Data publikacji w serwisie:

Inauguracja studiów podyplomowych „Prosty język w instytucjach publicznych” 2023-2024

Logotyp miasta Poznań

21 października 2023 roku zainaugurowaliśmy po raz kolejny na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM studia podyplomowe o prostej polszczyźnie. Podczas spotkania zdalnego wszystkich powitał kierownik, prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek, który przedstawił następnie kadrę: prof. UMK dr hab. Małgorzatę Gębkę-Wolak (nową prowadzącą zajęcia gramatyczne), prof. UAM dr hab. Martę Wrześniewską-Pietrzak, prof. UAM dr hab. Monikę Grzelkę, prof. UAM dr hab. Karolinę Rutę-Korytowską, prof. UAM dr. hab. Przemysława Wiatrowskiego.

Nowy rocznik studentów przedstawia się równie imponująco jak poprzedni. Poznawania prostej polszczyzny podjęły się osoby pracujące w różnych instytucjach, firmach i organizacjach, ale wszystkie z nich mają doświadczenie, które na pewno wzbogaci nasze studia. Liczymy, że część słuchaczy zechce pokazać swoje kompetencje na zajęciach. Na osobną uwagę zasługują słuchacze, którzy nie mogą czytać analizowanych tekstów. Dla nich prosta polszczyzna ma inny wymiar. Bardzo jesteśmy ciekawi ich opinii. Na pewno znajdziemy takie rozwiązania organizacyjne i techniczne, które pozwolą osobom niewidomym z naszego grona na dobre i efektywne studiowanie. Część problemów już udało nam się wspólnymi siłami pokonać.

Wykład inauguracyjny o genezie idei prostoty komunikacyjnej i jej najważniejszych aspektach historycznych i współczesnych wygłosił, niejako z urzędu, prof. UAM dr hab. J. Liberek. Na podstawie faktów z przeszłości starał się dowieść, że mówienie o konieczności prostoty w kontaktach międzyludzkich nie jest zjawiskiem współczesnym, ale starym jak świat. W podsumowaniu z mocą podkreślił, że prostota = wspólnota, bo tylko to, co proste, ma szanse być wspólne. Wszelkie skomplikowane twory słowne mogą powodować, że ktoś czegoś nie zrozumie, czyli znajdzie się poza wspólnotą.

W części organizacyjnej prof. J. Liberek przypomniał kilka ważnych zasad studiowania:

  • świadectwo ukończenia studiów przysługuje osobom, które uczestniczyły w zajęciach, uzyskały pozytywne oceny z poszczególnych przedmiotów i przygotowały pracę dyplomową, w której wykazały się praktycznymi umiejętnościami;
  • studenci mogą się konsultować z wykładowcami za pośrednictwem MS TEAMS, systemu USOS lub poczty uniwersyteckiej; podczas wszystkich kontaktów obowiązuje korzystanie z adresów przydzielonych przez system uniwersytecki;
  • zajęcia są prawie wyłącznie praktyczne i skorelowane ze specyfiką tekstów urzędowych oraz innych oficjalnych;
  • teksty ze środowiska zawodowego słuchaczy mogą być przedmiotem rozważań na zajęciach i mogą wejść do programu „Proste Pismo”, ale po odpowiednim przygotowaniu;
  • studenci otrzymują konspekty poszczególnych zajęć;
  • na początku czerwca 2024 roku odbędzie się konferencja kończąca studia, w której studenci mają obowiązek uczestniczyć, tak jak w każdych zajęciach; podczas konferencji wybrani studenci zaprezentują swoje dokonania.

Podobnie jak w ubiegłym roku studia prowadzone są pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, stąd też nasza ścisła współpraca z urzędem miejskim. Współpracujemy też z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, które jako swoisty poligon doświadczalny stworzyło program „Proste Pismo”.