2017
Doktor Emilian Prałat laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków RP i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
Z radością informujemy, że dr Emilian Prałat został nagrodzony w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w kategorii prac naukowych i badawczych z obszaru ochrony zabytków. Komisja nagrodziła autorską serię wydawniczą Miejsce i Sztuka i wchodzące w jej skład cztery tomy poświęcone Kopaszewu, Rąbiniowi, Racotowi i Turwi.
Serdecznie gratulujemy!
Srebrna Odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Doktora Emiliana Prałata
Z radością informujemy, że 25 października podczas sesji Rady Powiatu Kościańskiego, Starosta Bernard Turski wręczył dr Emilianowi Prałatowi z Instytutu Filologii Słowiańskiej srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” nadaną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Odznaczenie zostało przyznane m.in. w uznaniu dla walorów naukowych i dokumentacyjnych autorskiej serii wydawniczej dra Prałata Miejsca i Sztuka, której mecenasem jest Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
Gratulujemy!
Profesor Przemysław Czapliński laureatem Nagrody im. Jana Długosza
Prof. dr hab. Przemysław Czapliński otrzymał prestiżową Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą pracę w dziedzinie humanistyki. Konkurs towarzyszył Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie.
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest wyjątkową inicjatywą, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Laureat Nagrody otrzymuje nagrodę pieniężną oraz statuetkę dłuta śp. prof. Bronisława Chromego. Strategicznym celem inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce, jak i popularyzacja książki naukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Prof. Ryszard Nycz, tak mówił w laudacji o literaturze prof. Czaplińskiego: - Dla Czaplińskiego literatura nie jest ucieczką od rzeczywistości w autonomiczne światy wzruszeń, fantazji czy zabawy, lecz przeciwnie: powrotem do rzeczywistości i przywracaniem nam świata, tyle tylko, że – dzięki literaturze - widzianego lepiej, głębiej, ostrzej. Oczywiście; dzięki literaturze, ujętej jako autentyczna metoda poznania, w zawsze inspirujących i odkrywczych lekturach Czaplińskiego. Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku – to książka, po którą sięgnąć winien nie tylko miłośnik literatury, także każdy zainteresowany współczesnymi przygodami i problemami polskiej mentalności i tożsamości, które polska literatura – w lekturze Czaplińskiego – z czułością sejsmografu rejestruje, obrazuje i diagnozuje - dodał.
Laureaci konkursy na Książkę Edytorsko Doskonałą
Na tegorocznych Targach Książki w Krakowie nagrodę w Konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA „za podjęcie inicjatywy wydania i opracowania całości porozrzucanych po całym świecie XVI-wiecznych modlitewników opracowanych przy udziale polskiego mistrza książki rękopiśmiennej Samostrzelnika”, czyli za serię "Libri Precationum Illuminati Poloniae Veteris. Facsimilia", otrzymali: dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss, prof. Wiesław Wydra, dr hab. Rafał Wójcik, Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne” oraz red. Mateusz Czekała (za obróbkę materiału fotograficznego i redakcję techniczną). Za opracowanie graficzne serii nagrodę otrzymał również Andrzej Tomaszewski, a za jej druk oraz oprawę – firma Edica sp. z o.o.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Nagroda Stowarzyszenia Historyków Starożytności dla Doktora Radosława Piętki
Z ogromną radością pragniemy poinformować, że Kapituła Stowarzyszenia Historyków Starożytności nagrodziła doktora Radosława Piętkę za jego publikację "Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna" Wydawnictwo Naukowe UAM. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia.
Stowarzyszenie Historyków Starożytności przyznaje nagrodę honorową w celu promowania badań nad historią i kulturą świata starożytnego w Polsce oraz wyróżnienia dokonań polskich autorów w zakresie poszerzania i popularyzacji wiedzy o starożytności ustanowiło nagrodę.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, tel. +48 61 829 46 90, tel. +48 61 829 46 92; e-mail: wfpik@amu.edu.pl