz tematyczny. Zwycięzca otrzyma 50 000 złotych.

Z wielką radością informujemy, że trzech naukowców z naszego wydziału otrzymało granty Narodowego Centrum Nauki. W ramach konkursu PRELUDIUM 17 mgr Joanna Brodniewicz będzie realizowała projekt: „Pamatuj, Otče, na své české deti” (Pamiętaj, Ojcze, o swoich czeskich dzieciach) – Jan Paweł II a czeski Kościół katolicki, a mgr Nune Srapyan poprowadzi badania na temat: Starodruki ormiańskie w bibliotekach na dawnym obszarze Pierwszej Rzeczypospolitej.
Dr hab. Piotr Michał Śniedziewski, który otrzymał grant w konkursie OPUS 17 zrealizuje projekt zatytułowany: Między zawłaszczeniem a obcością. Recepcja twórczości Gustave’a Flauberta w Polsce.
Serdecznie gratulujemy Laureatom!
Więcej...Zapraszamy na konferencję „Polacy i Niemcy wobec rewolucyjnych przełomów (1789, 1848, 1968, 1989)”, która odbędzie się w dniach 25 i 26 listopada br. w Salonie Mickiewicza pod Kopułą. Organizatorami tego wydarzenia są: Instytut Filologii Polskiej UAM oraz Instytut Slawistyki CAU w Kilonii.
Więcej...
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu z przygotowania wniosku do programu PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki, które odbędzie się w dniu 21 listopada br. o godz. 12:45, w Sali Senatu UAM.
Więcej...
6 listopada, w konkursie ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” – XX edycja 2019 roku, projekt „Z historią przy kawie” – cykl spotkań popularyzujących widzę o regionie i nauce został uhonorowany jedną z dwóch głównych nagród (w kategorii prokulturowej, zgłoszeń instytucji samorządowych) przez Kapitułę Konkursu. Autorem cyklu jest dr Emilian Prałat z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Wykłady odbywają się już 5 rok w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie. W ubiegłym roku zwycięska w kategorii prokulturowej okazała się seria wydawnicza „Miejsca i Sztuka” dra Prałata.

Z radością informujmy, że do finału Gali Nagród Środowiska Studenckiego Pro Juvenes, organizowanej przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, zakwalifikowały się aż dwa projekty z naszego Wydziału!
W kategorii Studia Bez Barier są to działania Koło Miłośników Języka Papillon dla osób z niepełnosprawnością, głównie słuchową, natomiast w kategorii Studia na lepsze jest to projekt Dydaktyka najwyższej jakości - Konkurs na Budżet Dydaktyczny.
Więcej...
Z poczuciem ogromnej straty i żalem zawiadamiamy, że 14 listopada br. zmarł niespodziewanie w wieku 47 lat nasz serdeczny kolega
prof. UAM dr hab. Marcin Rychlewski
historyk literatury, ceniony interpretator współczesnej poezji, człowiek wielu pasji: poeta, miłośnik malarstwa i znakomity znawca muzyki rocka oraz sztuki.
Od początku swojej kariery naukowej związany był z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, uczeń prof. Seweryny Wysłouch, wieloletni członek Zakładu Semiotyki Literatury.
Trudno jest pogodzić się z tak nagłym Jego odejściem.
W naszej pamięci pozostanie jego żywy obraz świetnego wykładowcy i gawędziarza, łączącego rozległą wiedzę z lekkością stylu jej przedstawiania, wnikliwego badacza i nauczyciela, który potrafił inspirować innych, prawdziwego przyjaciela.
Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia
Dziekan i społeczność akademicka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej
Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Górczyńskim przy ul. Piotra Ściegiennego w środę 20 listopada o godz. 11.00.
Więcej...
Szanowni Państwo,
Pan Prodziekan ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Krzysztof Skibski, odwołuje dyżur dziekański 19 i 20 listopada 2019 r. z powodu wyjazdu służbowego. Dodatkowy dyżur odbędzie się w piątek 22 listopada br. od godz. 9:00 do 11:00.
Więcej...
Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM (Poznań, Collegium Maius, ul. Fredry 10) w dniach 20–23 listopada br. odbędzie się IV Kongres Dydaktyki Polonistycznej zatytułowany Lekcja POLSKI(ego) ― praktyki edukacyjne wobec niepokojów XXI wieku. Wezmą w nim udział badacze z kilku krajów świata, przedstawiciele większości polskich uczelni, pisarze, poeci, reportażyści, nauczyciele oraz studenci.
Więcej...
Zapraszamy serdecznie na promocję numeru "Przeglądu Wielkopolskiego" poświęconego gwarom wielkopolskim (w tym gwarze poznańskiej). W gronie autorów znalazło się wielu pracowników Instytutu Filologii Polskiej.
Więcej...
Instytut Filologii Słowiańskiej UAM we współpracy z Ambasadą Republiki Bułgarii w Warszawie ma zaszczyt zaprosić Państwa na międzynarodową konferencję naukową "Bułgarystyka – jej dawny, współczesny i przyszły wymiar. Biografie, kręgi, instytucje" ("Българистиката – нейните минали, настоящи и бъдещи измерения. Биографии, кръгове, институции").
Więcej...
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Zakład Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu zapraszają na konferencję "Nowy autotematyzm? Metarefleksja we współczesnej humanistyce", która odbędzie się w dniach 28-28 listopada br. w Salonie Mickiewicza pod Kopułą.
Więcej...
In winter semester of the academic year 2019–2020 Prof. Laura Wayth – an expert teacher of and researcher on acting, voice, and song from the School of Theatre and Dance of the San Francisco State University, USA – carries out her Fulbright Foundation financed project Acting Pedagogy Techniques Exchange at the Adam Mickiewicz University in Poznań. She is a guest teacher at the Faculty of Polish and Classical Philology of the AMU and works with support from a Fulbright alumni, Prof. Grzegorz Ziółkowski (Institute of Film, Media and Audiovisual Arts of the AMU).
Więcej...Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi ewaluacji jakości działalności naukowej.
Więcej...
Rozpoczęła się XVI edycja konkursu Miasta Poznania na najlepsze prace magisterskie i doktorskie.
Miasto przyzna nagrody za najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione w latach 2018-2019 na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych.
Więcej...
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykłady Profesor MSc. Alicji Marii Goczyły Ferreiry z Uniwersytetu Federalnego Parany w Kurytybie (Brazylia) dotyczące Polonii brazylijskiej i jej polszczyzny.
Poniżej harmonogram wykładów Profesor MSc. Alicji Marii Goczyły Ferreiry:

Koło Miłośników Historii Języka ma przyjemność ogłosić, że w roku akademickim 2019/20 odbędzie się II edycja Turnieju Historycznojęzykowego "Czar(a) Jerów"!
To oznacza, że do 30.11. przyjmowane są zgłoszenia 3-osobowych drużyn złożonych ze studentów III roku filologii polskiej, którzy studiują na naszym Wydziale. W mailu wysłanym na adres czarjerow@gmail.com prosimy o załączenie wordowskiego pliku, w którym podacie Państwo swoje dane osobowe (imię i nazwisko), nazwisko prowadzącego oraz, co najważniejsze, nazwę zespołu. Prosimy mieć na uwadze, że musi ona być związana z tematem konkursu, czyli historią języka polskiego.

Koło Żywych Metodyków "Metoteka" zaprasza o godz. 10.00 na warsztaty dotyczące twórczości Adama Mickiewicza w formie gry korytarzami pięknego budynku Collegium Maius. Gośćmi będą Uczniowie Katolickiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Śremie.
Więcej...
Z radością informujemy, że mgr Beata Koper, pisząca pod opieką naukową prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany pracę doktorską pt. Subligualis. Problemy i poetyki dyskursu medycznego w literaturze polskiej po roku 1989, została uhonorowana tegorocznym stypendium Fundacji UAM, które wręczono 5 XI 2019 roku w siedzibie Fundacji.
Serdecznie gratulujemy!
Fot. Adrian Wykrota
Więcej...
Szanowni Państwo,
we wtorek 12 listopada ogłaszam godziny dziekańskie do godz. 13.30.
Z poważaniem
dziekan WFPiK prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz
Więcej...
Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z ogromnym żalem i smutkiem powiadamia o śmierci Profesora Karola Zierhoffera, uczonego wielkiego formatu i wychowawcy wielu pokoleń poznańskich polonistów.
Profesor Karol Zierhoffer był jednym z nestorów onomastyki polskiej i słowiańskiej, wybitnym znawcą nazewnictwa Europy, znanym i cenionym historykiem języka. Pozostawił po sobie fundamentalne monografie naukowe, które na stałe weszły do dorobku językoznawstwa polskiego i europejskiego. Za całokształt dokonań naukowych był wielokrotnie nagradzany.
W roku 2007 Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał mu Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis.
Z odejściem Profesora polskie i słowiańskie środowisko naukowe poniosło niepowetowaną stratę.
Pogrzeb Pana Profesora odbędzie się 18 listopada o godz. 12.30 na Cmentarzu Junikowo, natomiast msza żałobna o godz. 10.00 w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza, Poznań, ul. Nowina 1.
Więcej...
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji Konkursu Gaudeamus organizowanego przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, wyróżnienie otrzymała książka Themersonowie dzieciom autorstwa prof. Beaty Gromadzkiej.
Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Z radością informujemy, że Pan Wojciech Stelmach, absolwent oraz doktorant naszego Wydziału, został zdobył pierwszą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu im. Czesława Zgorzelskiego w kategorii prac językoznawczych. Zwycięska praca nosi tytuł "Historyja barzo cudna wobec źródeł. Przekład - kompilacja - dzieło".
Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się wśród laureatów pierwszego konkursu MNISW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Listę 10 zwycięskich uczelni ogłoszono w środę 30 października podczas gali na Zamku Królewskim.
Więcej...
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i organizatorzy konkursu Papaya Young Directors zapraszają na spotkanie „Jak zostać twórcą filmowym?”, podczas którego dowiecie się, jak zawojować największy europejski konkurs dla młodych reżyserów i utorować sobie drogę do filmowej kariery.

Szanowni Państwo,
w środę, 30 października, Biuro Obsługi Studenta będzie czynne w godz. 10.00-15.00, natomiast w czwartek, 31 października, w godz. 10.00-13.00.
Więcej...
W piątek, 25 października w budynku Wydziału Historycznego odbył się II Dzień Kandydata.
Nasz wydział reprezentowały wszystkie instytuty.
Odwiedzającym nasze stoisko oraz słuchaczom wykładu „Funkcjonowanie gwary poznańskiej w przestrzeni miasta” bardzo dziękujemy za przybycie.
Fot. Monika Sidorowska
Więcej...
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci Karola Gotta, które odbędzie się w środę 30.10.2019 w holu Collegium Maius od godz. 13:30.
Zapraszamy w imieniu organizatorów!
Więcej...
Szanowni Państwo,
Pani Prodziekan ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Joanna Wójcik, odwołuje dyżur dziekański we wtorek 29 października 2019 roku z powodu wyjazdu służbowego.

Z radością informujemy, że dr Adriana Kovacheva z Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM otrzymała grant w konkursie MINIATURA 3 Narodowego Centrum Nauki na kwerendy w ramach projektu "Listy Wilhelma Macha do kolegów z Polski i Bułgarii jako podstawa do badania mikrohistorii literackich wspólnot antyhomofobicznych".
Fot. Stanislava Kostić
Więcej...
Podczas XIV Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Polacy w Rosji" (Kubański Uniwersytet Państwowy w Krasnodarze 17-19.10.2019) delegacja WFPiK, prof. Rafał Dymczyk oraz dr Wojciech Hofmański, oficjalnie przekazała dr Aleksandrowi Sielickiemu, prezesowi Związku Organizacji Polskich „Jedność” i KOR PCNK „Jedność”, deklarację współpracy. Dokument, sygnowany przez dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, prof. dr hab. Tomasza Mizerkiewicza, rozpoczyna patronat poznańskiego środowiska polonistycznego nad działaniami w zakresie promocji języka i kultury polskiej podejmowanymi na terenie Rosji.
Fot. A. Sielicki
Więcej...
Szanowni Państwo!
W środę, 23 października 2019 br., dyżur Pani Prodziekan ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Joanny Wójcik, odbędzie się wyjątkowo od godz. 8:30 do 9:30.

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Biblioteka Kórnicka PAN zapraszają na wykład prof. dr hab. Elżbiety Wojcieszyk pt. "SB wobec Włodzimierza Odojewskiego".
Więcej...
17 października br. w Auli UAM odbyła Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 w Szkole Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w poniedziałek, 21 października br., biuro USOS będzie nieczynne.

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydział Neofilologii, Instytut Filologii Polskiej oraz Katedra Orientalistyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają na wykład, który wygłosi w języku polskim prof. Tokimasa Sekiguchi (Tokyo University of Foreign Studies) na temat: Czy Lalka Bolesława Prusa wejdzie do literatury światowej? Refleksje japońskiego tłumacza.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w najbliższą środę 16 bm. w Poznaniu rozpoczyna się kilkudniowe święto teatralne: benefis LECHA RACZAKA.
Lech Raczak, nasz Kolega z lat studenckich, to wybitny twórca teatralny, ważna postać artystycznego Poznania, reżyser, dramaturg, autor świetnych spektakli zrealizowanych m.in. w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Legnicy. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2018), odznaczony przez Rektora UAM medalem Alumno Bene Merenti (2019). Starsi absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza znają Go jako współzałożyciela, a następnie leadera legendarnego w latach 70-tych studenckiego Teatru Ósmego Dnia.
Więcej...On 24 October 2019 Prof. Grzegorz Ziółkowski will speak at an International Conference Unique or Universal: Japan and Its Contribution to World Civilization, organised by Chair of Japanese Studies of the University of Warsaw to Commemorate 100 Years of Japanese Studies at the University of Warsaw. His speech The Body is the Culture: Revisiting Tadashi Suzuki’s Theatre Practices will be a part of Aesthetics and Arts panel. See the details here.
Więcej...
On 26 October 2019 Prof. Grzegorz Ziółkowski will speak at the conference Peter Brook and Shakespeare held at Institut français du Royaume-Uni in London. He speech will be a part of Brook’s Worldwide Shakespeare panel, moderated by Prof. Paul Allain. See the details in PDF: E-flyers Peter Brook invitation.
Więcej...Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i pracowników Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na pierwszą inaugurację roku akademickiego 2019/2020 w Szkole Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która odbędzie się 17 października 2019 r. o godzinie 15:00 w Auli UAM Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1.
Więcej...
Zakład Portugalistyki UAM zaprasza wszystkich na rozmowę o nowo wydanej książce Clarice Lispector "Opowiadania wszystkie".
Więcej...
Rozpoczynamy realizację projektu, który zwyciężył w III edycji Wydziałowego Budżetu Dydaktycznego w roku 2019! Serdecznie zapraszamy studentów i pracowników do udziału w otwartym seminarium naukowym, które odbędzie się 7 listopada br. o godz. 17.00 w Salonie Mickiewicza pod Kopułą.
Więcej...
Z radością informujemy, że Polska Komisja Akredytacyjna, która w zeszłym roku akademickim dokonała oceny programowej dwóch prowadzonych na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej kierunków – wiedza o teatrze oraz media interaktywne i widowiska – przyznała im oceny wyróżniające. Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego serdecznie zaprasza na spotkanie naukowe, podczas którego wykład pt. Arca Noë, „Turris Babel – gdańskie dzieła jezuity, który „wiedział wszystko” wygłosi dr Aleksandra Arndt. Zebranie odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 17.00 w Collegium Maius (ul. Fredry 10) w sali 328 (III piętro).
Więcej...
Szanowni Państwo,
w dniach 9-11 października br. Biuro USOS będzie nieczynne z powodu choroby Pani Koordynator.
Za utrudnienia przepraszamy!
Więcej...
W imieniu Instytutu Filologii Słowiańskiej zapraszamy na II Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu "Humanistyka w Przyrodzie - Przyroda w Humanistyce" zatytułowaną "Drzewostan słowiański".
Więcej...
Szanowni Państwo,
informujemy, że Biuro USOS od 8 października do 15 listopada br. będzie czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00-14.00.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w czwartek 17 października ogłaszam godziny dziekańskie w godz. 14.30-17.00, aby umożliwić wszystkim pracownikom i studentom WFPiK udział w uroczystej inauguracji działalności Szkoły Nauk o Języku i Literaturze w Auli Uniwersyteckiej o godz. 15.00.
Z poważaniem
dziekan WFPiK prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz
Więcej...
Jak co roku, w pierwszej połowie października, w Bibliotece Raczyńskich będzie okazja lepiej poznać kulturę naszych południowych sąsiadów. Tegoroczne Dni Kultury Czeskiej skupią się na tym, co ciekawe i wartościowe w sferze kultury popularnej: pozwolą spojrzeć na współczesną piosenkę i sztukę komiksową. Zachęcimy też do refleksji nad pojęciem czeskiego humoru oraz zaprosimy w sentymentalną podróż do krainy Wodnika Szuwarka.
Więcej...Serdecznie zapraszam wszystkich studentów i pracowników Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na pierwszą inaugurację roku akademickiego 2019/2020 w SZKOLE NAUK o JĘZYKU i LITERATURZE Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Więcej...
Rozpoczęła się XVI edycja konkursu Miasta Poznania na najlepsze prace magisterskie i doktorskie.
Miasto przyzna nagrody za najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione w latach 2018-2019 na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych.
Więcej...
Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z ofertą stypendium w projekcie Początki języka polskiego i kultury religijnej w świetle średniowiecznych apokryfów Nowego Testamentu. Uniwersalne narzędzie do badań polskich tekstów apokryficznych finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.
Więcej...
Serdecznie zapraszamy szkoły średnie do wzięcia udziału w kolejnym Dniu Kandydata, 25 października br.
Stoisko naszego Wydziału znajdować się będzie na Wydziale Historycznym.
Wykład „Funkcjonowanie gwary poznańskiej w przestrzeni miasta”, który wygłoszą prof. Anna Piotrowicz oraz prof. Małgorzata Witaszek-Samborska rozpocznie się o 8:55.
Więcej...
W poniedziałek, podczas Dnia studenta I roku, powitaliśmy nowych studentów naszego Wydziału. Bardzo się cieszymy, że jesteście z nami i trzymamy za Was kciuki!
Fot. Monika Sidorowska
Więcej...Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchego Uniwersytecka Telewizja i Studio Filmowe UAM wyemitowało film popularno-naukowy, w którego powstanie zaangażowane zostało Koło Miłośników Języka Papillon.
Więcej...Szanowni Państwo,
w imieniu Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami oraz zespołu opracowującego system wsparcia zdrowia psychicznego na UAM zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety dla pracowników UAM dotyczącej pracy ze studentami, którzy doświadczają kryzysu psychicznego. Badanie to jest częścią projektu "SOS Digital - providing support to students in distress" realizowanego ze środków programu "Erasmus+ Partnerstwo strategiczne dla szkolnictwa wyższego".
Więcej...
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w akcji "10 pierwszych dni" na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM!
W dniach 30 września-24 października będziecie mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów, wziąć udział w warsztatach z realizacji dźwięku, obejrzeć serbski film, poznać zakamarki budynku, a także przejść ulicami miasta w poszukiwaniu literackich śladów.

Jeśli lubicie bałkańską kulturę, sztukę oraz kuchnię albo po prostu chcecie się dowiedzieć i posmakować czegoś nowego, koniecznie weźcie udział w Bałkańskiej Randce w Poznaniu!
Więcej...
Międzynarodowa konferencja Japan – Film – Theatre – Media Art – East and West: Contemporary Interconnections, która odbywa się na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w dniach 10-11 października 2019, zorganizowana została przez Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych oraz Instytut Teatru i Sztuki Mediów we współpracy z Fundacją Pomosty (Bridges Foundation) w stulecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.
Więcej...
Szanowni Państwo,
od 23 września br. (poniedziałek) do 15 listopada z powodu natłoku prac dziekanat studencki (pok. 49 i 57) będzie czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00-14.00, a w piątek będzie nieczynny.
Więcej...
Szanowni Państwo,
Prorektor ds. studenckich serdecznie zaprasza na uroczystość, która odbędzie się 30 września 2019 r. o godz. 8.30 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. H. Wieniawskiego 1. Wydarzenie to poprzedza spotkanie wydziałowe, które odbędzie się o godz. 11.00 w Collegium Maius w Salonie Mickiewicza pod Kopułą.
Więcej...
Prof. Marek Hendrykowski i dr hab. Justyna Czaja z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM zostali uhonorowani najważniejszymi krajowymi nagrodami naukowymi w dziedzinie filmoznawstwa.
Więcej...Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z terminami rejestracji na lektoraty z języków obcych na semestr zimowy 2019/2010 dla:
- studentów studiów stacjonarnych I stopnia oraz jednolitych magisterskich,
- studentów I roku studiów stacjonarnych II stopnia oraz jednolitych magisterskich (język obcy specjalistyczny).

Dyżur dziekański Pani Prodziekan ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Joanny Wójcik, odbędzie się we wtorek, 24 września br.,
od 9:00 do 10:00 oraz w środę, 25 września br., od 14:30 do 15:30.
Jest to jednorazowa zmiana godzin dyżuru.
Więcej...
W najnowszej publikacji prof. Katarzyny Górak-Sosnowskiej, prodziekan SGH oraz inicjatorki Ogólnopolskiego Forum Dziekanatów, znalazł się artykuł prof. Joanny Wójcik, Prodziekan ds. studenckich naszego Wydziału przedstawiający dobre praktyki projakościowe na naszym Wydziale. Tekst ten jest wynikiem Forum Dziekanatów, które odbyło się w lutym na WFPiK.
Więcej...
Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniem dotyczącym stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2019/2020.
Składanie wniosków o stypendia MNiSW na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej trwa do 9 października 2019 r. (pok. 49).
Więcej...
Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci pani prof. dr hab. Ewy Wiegandt (1939-2019). Jako historyk literatury polskiej, edytor, badacz polskiego pisarstwa XX wieku, cieszyła się uznaniem nie tylko w krajowym środowisku naukowym. Była długoletnim pracownikiem poznańskiej polonistyki, miała znaczący wkład w jej rozwój.
Pozostały po Niej świetne, cenione, często pionierskie, książki, błyskotliwe opracowania, artykuły i recenzje. Zapamiętamy Panią Profesor jako znakomitego badacza literatury nowoczesnej, wnikliwego interpretatora dzieł, świetnego wykładowcę i dydaktyka, lubianego współpracownika, skromnego i taktownego człowieka. Jako przyjaciela.
Uroczystości pogrzebowe Profesor Ewy Wiegandt odbędą się 16 września 2019 r. o godzinie 13.30 na cmentarzu Miłostowo przy ul. Gnieźnieńskiej.
Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym św. Jana Kantego w dniu pogrzebu o godzinie 10.30.
Więcej...
Szanowni Państwo,
dyżury Pani Prodziekan ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Joanny Wójcik, we wrześniu odbędą się:
- 4 września (środa), 9.00-10.00,
- 11 września (środa), 8.00-9.00.
Od 17 września br. dyżury odbywać się będę we wtorek od 10.30-11.30 oraz w środę od 14.00-15.00.
Więcej...Otwarto nabór wniosków we wszystkich modułach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki - "Dziedzictwo Narodowe", "Uniwersalia" 2.1, "Uniwersalia 2.2 i "Fundamenty". W przypadku modułu "Dziedzictwo narodowe" i "Fundamenty" budżet projektu musi przekraczać 500 tys. złotych.
Więcej...
Informujemy, że Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM otrzymało dofinansowanie projektu Polski dla wszystkich! Otwarte kursy wsparciem dla osób uczących się języka polskiego jako obcego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 POWR.03.01.00-00-W025/18-00. Projekt polega na zaprojektowaniu i przygotowaniu kursów e-learningowych umożliwiających naukę polskiego jako obcego na różnych poziomach zaawansowania. Kwota dofinansowania wynosi 365 326, 25zł.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w dniach 8-9 oraz 16 sierpnia br. dziekanat (pok. 57) będzie nieczynny z powodu urlopów pracowników.

Z radością informujemy, że mgr Aleksandra Wieczorkiewicz otrzymała grant ETIUDA NCN na realizację projektu „Polska recepcja przekładowa dzieł trojga pisarzy „złotego wieku” anglojęzycznej literatury dla dzieci – George’a MacDonalda, Jamesa Matthew Barriego oraz Cicely Mary Barker”.
Więcej...
Miło nam poinformować, że 29 lipca gościliśmy na Wydziale Panią Prodziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich Uniwersytetu w Kantonie (Guangdong University of Foreign Studies), Chiny, gdzie prężnie działa polonistyka, którą kieruje Pani Prodziekan Yinhui (Zofia) Mao. Wspólne rozmowy odsłoniły wiele interesujących ścieżek przyszłej współpracy.
Więcej...
Ukazał się nowy numer wydziałowego pisma "Forum Poetyki / Forum of Poetics" zatytułowany "Poetyka i realizmy". W numerze dyskusja nad koncepcją Realpoetik badacza romantyzmu europejskiego Paula Hamiltona, nowe propozycje odczytania różnych poetyk realistycznych oraz rewelatorskie pomysły metodologiczne zachęcające do zauważenia realności wszelkich narzędzi literaturoznawczych. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Więcej...
Czy to możliwe, żeby jeszcze przed rozpoczęciem studiów poznać mnóstwo pozytywnych studentów, zawrzeć przyjaźnie na lata i przeżyć niesamowitą przygodę, a w dodatku zdobyć wiele szczytów górskich?
Jasne, że tak! Na Adapciaku, organizowanym przez NZS Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza, będziesz mógł zrobić to wszystko w tydzień i rozpocząć rok akademicki zupełnie bez stresu!
Więcej...
Po raz siedemnasty będziemy gościć Międzynarodową Letnią Szkołę Języka Łacińskiego, a od paru lat także Starogreckiego. Poznańska Szkoła należy do najbardziej rozpoznawanych kursów w Europie.
Więcej...
W dniach 9-11 lipca prowadziłam dla dzieci warsztaty "Czy głusi mówią?". Odbyły się one w ramach projektu "Kolaboratorium UAM - program szkoleniowy dla mieszkańców regionu". Warsztaty miały miejsce w Buczku Wielkim.
Więcej...
Z wielką przyjemnością informujemy o niezwykle cennych darach, jakie do Instytutu Filologii Słowiańskiej dotarły z Ministerstwa Kultury Republiki Chorwacji: jedenaście kartonów z najnowszą literaturą chorwacką, wznowieniami klasyków, pracami naukowymi, monografiami, tomami zbiorowymi, itp. Łącznie około 500 egzemplarzy (150 kg), które czekają na opracowanie i wprowadzenie do katalogu Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.
Więcej...
2-7 września odbędzie się kolejna edycja wyjątkowego Campusu Studenckiego 🎓
Nieważne czy dopiero zaczynasz studia, jesteś na półmetku czy końcu studenckiego życia.
Ten wyjazd jest właśnie dla CIEBIE! 💪

Szanowni Państwo,
w piątek, 19 lipca br., dziekanat (pok. 56) będzie czynny w godz. 9.00-12.00. Informacja w pok. 57.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w piątek, 12 lipca br., dziekanat (pok. 56) będzie czynny w godzinach 9.00-12.00.
Więcej...
Szanowni Państwo,
od 15 lipca br. do 31 sierpnia br. dziekanat jest czynny od 9.00 do 14.00. Sekretariat Dziekana WFPiK (pok. 56) będzie czynny w godzinach 8.00-15.00.
Więcej...
W czwartek, 4 lipca 2019, gośćmi Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej byli przedstawiciele Rządu Republiki Chorwacji: Marija Pejčinović Burić, Wicepremier Rządu oraz Mister Spraw Zagranicznych i Europejskich, Miroslav Papa, Sekretarz Stanu, Rina Eterović-Goreta, Sekretarz Gabinetu, Tiha Dabac-Golubić, Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.
Więcej...
Dyżur dziekański Dziekana WFPiK, prof. dr hab. Tomasza Mizerkiewicza, w lipcu 2019 r. odbędzie się w dniach:
10 lipca (środa) 12.00-13.00,
17 lipca (środa) 12.00-13.00,
24 lipca (środa) 12.00-13.00,
31 lipca (środa) 12.00-13.00.
Wznowienie dyżurów nastąpi we wrześniu.
Więcej...
Dyżur dziekański Pani Prodziekan ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Joanny Wójcik, w lipcu 2019 r. odbędzie się w dniach:
Wznowienie dyżurów Pani Prodziekan ds. studenckich nastąpi we wrześniu.

16 czerwca dr Emilian Prałat z Instytutu Filologii Słowiańskiej, został uhonorowany medalem „Za szczególne zasługi” dla dynastii saksońsko-weimarskiej.
Więcej...
Szanowni Państwo,
z radością informujemy, iż dwie osoby, pozostające pod opieką naukową prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany, otrzymały stypendium Clifford and Mary Corbridge Trust przyznawane przez Robinson College (University of Cambridge). Celem funduszu jest jest sponsorowanie wymian naukowych pomiędzy polskimi a brytyjskimi uniwersytetami.
Więcej...
Hej Kandydaci! Po raz drugi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje wielki Dzień Kandydata!
Więcej...
Serdecznie zapraszamy 19 czerwca o 12.30 na pierwsze piętro Biblioteki WFPiK na otwarcie wystawy fotografii doktoranta Michała Kucharskiego.
Więcej...
Instytut Filologii Słowiańskiej UAM serdecznie zaprasza na Otwarte Letnie Laboratorium SŁOWIAN ŻYCIE POWSZEDNIE.
Więcej...
Z radością informujemy, że w rankingu „Perspektyw” Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej zajął pierwsze miejsce w kategorii Filologia polska oraz trzecie miejsce w kategorii Filologie obce (pierwsze miejsce dla Wydziału Anglistyki UAM, drugie dla Wydziału Neofilologii UAM).
Więcej...
Szanowni Państwo,
w dniu 21 czerwca br. (piątek) dziekanat będzie nieczynny.
Sekretariat Dziekana WFPiK będzie otwarty w godz. 9.00-14.00.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w okresie sesji egzaminacyjnej Kwadrans Akademicki będzie czynny w godzinach 8.00-15.00. Obiady będą wydawane do godz. 14.00.
Więcej...
Stypendium naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego ma charakter szczególnego wyróżnienia za wybitne osiągnięcia i gratyfikowania osoby, która osiągnęła znaczący sukces związany z nauką.
Zachęcamy do zapoznania się z informacją o możliwości składania wniosków o przyznanie stypendiów.
Informacja o stypendiach, w tym regulamin oraz wniosek o przyznanie stypendium, dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Więcej...
W dniach 25 maja-6 czerwca 2019 prof. Grzegorz Ziółkowski przebywał w Chinach, gdzie prowadził zajęcia aktorskie w Pekińskiej Akademii Filmowej / The Beijing Film Academy (27–31 maja), przeprowadził warsztat (1 czerwca) i wygłosił wykład (2 czerwca) na Beijing Union University, odwiedził muzeum mistrza opery pekińskiej – Mei Lanfanga (26 maja) oraz obserwował zajęcia w Instytucie Opery Chińskiej (5 czerwca).
Więcej...
Austriackie Forum Kultury przekazuje zaproszenie do ubiegania się o stypendium w ramach programów „Research Fellowship” i „Senior Fellowship” Centrum Badawczego Uniwersytetu Sztuk w Linz z siedzibą w Wiedniu.
Więcej...
W poniedziałek, 10 czerwca, o godz. 17:00 w Salonie Mickiewicza w Collegium Maius UAM, odbędzie się XV Debata Akademicka, organizowana wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny. Temat debaty brzmi: "Europa po wyborach: bliżej czy dalej integracji".
Więcej...
We wtorek 4 czerwca w Salonie Mickiewicza prof. Moretti z École polytechnique fédérale de Lausanne, komparatysta, teoretyk literatury, znawca dziewiętnastowiecznej powieści brytyjskiej, współzałożyciel Stanford Literary Lab wygłosił wykład pt. Under which king, Bezonian? Literary study between quantification and hermeneutics.
Więcej...
W piątek 31 maja 2019 r. Koło Żywych Metodyków Metoteka, we współpracy z Kołem Miłośników Języka Papillon, przygotowało grę w budynku dla uczniów trzech klas czwartych z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu.
Więcej...
W maju przedstawiciele Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zorganizowali w ramach Dni Polskich na Uniwersytecie Stambulskim konferencję naukową oraz cykl warsztatów.
Więcej...
Szanowni Państwo,
w środę, 5 czerwca br., dyżur Pani Prodziekan ds. studenckich, prof. UAM dr hab. Joanny Wójcik, odbędzie się wyjątkowo od godz. 12:30 do 13:30.
Więcej...
Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową poświęconą musicalowi jako transdziedzinowemu gatunkowi i fenomenowi kulturowemu "Republika musicali. Historia - gatunek - interpretacje", która odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2019 roku w Poznaniu.
Więcej...
Serdecznie zapraszamy na wystawę "Poznańska Szkoła Slawistyczna - wczoraj i dziś".
Wernisaż odbędzie się w dniu 4 czerwca o godz. 13.00 w Bibliotece WFPiK im. Prof. J. T. Pokrzywniaka.
Wystawa została wpisana w jubileusz 100-lecia UAM i będzie dostępna dla zwiedzających do 18 czerwca 2019 roku.
Więcej...
W środę, 5 czerwca, w godz. 12.00–15.00 w Salonie Mickiewicza odbędzie się II Wydziałowy Dzień Grantowy.
Więcej...
Z przyjemnością informujemy, że nasz Wydział po raz kolejny został wybrany na instytucję przyjmującą dla stypendystki programu Fulbright English Teaching Assistant.
Więcej...
Przed nami już piąta edycja Tygodnia Międzykulturowego, który odbędzie się w dniach 3 - 10 czerwca 2019 r. w Poznaniu.
Więcej...
Z radością informujemy, że III edycję Wydziałowego Budżetu Dydaktycznego wygrał projekt "Wiedzieć – rozumieć – działać. Humaniści i nowe technologie"!
Serdecznie gratulujemy prof. Elżbiecie Winieckiej, drowi hab. Konradowi Domiansowi oraz drowi Marcinowi Telickiemu.
Czek na sfinansowanie projektu został wręczony przez Dziekana Wydziału podczas dzisiejszego IV Wydziałowego Dnia Jakości Kształcenia.
Fot. Monika Sidorowska
Więcej...
Czynnik ludzki najczęściej wiązany jest z nieadekwatnym działaniem człowieka, które skutkuje błędem. Nas jednak w tytułowym „czynniku” interesuje przede wszystkim „czyn”, a więc działanie; chętnie uwolniłybyśmy go od nieneutralnych konotacji.
Więcej...W dniach 4-5 czerwca gościem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM będzie prof. Franco Moretti z École polytechnique fédérale de Lausanne, komparatysta, teoretyk literatury, znawca dziewiętnastowiecznej powieści brytyjskiej, współzałożyciel Stanford Literary Lab.
Więcej...
Koło Naukowe "Cyklistów & Findesieclistów" zaprasza na konferencję naukową "Fin de cycle". Nadczłowiek na rowerze, która odbędzie się 30 mama 2019 roku w Klubie Profesorskim Collegium Maius.
Więcej...
Szkolenie pozwala na zdobycie informacji z zakresu współczesnych form rekrutacji oraz sposobu komunikacji z kandydatami do pracy, pracę nad swoim wirtualnym portfolio (profilem), wyeliminowanie błędów w publikowaniu i spójności własnego wizerunku.
Więcej...
Warsztaty "Wizerunek dziekanatu w oczach studentów UAM", które odbyły się 23 maja 2019 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, był kolejną okazją do spotkania przedstawicieli wszystkich dziekanatów Uniwersytetu.
Stanowiły one kontynuację rozpoczętej w lutym tego roku współpracy podczas Forum Dziekanatów UAM.
Więcej...
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Stanislavy Kostić (IFS UAM) zatytułowanej "Zobaczyć człowieka".
Więcej...
Instytut Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową Widzę, więc wiem, która odbędzie się w Poznaniu 30-31 maja 2019 r.
Więcej...
Z radością informujemy, że dziekanat naszego Wydziału zajął I miejsce w rankingu Przyjazny Dziekanat!
Bardzo się cieszymy i dziękujemy!
Więcej...
Na podstawie § 6 Regulaminu studiów UAM w związku z Juwenaliami ustanawiam od godziny 17.00 w dniu 23 maja 2019 roku godziny rektorskie od zajęć dydaktycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rektor
prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki
Więcej...
Szanowni Państwo,
w czwartek, 23 maja br., z powodu uczestnictwa pracowników w szkoleniu dziekanat będzie nieczynny.
Więcej...W imieniu Koła Miłośników Historii Języka Polskiego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UAM serdecznie zapraszamy na VIII Ogólnopolską Konferencją Historycznojęzykową z okazji 50. rocznicy śmierci prof. Zenona Klemensiewicza, która odbędzie się w dniach 27-28 maja 2019 roku w Salonie Mickiewicza pod Kopułą.
Więcej...
Jury XLIV wydziałowego Konkursu na Najlepszy Referat Studencki i Najlepszą Pracę Licencjacką im. Stanisława Dobrzyckiego zaprasza na uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu (edycja 2018) połączoną z ceremonią wręczenia nagród, która odbędzie się 22 maja 2019 roku w godz. 13.45-14.30 w Salonie Mickiewicza pod Kopułą.
Więcej...
Podczas 2. dnia Festiwalu Poznań Poetów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Sztuka kochania wiersza". W tegorocznej edycji uczestnicy zmierzyli się z tekstem Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego "Kobieta z radioodbiornikiem".
Więcej...
W ramach projektu "Uniwersytet Jutra" gościem Instytutu Filologii Słowiańskiej będzie prof. Moris Fadel z Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego w Sofii. Najserdeczniej zapraszamy na cykl wykładów pt. Orient In The Western Culture. Representations, Insights, Misunderstandings.
Więcej...
Ruszyły nowe studia podyplomowe na WFPiK! Poprawna Polszczyzna dla Tłumaczy, Weryfikatorów i Postedytorów to studia, które powstały we współpracy z Logostrada.pl.
Więcej...
Z wielką przyjemnością pragniemy zawiadomić, że Poznańskie Studia Slawistyczne, Nr 14 i 15 (2018), Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zostały nagrodzone WYRÓŻNIENIEM w kategorii Czasopisma przyznawanym przez Kapitułę Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka autorom i wydawcom za publikacje w dziedzinie historii i archiwistyki.
Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 24 maja br.
Gratulujemy!
Więcej...
Szanowni Państwo,
z powodu wieczornego przedstawienia teatralnego w holu Collegium Maius ("Dziady" w reżyserii Lecha Raczaka) ogłaszam godziny dziekańskie w najbliższy poniedziałek 20 maja od godz. 18.30.
Z poważaniem
prof. Tomasz Mizerkiewicz
Dziekan WFPiK
Więcej...
Zdobądź międzynarodowy certyfikat kompetencji cyfrowych od Facebooka!
Zapisz się na szkolenie w ramach europejskiego programu Rozwój Kompetencji Cyfrowych z Biurem Karier UAM, Fundacją Jeden Uniwersytet i Przestrzenią from Facebook!
Więcej...
Serdecznie zapraszamy na IV Dzień Jakości Kształcenia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, który odbędzie się 28 maja 2019 roku w godz. 9.00-17.00 w Collegium Maius.
Więcej...
W ramach obchodów jubileuszowych Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych w dniach 23–25 maja zaprasza na Forum Krytyki Filmowej.
Więcej...
Urząd Miasta Poznania od 10 maja do 2 czerwca br. przyjmuje zgłoszenia studentów na letnią edycję Programu Staży i Praktyk Studenckich! Na studentów i studentki czekają 72 miejsca w 25 biurach i wydziałach Urzędu Miasta Poznania, 14 miejsc w Poznańskim Centrum Świadczeń oraz 3 miejsca w Zarządzie Geodezji Katastru Miejskiego GEOPOZ.
Więcej...
Z wielką radością informujemy, że prof. Przemysław Czapliński został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
Więcej...Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. Tomasz Mizerkiewicz, absolwenci z rocznika 1964-1969 oraz dawni działacze Zrzeszenia Studentów Polskich i Klubu Studenckiego „Od Nowa” ul. Wielka 1 zapraszają na cykl spotkań „Po pięćdziesięciu latach (1969–2019) – w stulecie Uniwersytetu Poznańskiego (UAM)” pod patronatem Jego Magnificencji Rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego w dniach 20–22 maja 2019 w Collegium Maius.
Więcej...
Ruszyło głosowanie na najlepszy projekt w ramach Wydziałowego Budżetu Dydaktycznego! Głosować można od 13 do 26 maja br.
Więcej...Zapraszamy całą społeczność akademicką do wzięcia udziału w 10 edycji badania jakości kształcenia, które na stałe już wpisało się w kalendarz wydarzeń na naszej uczelni i trwa od 30 kwietnia do 30 czerwca 2019 r.
Więcej...
Centrum Kultury ZAMEK zaprasza na Festiwal Poznań Poetów, który odbędzie się w dniach 14-18 maja 2019 roku.
Więcej...
Jesteś studentem UAM? Polska pisownia nie jest Ci obca? A może chciałbyś zostać Mistrzem Ortografii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu? Jeśli tak, Wielkie Dyktando UAM jest właśnie dla Ciebie!
Więcej...
10 maja 2019 roku w Bibliotece WFPiK im. J.T. Pokrzywniak odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającego się Tygodnia Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, czyli cyklu wydarzeń towarzyszących lipcowemu Szczytowi Bałkanów Zachodnich, organizowanemu przez Instytut Filologii Słowiańskiej UAM, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Miasto Poznań.
Więcej...
9 maja na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej odbyła się II edycja „Akcji-Integracji”. Celem organizacji tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości społeczności akademickiej na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Poprzez podejmowane w tym zakresie działania propagowana jest również postawa tolerancji i akceptacji.
Więcej...
Zakład Frazeologii i Kultury Języka Polskiego oraz Pracownia Leksykograficzna Instytutu Filologii Polskiej UAM zapraszają na IV ogólnopolską konferencję naukową z cyklu "Kultura Komunikacji Językowej" zatytułowaną Kultura komunikacji w dydaktyce, która odbędzie się w dniach 12-15 maja 2019 roku w Będlewie.
Więcej...
Katedra Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza serdecznie zapraszają na zorganizowaną we współpracy obu uniwersytetów w ramach Humanistycznego Konsorcjum Naukowego konferencję naukową MŁODA POLSKA - DWUDZIESTOLECIE, która odbędzie się w dniach 9-11 maja 2019 na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Salonie Mickiewicza pod Kopułą.
Więcej...

Szanowni Państwo,
w związku z obchodami 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego w dniu 7 maja br. (wtorek) dziekanat będzie czynny do godz. 11.00.
Więcej...
Drodzy Studenci,
9 maja w godz. 9.00-13.30 na naszym Wydziale odbędzie się II edycja „Akcji-Integracji”. Jest to wydarzenie, którego celem jest zwiększenie świadomości społeczności akademickiej na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych.

Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej organizuje w Poznaniu Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, popularyzując ten fascynujący region Europy, którego tradycje, historia, folklor, a także mozaika wyznań, narodów i kultur stanowią inspirujące i nieprzebrane bogactwo.
Więcej...
Instytut Filologii Słowiańskiej UAM serdecznie zaprasza na wykład doc. PhDr. Karla Komárka, Ph.D. z Uniwersytetu F. Palackiego w Ołomuńcu
Więcej...
Zakończył się pierwszy etap trzeciej edycji Wydziałowego Konkursu Dydaktyka najwyższej jakości. W tym roku zgłoszono 13 projektów, przygotowanych przez studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich, koła naukowe, Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców oraz administrację Wydziału:
Więcej...
Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz oraz Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej prof. UAM dr hab. Zbigniew Kopeć zapraszają na promocję jubileuszowej publikacji Stulecie poznańskiej polonistyki (1919-2019) pod redakcją Seweryny Wysłouch, Barbary Judkowiak, Anny Piotrowicz i Sylwii Karolak:
Tom 1. Okres międzywojenny i lata okupacji
Tom 2. Językoznawstwo (po roku 1945)
Tom 3. Nauka o literaturze (po roku 1945)

17 kwietnia br. w Bibliotece WFPiK im. J.T. Pokrzywniaka odbyło się uroczyste otwarcie Strefy Relaksu, czyli specjalna przestrzeń umożliwiająca odpoczynek.
Więcej...
Zakład Edukacji Artystycznej informuje, że w dniu 10 kwietnia 2019 roku odbył się uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród Laureatom, w Collegium im. Floriana Znanieckiego w Kampusie Szamarzewo, bud. E.
Więcej...Szanowni Państwo,
w dnu 18 kwietnia br. (czwartek) Biuro Grantowe będzie nieczynne. W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy na adres wfpikgranty@amu.edu.pl
Więcej...
Szanowni Państwo,
informujemy o zmianach w godzinach otwarcia dziekanatu:
18 kwietnia br. (czwartek) 8.00-13.00
19 kwietnia br. (piątek) nieczynne
23 kwietnia br. (wtorek) 10.00-13.00.
Więcej...
Przypominamy, że 17 kwietnia br. upływa termin składania projektów w tegorocznej edycji Wydziałowego Budżetu Dydaktycznego!
Więcej...
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Biblioteka im. J.T. Pokrzywniaka serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie Strefy Relaksu, które odbędzie się w przyszłą środę, 17 kwietnia, o godzinie 14:00.
Do zobaczenia na I piętrze Biblioteki!
Więcej...Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Piotra Kilanowskiego z Uniwersytetu Parana w Brazylii zatytułowany Polacy, kultura polska i polonistyka w brazylijskiej Kurytybie. Wykład odbędzie się w godzinach 13.30-15.00 w Sali Śniadeckich.
Więcej...
W środę 17 kwietnia o godzinie 11.00 w Salonie Mickiewicza poznańskiego Collegium Maius przy ul. Fredry 10 odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie XIII edycji dorocznego Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila, zorganizowanego przez Instytut Filologii Polskiej UAM w Poznaniu dla uczniów wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych.
Więcej...
Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej organizuje w Poznaniu Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, popularyzując ten fascynujący region Europy, którego tradycje, historia, folklor, a także mozaika wyznań, narodów i kultur stanowią inspirujące i nieprzebrane bogactwo. Program tych dni wiąże się z polskim przewodnictwem w Procesie Berlińskim, czyli konsultacjami Unii Europejskiej z sześcioma państwami Bałkanów Zachodnich: Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Kosowem, Macedonią, Serbią, pretendującymi do uczestnictwa w procesie integracji europejskiej. W dniach od 3 do 6 lipca obędzie się w Poznaniu Szczyt Bałkanów Zachodnich, który zgromadzi liderów Unii Europejskiej, przywódców krajów unijnych oraz premierów i prezydentów wszystkich państw Bałkanów Zachodnich. Zanim Poznań stanie się na krótko polityczną stolicą Bałkanów, studenci i wszyscy mieszkańcy Poznania i Wielkopolski będą mogli uczestniczyć w interesującym programie, który bez przesady uczyni Poznań kulturalną stolicą Bałkanów.

We wtorek (2 kwietnia 2019 roku) przedstawiciele władz WFPiK, dziekan Tomasz Mizerkiewicz oraz prodziekan Krystyna Pieniążek-Marković spotkali się z przedstawicielami Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Prešovie (Słowacja).
Więcej...
Zapraszamy na spotkanie pod patronatem Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM z czeskim autorem komiksu „Jarmil"! Dodatkowo odbędą się dwa rodzaje warsztatów komiksowych.
Więcej...
Dyrekcja Instytutu Filologii Klasycznej serdecznie zaprasza do obejrzenia w dniach 10-23 kwietnia br. w holu głównym Collegium Maius wystawy okolicznościowej związanej ze 100 leciem filologii klasycznej na Uniwersytecie w Poznaniu.
Więcej...

Szczecin zdobyty! Trwa kampania wizerunkowa Fredry 10 w autobusach i tramwajach w polskich miastach!
Więcej...Z radością informujemy, że kierunek „filologia polska”, prowadzony na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim otrzymał ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Więcej...
Z okazji 100-lecia Uniwersytetu Rada Samorządu Studentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zaprasza na kolejne spotkanie z literaturą piękną - tym razem będziemy wspólnie czytać poezję Adama Mickiewicza, patrona naszej uczelni.
Więcej...

W imieniu Pracowni Genderowych i Transkulturowych Studiów Bałkanistycznych serdecznie zapraszamy Państwa wraz ze studentkami i studentami slawistyki (serbistyki i kroatystyki) oraz bałkanistyki dnia 27.03. (środa) o godz. 14-15.30 na spotkanie otwarte Pracowni. Gościem będzie dr GABRIELA ABRASOWICZ z Uniwersytetu Śląskiego, która wygłosi wykład na temat POLITYKA POSTRZEGANIA, POSTRZEGANIE POLITYKI W TEATRZE POSTJUGOSŁOWIAŃSKIM.
Więcej...
Wyprawa w krainę wyobraźni i inspiracji, gdzie w atmosferze poszukiwań i współdziałania możemy odkryć to co w nas najlepsze. Szkolenie dla tych co nie boją się marzyć, odkrywać, zaglądać w głąb siebie, dla tych, co poszukują w sobie perły - dla prawdziwych poławiaczy pereł.
Więcej...9 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 w s. 218 odbędzie się wykład prof. Radosława Grześkowiaka (Uniwersytet Gdański) pt. Poetycka recepcja rycin do "Triumfów" Petrarki.
Więcej...Koło Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „Dabru emet” oraz Zakład Badań nad Tradycją Europejską IFP UAM zapraszają na seminarium naukowe o wybitnej tłumaczce z języka francuskiego, Hannie Szumańskiej-Grossowej.
Więcej...
Uprzejmie informujemy, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór w Programie dla studentów polonistyki i studiów polskich 2019.
Więcej...
W dniach 4-5 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Do Poznania przyjadą liderzy państw biorących udział w procesie berlińskim - inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Tegoroczne przewodnictwo w procesie berlińskim objęła Polska.
Więcej...
10 kwietnia 2019 rokuw Collegium Maius po raz kolejny odbędzie sięPoznański Festiwal Nauki i Sztuki.
Więcej...

Drzewostan słowiańskito druga już z cykluMiędzynarodowych Konferencji Naukowych „Humanistyka w Przyrodzie – Przyroda w Humanistyce”, których celem jest interdyscyplinarne humanistyczne – diachroniczne i synchroniczne spojrzenie na przyrodę ożywioną, a w perspektywie również nieożywioną. Tematyka cyklu pozwala na przedstawienie aspektów przyrodniczych w rozważaniach filologicznych, kulturoznawczych, folklorystycznych, historycznych i antropologicznych. W organizowanym cyklu spotkań jako humaniści wkraczamy na teren badań tradycyjnie eksplorowany przez przyrodników, dlatego też zapraszamy do współpracy biologów, geografów, geologów czy fizyków, którzy chcą zaakcentować humanistyczny pierwiastek swoich rozważań naukowych.
Więcej...
W ramach cyklu Mistrzowie Światowej Humanistyki Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej zaprasza na spotkanie z prof. REINHARDEM IBLEREM, niemieckim literaturoznawcą i slawistą, autorem ważnej książki o cykliczności poezji, badaczem reprezentacji Zagłady w literaturze, założycielem Pracowni Badań nad Literaturą Zagłady w Europie Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie w Giessen.
Więcej...
Wydana w zeszłym roku książka „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej na nowo otworzyła publiczną debatę o Krzysztofie Kieślowskim i jego twórczości. Wydawać się może, że jego kino zupełnie nie przystaje do współczesności – jest wymagające, refleksyjne, pełne erudycji i bardzo różne od dominujących w świecie filmu trendów, epatujących wszystkim tym, czego u polskiego reżysera brak.
Więcej...
Czy zastanawiałeś /-aś się jak będzie wyglądał świat za 100 lat? A czy myślałeś/-aś kiedyś co ludzie 100 lat temu myśleli o naszej współczesności? A gdyby to połączyć i zostawić nasze wyobrażenia przyszłego wieku w hermetycznej wiadomości dla następnych pokoleń?


Koło Naukowe Slawistów UAM serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Mariolą Walczak-Mikołajczakową. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana najnowsza książka Autorki, pt. "W jedności z Bogiem i Naturą. Rzecz o kulturze ludowej na Bałkanach".
Więcej...
Z radością informujemy, że podczas Poznańskich Targów Książki, które odbyły się w dniach 1–3 marca br., Wydawnictwo "Poznańskie Studia Polonistyczne" otrzymało wyróżnienie w konkursie o nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki.
Więcej...
Zakład Literatury XX wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu, Instytut Filologii Polskiej i Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM zapraszają na Dzień z Krystyną Koftą na poznańskiej polonistyce.
Więcej...
Nowa Siła Kuratorska to festiwal artystyczny tworzony przez studentki ostatniego roku Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Jest to projekt podsumowujący naukę na specjalizacji kuratorskiej. Całość nadzoruje dr Agata Siwiak - znana kuratorka sztuk performatywnych, która tworzyła takie projekty jak Wielkopolska: Rewolucje, za który była nominowana do nagrody Paszport Polityki, czy projekt Trickster 2011 – program performatywny Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.
Więcej...
Koło Miłośników Historii Języka Polskiego działające przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UAM ma przyjemność zaprosić na VIII Ogólnopolską Konferencję Historycznojęzykową z okazji 50. rocznicy śmierci prof. Zenona Klemensiewicza.
Więcej...
Rusza trzecia edycja konkursu na wydziałowy budżet dydaktyczny „Dydaktyka najwyższej jakości”. Konkurs, zorganizowany na wzór budżetu obywatelskiego, skierowany jest do całej społeczności Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej – pracowników, doktorantów i studentów, którzy mają pomysły, jak ulepszyć i uatrakcyjnić dydaktykę oraz zwiększyć jakość studiowania w Collegium Maius.
Więcej...
Zapraszamy do oglądania ekspozycji obiektów malarskich w holu Collegium Maius. Autorem serii obrazów zatytułowanych "Popęd" jest artysta-malarz Szymon Kaczmarek.
Więcej...
16 stycznia odbył się finał I Turnieju Historycznojęzykowego Czara Jerów, zorganizowanego przez Zakład Historii Języka Polskiego UAM.
Więcej...
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza do udziału w nowej edycji Konkursu poetyckiego im. Klemensa Janickiego.
Więcej...
27 lutego 2019 ogłoszono wyniki Wydziałowego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską (za rok 2018)! Nagrody i dyplomy wręczone zostały Laureatom podczas posiedzenia Rady Wydziału.
Więcej...

Biblioteka Raczyńskich, Instytut Filologii Klasycznej UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zapraszają na Dni Iliady, które odbędą się w dniach 21-22 marca w Poznaniu w ramach międzynarodowego Festiwalu Iliady.
Więcej...
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Collegium Maius o godz. 14.00 rozpoczęła się konferencja dla nauczycieli, bibliotekarzy, studentów oraz wszystkich tych, którym bliski jest język polski.
Więcej...
Humanistyczne Konsorcjum Naukowe, łączące Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Czynnik ludzki w przekładzie literackim // The Human Factor in Literary Translation", poświęconej tematyce sprawstwa w procederze przekładu literackiego.
Więcej...
W dniach 1 i 8 lutego 2019 r. na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej odbyło się Forum Dziekanatów UAM. Wydarzenie koncentrowało się wokół tematu „Dziekanat – urząd czy biuro obsługi klienta?”, a objęła je patronatem prorektor UAM ds. studenckich, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.
Więcej...

W dniu 28 stycznia 2019 roku na WFPiK gościliśmy około stu przedsiębiorców z Wielkopolski i kilku Rektorów poznańskich uczelni, w tym prorektora UAM ds. informatyzacji oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prof. Marka Nawrockiego. Okazją do ich powitania w murach Collegium Maius było noworoczne spotkanie Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.
Więcej...Zapraszam do zapoznania się ze stanowiskiem Rady Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM z dn. 29 stycznia 2019 r.
Więcej...
Z radością informujemy, że wydziałowe działania projakościowe zostały docenione przez Fundację PSC, która w 2018 roku realizowała projekt pt. Ambasadorzy Jakości Kształcenia.
Więcej...
Szanowni Państwo,
we wtorek, 29 stycznia br., od godz. 08.00 do godz. 11.00 ogłaszam godziny dziekańskie.
Z poważaniem
dziekan WFPiK
prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz

Z radością informujemy, że decyzją uniwersyteckiej kapituły Pani Profesor Bożena Chrząstowska otrzyma zaszczytny Medal Homini Vere Academico.
Więcej...
Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych zaprasza na ogólnopolską sesję naukową zatytułowaną "Polska szkoła filmowa. Analizy - reinterpretacje - nawiązania", która odbędzie się 29 stycznia 2019 r. o godz. 11.00 w Salonie Mickiewicza pod Kopułą.
Więcej...
Z radością informujemy, że studenci wchodzący w skład Rady Samorządu Studentów WFPiK zostali laureatami I edycji konkursu projakościowego Prorektora UAM ds. kształcenia na studenckie inicjatywy podnoszące jakość kształcenia.
Więcej...
Zgłoś swój pomysł do FundAkcji i zdobądź dofinansowanie na jego rozwój!
Zapraszamy do udziału w FundAkcji. To konkurs realizowany przez PPNT Fundacji UAM w ramach działalności statutowej. Biorąc w nim udział można zdobyć dofinansowanie projektów naukowych, naukowo-biznesowych czy też kulturalnych. Rekrutacja rusza 28 stycznia br.

Instytut Filologii Polskiej zaprasza na wykład prof. Hali Kamal z Cairo University pt. "Egipskie pisarstwo kobiet". Wykład odbędzie się 23 stycznia w Collegium Maius, Sala Śniadeckich, godz. 13.30 i zostanie wygłoszony po polsku.
Więcej...
Opiekunka Koła Miłośników Języka Papillon, dr Karolina Ruta, wraz z trzema jego członkiniami: Marią Skoczyńską, Karoliną Blaszką oraz Ewą Woźniak, w piątek 11 stycznia na zaproszenie TVP Poznań wzięły udział w programie "Wielkopolska warta Poznania", podczas którego miały przyjemność rozmawiać o nagrodzie "Popularyzator Nauki 2018", działaniach Koła zmierzających do zwiększania świadomości słyszącej większości na temat barier w komunikacji z osobami nie(do)słyszącymi, jak również codziennych trudnościach, jakie napotykają studenci z wadą słuchu w czasie studiów.
Więcej...
Dwunastu najlepszych studentów UAM, w tym czworo z naszego Wydziału, zwyciężyło w II edycji konkursu BEST Student GRANT. Nagrodą w tym konkursie jest dofinansowanie projektów badawczych w wysokości 5 tysięcy złotych.
Więcej...
Już tradycyjnie w związku z okresem zimowym Rada Samorządu Studentów WFPiK organizuje zbiórkę dla schroniska dla zwierząt. Wszelkie rzeczy można przynosić na stoisko w holu głównym Collegium Maius.
Więcej...
XXII Dzień Judaizmu, który przypada 17 stycznia, odbywa się pod hasłem „Nie przyszedłem, aby zatracać” (Oz 11,9). Wydarzenia towarzyszące obchodom zainauguruje koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej „Melodia może czas pokonać”, który odbędzie się 9 stycznia w Pałacu Działyńskich.
Więcej...
9 stycznia br. na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej odbył się wernisaż wystawy "Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939". Wernisaż poprzedziła prezentacja książki Wandy Stanisławy Pawłowskiej, "Wiedza o Polsce we Francji w XVII-tym wieku".
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Pani Urszula Paszlińska-Lesicka, żona JM Rektora, Andrzeja prof. Lesickiego.
Więcej...
Zapraszamy na warsztaty "Camera. Action. Life" z Dawidem Kaźmierczakiem, jurorem konkursu Papaya Young Directors, a na co dzień Digital Director w McCANN WorldGroup, które odbędzie się 14 stycznia br. o godz. 12.00 w Sali Krzysztofa Komedy (321).
Więcej...W dniach 1 i 8 lutego br. na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej odbędzie się spotkania zatytułowane "Piątki dla dziekanatu - forum dziekanatów UAM", którym patronuje prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor UAM ds. studenckich.
Więcej...
7 stycznia w Centrum Nauki Kopernik odbyła się uroczysta gala, podczas której rozstrzygnięto konkurs "Popularyzator Nauki 2018", który organizowany jest przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z radością informujemy, że Pani Profesor Krystyna Bartol została członkiem kierownictwa Rady Narodowego Centrum Nauki. Pełni w nim także funkcję Przewodniczącej Komisji Głównej K-1 Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy MĄDROŚĆ, ODWAGA I ENTUZJAZM. PIERWSZE UCZONE UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO (1919-1939), który odbędzie się 9 stycznia o 14:30 w Collegium Maius (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej) ul. Fredry 10.
Więcej...Instytut Filologii Słowiańskiej Zakład Języków Południowosłowiańskich UAM w Poznaniu zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową Widzę, więc wiem, która odbędzie się w Poznaniu 30-31 maja 2019 r.
Więcej...
W dniach 7-9 grudnia 2018 roku w Zespole Pałacowo-Parkowym UAM w Gułtowach spotkali się studenci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej ze studentami nie(do)słyszącymi UAM na piątej edycji obozu naukowo-integracyjnego „Między ciszą a ciszą”. Organizatorem było Koło Miłośników Języka „Papillon”.
Więcej...

Szanowni Państwo,
w piątek, 21 grudnia br., od godz. 15.00 ogłaszam godziny dziekańskie.
Z poważaniem
dziekan WFPiK
prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz
Więcej...
Z wielką radością informujemy, że prof. dr hab. Marek Hendrykowski (Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM) został uhonorowany nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku naukowego.
Więcej...
14 stycznia 2019 roku wystartuje 6. edycja konkursu Papaya Young Directors kierowanego do młodych twórców filmowych.
Więcej...
Zakład Frazeologii i Kultury Języka Polskiego oraz Pracownia Leksykograficzna UAM zapraszają na VI sympozjum naukowe z cyklu Perspektywy współczesnej frazeologii polskiej, pt. Artystyczny Potencjał Frazeologii, które odbędzie się 14 grudnia 2018 r., w budynku Collegium Maius (sala 327).
Więcej...
Szanowni Państwo,
z powodu spotkania z JM Rektorem, ogłaszam godziny dziekańskie w piątek 14 grudnia w godz. 8.00-11.30.
Z poważaniem
dziekan WFPiK prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz
Więcej...
Odbywający się w dniach 5-6 grudnia br. w Audytorium im. Józefa Paczoskiego Collegium Biologicum na Morasku III Dzień Jakości Kształcenia na UAM był okazją do międzywydziałowej wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk kształcenia i inicjatyw edukacyjnych realizowanych poprzez powiązanie kształcenia z badaniami naukowymi.
Więcej...
W dniach od 5 do 6 grudnia na naszym Wydziale w ramach Szlachetnej Paczki odbywa się zbiórka m. in. artykułów żywnościowych, środków czystości, a także środków finansowych (na zakup pralki) dla rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Zapraszamy do wsparcia akcji – stoisko, na którym dyżurujący czekają od 9 do 18, znajduje się w holu Collegium Maius.
Rada Samorządu Studentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej
Poniżej krótka informacja od organizatorów:
Więcej...
To już jutro! Mikołajkowa edycja owocnego studiowania na Fredry 10! Rozglądajcie się. Bądźcie czujni. Odwiedzajcie dziekanaty.
Więcej...
W dniach 27-28 listopada 2018 roku odbyła się międzynarodowa konferencja na temat Chinese “One Belt One Road” in the Context of Central Europe and Balkans. Intercultural Dialogue and Transfer of Knowledge, która zgromadziła referentów z Chin (Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych SISU), Austrii, Białorusi, Czarnogóry, Macedonii, Meksyku, Ukrainy oraz UAM.
Więcej...
Do 12 grudnia można zgłaszać kandydatów do IX edycji konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Chcemy nagrodzić zagranicznych studentów, którzy budują współpracę między kulturami i wzbogacają polskie środowisko akademickie. Konkurs organizowany jest w ramach programu "Study in Poland". W polskich uczelniach studiuje obecnie ponad 70 tysięcy obcokrajowców. Kapituła Konkursu wybierze najlepszych spośród studentów zagranicznych studiujących w polskich uczelniach publicznych i niepublicznych, na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Więcej...
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Instytut Historii Sztuki UAM oraz Instytut Filologii Polskiej UAM zapraszają na XXXIX Seminarium Mediewistyczne im. Alicji Karłowskiej-Kamzowej "Kultura rycerska średniowiecznej Europy".
Więcej...
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu zapraszają na seminarium NOWE MEDIA I TECHNOLOGIE DLA EDUKACJI, które odbędzie się 11.12.2018 r., godz. 16.00–18.00 w Salonie Mickiewicza, Collegium Maius (ul. Fredry 10, Poznań).
Więcej...
Z radością informujemy, że Koło Miłośników Języka Papillon decyzją kapituły zakwalifikowało się do finału w konkursie "Popularyzator Nauki 2018".
Więcej...
Prof. UAM dr hab. Mateusz Stróżyński to człowiek wielu talentów. Tym razem zapraszamy do wysłuchania fragmentów opery Claudio Monteverdiego L'Orfeo, których koncertowe wykonanie przygotował właśnie profesor Stróżyński. Jest on także jednym z solistów.
Więcej...
Rok Owidiusza zbliża się do końca. Jego zwieńczeniem będzie ogólnopolska konferencja. 40 referentów z 11 ośrodków zajmie się różnymi aspektami twórczości poety. Pojawią się referaty poświęcone samemu poecie, jego utworom, otoczeniu w jakim tworzył oraz recepcji dzieł Owidiusza w późniejszych wiekach i w różnych sztukach.
Więcej...
W ramach cyklu Mistrzowie Światowej Humanistyki Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej zaprasza na spotkanie z prof. RITĄ FELSKI, światowej sławy literaturoznawczynią, redaktorką naczelną prestiżowego pisma "New Literary History".
Więcej...
Z radością informujemy, że studenci z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM zajęli I miejsce w konkursie AMUliada (Test Wiedzy o UAM), który odbył się 19 listopada 2018 r. Nagrodą dla zespołu jest zakup książek do biblioteki wydziałowej o wartości 1083 zł.
Więcej...
VIII Wydziałowy Dzień z Kołami Naukowymi to doskonała okazja dla wszystkich studentów, również tych przyszłych, do zapoznania się z ofertą Kół Naukowych naszego Wydziału. Podczas wydarzenia będziecie mogli zdobyć wszystkie informacje o rzeczach, które Was interesują i zapisać się do wybranego koła. Zobaczycie działalność organizacji w teorii i praktyce, ponieważ czekają na Was warsztaty, do których serdecznie zachęcamy. Jeżeli coś przyciągnie Waszą uwagę - róbcie zdjęcia i udostępniajcie w dyskusji wydarzenia!
Będziemy na Was czekać 28 listopada br. od 9:00 w holu głównym Collegium Maius.

28 listopada 2018 r., podczas Wydziałowego Dnia z Kołami Naukowymi, w Sali Teatralnej od godziny 13:00 do 13:30 dla wszystkich, którzy mają ochotę posłuchać CZYTAMY „Misia zwanego Paddingtonem” Michaela Bonda.
Więcej...W imieniu Zakładu Badań nad Tradycją Europejską IFP UAM oraz Ogrodu Botanicznego UAM zapraszamy na seminarium naukowe pt. "100-lecie Pikadora - poezja, tradycja, poetyka".
Więcej...
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji Chinese "One Belt One Road" in the Context of Central Europe and Balkans Intercultural Dialogue and Transfer of Knowledge, organizowanej wspólnie przez wszystkie jednostki WFPiK we współpracy ze School of Russian and Eurasian Studies of Shanghai International Studies University. Obrady będą się toczyć w Salonie Mickiewicza w dniach 27-28 listopada.
Zachęcamy do wysłuchania referatów i udziału w dyskusjach.
W imieniu organizatorów
prof. UAM dr hab. Krystyna Pieniążek-Marković
prodziekan ds. współpracy krajowej i międzynarodowej

W dniach 6-10 listopada 2018 roku delegacja pracowników naszego wydziału na czele z panią prodziekan prof. Joanną Wójcik, dyrektorem Instytutu Filologii Słowiańskiej prof. Bogusławem Zielińskim, panią wicedyrektor IFS prof. Izabelą Lis-Wielgosz, wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej dr hab. Krzysztofem Skibskim, prof. Anną Legeżyńską oraz pracownikami naukowo-dydaktycznymi obu wspomnianych instytutów, odwiedziła zaprzyjaźnione placówki naukowe w Bułgarii.
Więcej...
Już po raz drugi Nasz Uniwersytet ma szansę na zdobycie prestiżowych nagród podczas Gali Laurów Uniwersyteckich w Krakowie. A to za sprawą 4 projektów, które zostały docenione i walczą teraz o tytuł najlepszych inicjatyw w całej Polsce!
Więcej...
Szanowni Państwo,
Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE zaprasza do udziału w dwudniowych warsztatach pt.: Jak napisać wniosek do Programu Ramowego Horyzont 2020? Elementy dobrego projektu w dniach 12 i 13 grudnia br.
Więcej...Serdecznie zapraszamy na II Sympozjum im. Zofii Trojanowiczowej - Romantyzm polski i romantyzmy europejskie: Romantyk jako czytelnik, które odbędzie się na naszym Wydziale w dniach 26-28 listopada 2018. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.
Więcej...
Zakład Lingwistyki Antropologicznej UAM, Pracownia Dialektologiczna UAM oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają na III edycję konferencji „Język w regionie – region w języku”.
Więcej...
Szanowni Państwo,
z powodu uroczystości uniwersyteckiej, która będzie odbywać się w gmachu Collegium Maius, ogłaszam godziny dziekańskie w środę 21 listopada od godz. 18.30.
Z poważaniem
dziekan WFPiK prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz
Więcej...
Z radością informujemy, że Pani mgr Dominika Gapska (IFS UAM) otrzymała grant w konkursie NCN PRELUDIUM 15 na realizację projektu Kobieta - Państwo - Kościół. Serbskie święte w tradycji i kulturze duchowej narodu. Co więcej, projekt ten znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej.
Więcej informacji na stronie NCN.
Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Szanowni Państwo,
Instytut Filologii Słowiańskiej zaprasza na:
- Wykłady dra M. Lolloka z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, które odbędą się 20 listopada br. (szczegóły w załączniku),
- Otwarcie wystawy "140 rocznica wyzwolenia Bułgarii - podróż nostalgiczna" w dniu 21 listopada br., godz. 13.30 w Bibliotece WFPiK im. J.T. Pokrzywniaka (szczegóły w załączniku).

Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego serdecznie zaprasza na dyskusję pt. Polskie przekłady Seneki (Trojanki, Edyp). W spotkaniu wezmą udział tłumacze utworów Seneki, prof. UŚ dr hab. Tomasz Sapota oraz dr Iwona Słomak (UŚ).
Więcej...
Z radością informujemy, że jedną ze stypendystek dra J. Kulczyka została Pani Agnieszka Budnik, studentka II roku studiów magisterskich filologii polskiej na naszym Wydziale.
Gratulujemy!
Fot. Życie Uniwersyteckie
Więcej...
Zakład Semiotyki Kultury Instytutu Kulturoznawstwa UAM zaprasza na pierwsze z czterech, zaplanowanych na lata 2018-2022, międzynarodowych seminariów poprzedzających setną rocznicę urodzin Jurija Łotmana, a poświęconych myśli tego wybitnego semiotyka.
Więcej...
Wszystkim studentom, którzy wzięli udział w spotkaniu ze studenckim ekspertem PKA, Radzie Samorządu Studentów WFPiK oraz przedstawicielom kół naukowych serdecznie dziękujemy za zaangażowanie podczas wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku filologia polska. Jak zawsze – byliście niezawodni!
prodziekan ds. studenckich
Joanna Wójcik
Więcej...
Z radością informujemy, że dr Błażej Osowski (Instytut Filologii Polskiej UAM) otrzymał grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w konkursie Dziedzictwo Narodowe za projekt "Regionalne słowniki tematyczne języka mieszkańców Wielkopolski – powiaty gnieźnieński i koniński".
Więcej...
W piątek 16 listopada w Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM odbędzie się VIII edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Słowiańskiej "Słowiańskie recytacje".
Serdecznie zapraszamy!

Z radością informujemy, że Pani Jagoda Budzik, studentka studiów doktoranckich na naszym Wydziale, została laureatką programu stypendialnego Fundacji UAM.
Więcej...
Studenckie Koło Naukowe Europy Środkowej ma przyjemność zaprosić na ogólnopolską studencko-doktoracką konferencję naukową: „Europy Środkowej portret własny 1918–2018 – przemiany wizji państwowości i tożsamości w literaturze”.
Więcej...
Zespół w składzie: Katarzyna Zagłoba, Dorota Sturmer, Aneta Muller, Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska oraz Michalina Jusik wraz z projektem kalendarza dialektologicznego ROKowanie Gwar został laureatem Uczelnianego Konkursu na Budżet Projektowy Kowadło 2.0 pod patronatem pani prorektor ds. studenckich, prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej. Organizatorem Konkursu jest Parlament Samorządu Studentów UAM.
Koncert charytatywny Ogrody Pegaza. Wachlarz wrażliwości jest wydarzeniem o szerokim założeniu artystycznym włączonym w obchody Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.Odbędzie się 2 grudnia 2018 o godz. 19.00 w Auli UAM.

Małe Dni Zdrowia Psychicznego, które odbywają się w dniu 8 listopada br. w holu Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej to doskonała okazja, aby dowiedzieć się jak najwięcej o schorzeniach takich, jak stres, depresja czy nerwica, które dotykają coraz więcej osób.
Więcej...
Zapraszamy wszystkich studentów kierunku filologia polska na spotkanie z ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, które odbędzie się we wtorek, 13 listopada w godz. 11.00-12.00 w Sali Śniadeckich. Prosimy o niezawodne przybycie!
Dla osób, które mają zajęcia we wtorek spotkanie jest obowiązkowe.
Więcej...
Jesienią 2017 roku prof. Wiesław Wydra odkrył w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Erlangen nieznany dotąd drukowany przekaz "Dialogu Mistrza Polikarpa ze Śmiercią". Przekaz ten, zatytułowany "Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania, książki wyborne ku polepszeniu żywota ludzkiego użyteczne, w ktorych ukazuje srogości i gorzkość jej, teraz nowo nieco przydano", ukazał się w 1542 roku w Krakowie nakładem Macieja Szarfenberga i zawiera – prócz całego dialogu mistrza Polikarpa ze Śmiercią – wpleciony w tę rozmowę inny dialog, w którym Śmierć rozmawia z... Kmotrem.
Więcej...
Zapraszamy na współorganizowaną przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej konferencję "Polska w piosence (1989-2018)", towarzyszącą festiwalowi Frazy, która odbędzie się 5 i 6 listopada br. w Collegium Maius.
Więcej...
7 listopada (środa) o godz. 12.00 w Sali Śniadeckich rozpocznie się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Filologii Polskiej, które zainauguruje obchody 50. rocznicy jego powstania. Gościem Rady będzie JM Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.
Więcej...
Zapraszamy na wykład „POCHWAŁA WOLNOŚCI” – KAZANIE II / DANUTA PRZYWARA, który odbędzie się 6.11.2018 g. 19 w CK Zamek, Sala Wystaw. Wstęp wolny.
Więcej...
W czwartek 15 listopada o 18.00 w Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich przy ul. Wronieckiej 14 odbędzie się spotkanie wokół wspomnieniowej książki Czesława Latawca pt. Sandomierzanin w Poznaniu. Uniwersytet, życie literackie, szkolnictwo 1923-1948.
Więcej...Prof. zw. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski z Zakładem Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej WSE UAM zaprasza na spotkanie z cyklu Wykładów Nestorów Nauki w Sali Lubrańskiego.
Wydarzenie odbędzie się dnia 6 listopada 2018 r. o godz. 17.00 w Sali Lubrańskiego (ul. Wieniawskiego 1).
Wykład pt. "Skarby filmoteki" wygłosi prof. dr hab. Marek Hendrykowski.
Więcej...
Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Riitty Oittinen „From Translation to Transcreation to Translation: Translating and Illustrating Picturebooks”, który odbędzie się w środę 7 listopada 2018 o godzinie 13:30 w sali 327 Collegium Maius, a także na wernisaż wystawy „Ilustratorka w krainie Czarów. Arcydzieło Lewisa Carrolla na grafikach Riitty Oittinen” w czwartek 8 listopada 2018 o godzinie 15:30 w Sali Teatralnej Collegium Maius.
Więcej...26 października 2018 roku odbył się I Dzień Kandydata UAM. Na stoisku naszego Wydziału dumnie prezentował się Aleksander Hrabia Fredro oraz gadżety Fredry 10.
Więcej...
Inauguracja roku akademickiego uroczyście rozpoczęła tegoroczną akcję „10 pierwszych dni na WFPiK”. Była to okazja, aby studenci rozpoczynający naukę na naszym Wydziale dowiedzieli się o nim jak najwięcej. Mamy nadzieję, że zorganizowane przez Wydział wykłady, gry, spacery i inne wydarzenia pozwoliły Wam oswoić się z nowym doświadczeniem jakim jest studiowanie oraz z przestrzenią Collegium Maius!
Więcej...

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Z myślą o przyszłości – ilustrowana historia Niemiec jako państwa socjalnego”, przygotowaną przez niemieckie Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych.
Więcej...
Zapraszamy na VIII Studenckie Forum Jakości, które odbędzie się w dniach 16-18 listopada br.
Studenckie Forum Jakości od lat było platformą wymiany doświadczeń, wiedzy i poglądów na tematy najbliższe naszemu
środowisku. W tym roku postanowiliśmy pochylić się nad kwestiami związanymi z implementacją nowej ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, nie zapominając jednocześnie o roli studenta w działaniach projakościowych, które są najważniejszą składową w walce o lepsze kształcenie. Studenckie Forum Jakości w zamierzeniu Organizatorów ma być nie tylko typową konferencją panelową, ale także okazją do dyskusji o samorządzie, studentach oraz przyszłości uczelni wyższych w Polsce.

Z radością informujemy, że dr Monika Bobako (Pracownia Pytań Granicznych UAM) została laureatką 21. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Jury Konkursu uhonorowało Panią Doktor za książkę „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.
Więcej...