Współpraca międzynarodowa

WFPiK współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy i Azji. Razem tworzymy studia polonistyczne i polonoznawcze, prowadzimy badania naukowe, organizujemy międzynarodowe konferencje, podejmujemy efektywną wymianę naukowców i studentów.

Nasze działania

 • Serie wykładów zagranicznych naukowców

  Serie wykładów zagranicznych naukowców są finansowane z programu Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza.
  Dowiedz się więcej
 • Konferencje

  Konferencje organizowane przez WFPiK we współpracy z naszymi partnerami i z ich udziałem.
  Zobacz więcej
 • Nexus Philologorum

  NEXUS PHILOLOGORUM – Międzynarodowe spotkania filologiczne to cykl, w ramach którego inicjujemy współpracę międzynarodową, podtrzymujemy istniejące kontakty, szukamy płaszczyzn wspólnych przedsięwzięć, wymieniamy się dobrymi praktykami.
  Dowiedz się więcej
 • Wizyty gości z Dniepra (Ukraina) i Prisztiny (Kosowo)

  W połowie lipca 2023 nasz Wydział gościł delegację z Uniwersytetu im. Alfreda Nobla w Dnieprze, a pod koniec miesiąca w ramach programu Erasmus+ dla krajów spoza UE gościła u nas również prof. Nuran Malta-Muhaxheri z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Prisztinie (Kosowo).
  Dowiedz się więcej
 • Letnia szkoła języka i kultury polskiej 2023

  80 miłośników języka polskiego z odległych zakątków świata zjawiło się na UAM, by uczyć się języka polskiego!
  Zobacz, w czym brali udział uczestnicy szkoły
 • Szkoła letnia Erasmus+ na WFPiK

  W lipcu 2023 odbyła się u nas szkoła letnia BIP Erasmus+) pt. Languages of War (in Literature and Other Media). Naszymi Partnerami były uczelnie: Université Libre de Bruxelles (Belgia), Université de Haute Alsace (Francja) i University of Plovdiv “Paisii Hilendarski” (Bułgaria).
  Zobacz podsumowanie programu
 • Wizyty gości z Azerbejdżanu, Turcji i Japonii

  W czerwcu i lipcu 2023 na WFPiK gościliśmy kilkoro naukowców z trzech krajów - Turcji, Azerbejdżanu i Japonii. Wizyty były okazją do rozmów na temat współpracy między naszym Wydziałem a macierzystymi instytucjami naszych gości.
  Przeczytaj więcej
 • Polski efekt w zachodniej tożsamości Turcji i Polonezköy

  23 czerwca 2023 na WFPiK gościła prof. Hacer Topaktas Üstüner (Uniwersytet w Stambule), która wygłosiła wykład pt. "Polski efekt w zachodniej tożsamości Turcji i Polonezköy".
  Więcej informacji o prelegentce
 • Seminarium "Practical Dimension of Platonism"

  21 czerwca 2023 w Cambridge Centre for the Study of Platonism odbyło się seminarium zatytułowane "Practical Dimension of Platonism", współorganizowane przez prof. M. Stróżyńskiego z Instytutu Filologii Klasycznej UAM.
  Przeczytaj więcej
 • Wykład Prof. Igora Kryvoshei

  14 czerwca 2023 wykład pt. "Antropologia szkoły bazylianów w Humaniu" wygłosił prof. Igor Kryvosheia z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawla Tyczynny w Humaniu (Ukraina).
  Więcej informacji o prelegancie
 • Wykład Haykuhi Muradyan pt. "Cultural Genocide"

  13 czerwca 2023 wykład pt. "Cultural Genocide" wygłosiła Haykuhi Muradyan z Yerevan State University (Armenia).
  Czytaj więcej
 • Wykład mgr. Jana Nováka z Uniwersytetu Masaryka w Brnie

  13 czerwca 2023 w Instytucie Filologii Słowiańskiej gościł mgr Jan Novák z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, który wygłosił wykład pt. "Vznik samostatného Československa a protihabsburský odboj".
  Dowiedz się więcej
 • Wykład dr Richy Gupty

  7 czerwca 2023 wykład pt. "Space in the fiction of W.G. Sebald" wygłosiła dr Richa Gupta z Manipal Academy of Higher Education (Indie).
  Przeczytaj opis wykładu
 • Spotkanie online wokół tłumaczenia "Herkulesa" Seneki

  Jednym z gości był Dana Gioia, wielokrotnie nagradzany amerykański poeta i eseista, spotkanie poprowadził Jaspreet Singh Boparai.
  Poznaj więcej szczegółów
 • Spotkania delegacji WFPiK z władzami uniwersytetów w Kazachstanie

  W maju prodziekan ds. studenckich i kształcenia prof. UAM dr hab. Krzysztof Skibski oraz prof. UAM dr hab. Agnieszka Kula uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami dwóch uniwersytetów w Astanie.
  Dowiedz się więcej o wizycie
 • Wykład prof. Zrinki Božić z Uniwersytetu w Zagrzebiu

  Na zaproszenie Instytutu Filologii Słowiańskiej, 27 kwietnia 2023 prof. Zrinka Božić z Uniwersytetu w Zagrzebiu wygłosiła wykład pt. "Art Collective and the Politics Anonimity".
  Zaproszenie
 • Wizyta dra Krzysztofa Kredensa z Aston Institute for Forensic Linguistics (Birmingham)

  Dr Kredens przeprowadził wykłady, warsztaty oraz konsultacje dla osób zainteresowanych lingwistyką sądową (kryminalistyczną).
  Poznaj szczegóły
 • Kolejna wizyta delegacji z WFPiK w Indiach

  W dniach 16-21 kwietnia prodziekan ds. współpracy międzynarodowej WFPiK prof. UAM dr hab. Krystyna Pieniążek-Marković (Instytut Filologii Słowiańskiej) oraz dr Adam Domalewski (Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych) odbyli wizytę na Manipal Academy of Higher Education w Indiach.
  Poznaj cel wizyty
 • Noc Wielka. Wystawa multimedialna

  Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Republiki Macedonii Północnej w Skopju przez prof. Vladimira Boceva
  Dowiedz się więcej
 • Wykład otwarty prof. Llewelyna Morgana (University of Oxford)

  22 marca 2023 odbył się wykład otwarty prof. Llewelyna Morgana z Uniwersytetu w Oksfordzie pt. "A wonderful power to unite nations: a Latin-language newspaper in late-nineteenth-century Europe", zorganizowany przy wsparciu finansowym Miasta Poznania w ramach programu "Akademicki Poznań".
  Dowiedz się więcej
 • Letnia Szkoła Międzynarodowych Studiów Polskich

  Celem spotkania była nie tylko prezentacja elementów najnowszych badań i projektów realizowanych przez WFPiK UAM, ale również integracja środowiska polonistyki międzynarodowej, która prowadzić ma do zacieśnienia współpracy oraz dalszej internacjonalizacji struktur szkolnictwa wyższego obu krajów.
  Przeczytaj relację
 • Wykłady gościnne dr. sc. Zvonimira Glavaša

  16 marca 2023 dr sc. Zvonimir Glavaš ((Uniwersytet w Zagrzebiu, członek projektu CAPONEU - The Cartography of the Political Novel in Europe) wygłosił dwa wykłady: w języku chorwackim i w języku angielskim.
  Poznaj tematykę wykładów
 • Wspólne strony historii i kultury. Polska i Ukraina

  Wykład pt. "Wspólne strony historii i kultury. Polska i Ukraina" 15 marca 2023 wygłosiły dr Liubov Krupnyk (Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy) i dr Tetiana Mychajłowa (Instytut im. Tarasa Szewczenki Ukraińskiej Akademii Nauk).
  Dowiedz się więcej o prelekcji
 • 1st AMU Staff Week for Ukraine: wizyta na WFPiK

  W czwartek 26 stycznia br. nasz Wydział odwiedzili przedstawiciele uczelni wyższych z Ukrainy, przebywający w Poznaniu w ramach 1st AMU Staff Week for Ukraine “A step towards strategic collaboration” finansowanego z programu Erasmus+.
  Czytaj więcej
 • Wykład dr Garetha Polmeera

  23 stycznia 2023 wykład pt. "Unknowable Light: the Sacred Image and the Digital Age" wygłosił dr Gareth Polmeer z Royal College of Art w Londynie.
  Tu znajdziesz streszczenie wykładu
 • Wystawa "Macedonia na co dzień i od święta"

  Od 16 do 27 stycznia 2023 można było obejrzeć wystawę fotografii "Wystawa "Macedonia na co dzień i od święta", przygotowaną przez prof. Vladimira Boceva, który przebywa na naszym Wydziale na stażu naukowym.
  Przeczytaj więcej
 • Jesuit Thursday Luncheon

  22 grudnia 2022 Instytut Filologii Klasycznej w ramach Jezuickich Obiadów Czwartkowych gościł pracowników ARSI - Rzymskiego Archiwum Towarzystwa Jezusowego.
  Dowiedz się więcej
 • Wykład prof. Sanji Nikčević

  13 grudnia 2022 Instytut Filologii Słowiańskiej gościł prof. Sanję Nikčević, która wygłosiła wykład pt. "ISTINA I LAŽI O KANONU ili kako smo zbog svjetonazora izgubili pravo na lijepo/dobro/sveto u umjetnosti"
  Dowiedz się więcej
 • Wykład prof. Douglasa Hedleya "Romantic Anthropology"

  W ramach programu "Akademicki Poznań" 5 grudnia 2022 gościliśmy prof. Douglasa Hedleya z Uniwersytetu w Cambridge.
  Zobacz więcej
 • Wykłady gościnne prof. Dejana Duricia

  3 listopada 2022 w Instytucie Filologii Słowiańskiej gościł prof. Dejan Durić z Uniwersytetu w Zagrzebiu.
  Dowiedz się więcej o wizycie
 • Zajęcia w Szkole Polskiej w Belgradzie

  22 października 2022 w Szkole Polonijnej w Belgradzie (Serbia) odbyły się warsztaty metodyczne „Jak skutecznie uczyć dzieci języka polskiego jako odziedziczonego/drugiego za pomocą literatury?” przeprowadzone przez dr Monikę Valkovą-Maciejewską.
  Więcej informacji
 • Spotkanie z Yuliią Antypovą, która kieruje kinem Zhovten w Kijowie

  20 października 2022 Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych zorganizował spotkanie z Yuliią Antypovą, kierowniczką kina Zhovten w Kijowie, która opowiedziała o swojej pracy i roli kultury w stanie wojny.
  Spotkanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA
 • Wykład prof. Andreasa Ohme

  Na zaproszenie Instytutu Filologii Słowiańskiej prof. Andreas Ohme z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu w Greifswaldzie wygłosił wykład pt. "Antikódy Václava Havla jako příklad konkrétní poezie v české literatuře".
  19 października 2022
 • Wykład prof. Maxima D. Shrayera

  17 października 2022 na zaproszenie Instytutu Filologii Polskiej wykład gościnny pt. "The Marriage of Véra Slonim and Vladimir Nabokov as History and Literature" wygłosił prof. Maxim D. Shrayer (Boston College, USA).
  Dowiedz się więcej
 • Lektorat języka polskiego na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach

  Zainteresowanie polszczyzną w Grecji nie słabnie. Wraz z nastaniem nowego roku akademickiego UAM ponownie otworzył lektorat języka polskiego na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach.
  Dowiedz się więcej
 • Forum Polsko-Czeskie

  Konferencja naukowa "Underground i druga kultura w Europie Środkowej"
  Zobacz program
 • Wizyta dra Pawła Zacharewicza (Xi'an International Studies University)

  Nasza rozmowa dotyczyła kształtu dalszej współpracy - w tym zagadnienia podwójnego dyplomowania na naszych uczelniach.
  Poznaj szczegóły
 • Wizyta delegacji z Bułgarii

  Spotkanie odbyło się w ramach prac nad projektem "Innovative education in humanitarian and social science through digital transformation and modernization of educational programmes" (BG05M2OP001-2.016-0019).
  Zobacz więcej
 • Dr Jiří Januška z Uniwersytetu Karola w Pradze z wizytą na naszym Wydziale

  Doktor Jiří Januška jest wybitnym czeskim lingwistą zajmującym się lingwistyką kontaktową i arealną w obszarze Europy Środkowej. Celem pobytu jest przeprowadzenie eksperymentu psycholingwistycznego oraz praca nad książką.
  Czytaj więcej
 • Język polski na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach

  Projekt realizowało Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM w ramach programu „Promocja języka polskiego” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (BJP/PJP/2021/1/00018). Przedsięwzięciu patronowała Ambasada RP w Atenach.
  Dowiedz się więcej
 • Wizyta dr Mao Rui z Shanghai International Studies University

  Dr Rui jest polonistką i lektorką języka chińskiego.
  Zobacz więcej
 • The Cartography of the Political Novel in Europe

  Zespół naukowy kierowany przez prof. Tomasza Mizerkiewicza jest partnerem zwycięskiego projektu w prestiżowym konkursie grantów naukowych Horizon Europe przyznawanych przez Unię Europejską.
  Więcej o projekcie
 • Wykład prof. Anno Mungena

  Prof. Mungen jest dyrektorem Forschungsinstitut für Musiktheater i szefem Theaterwissenschaft unter besonderer Berücksichtigung des Musiktheaters na Uniwersytecie Bayreuth w Niemczech.
  Dowiedz się więcej
 • Wizyta prof. Rahula Putty'ego z Manipal Academy of Higher Education (Indie)

  Prof. Putty realizował na naszym Wydziale staż naukowy, będący owocem umowy o współpracy między UAM a MAHE, podpisanej w 2021 roku.
  Czytaj więcej
 • Spotkanie z delegacją z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu „Paisii Hilandarski” w Płowdiwie

  Gościliśmy Dziekana Wydziału, prof. Konstantina Kutsarova, dra Boryana Yantseva, koordynatora programu Erasmus, oraz prof. Lilię Ivanovą, polonistkę
  Zobacz więcej
 • Szkoła letnia dla zagranicznych studentów "Slavic World and Its Natures in Literature and Film"

  Szkoła letnia zorganizowana została w ramach Erasmus+ Blended Intensive Programme.
  Dowiedz się więcej
 • Wizyta delegacji z bułgarskich uniwersytetów, kwiecień 2022

  Gościliśmy przedstawicielki Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej Uniwersytetu św. Klimenta Ochrydzkiego w Sofii: profesor Dijanę Petkową oraz profesor Andreanę Eftimową. Naszym gościem był także profesor Jordan Eftimov zNowego Bułgarskiego Uniwersytetu w Sofii.
  Czytaj więcej
 • Dni Króla Edypa w ramach światowego Festiwalu Króla Edypa

  Instytut Filologii Klasycznej włączył się w obchody światego Festiwalu Króla Edypa i zorganizował Dni Króla Edypa we współpracy z Biblioteką Raczyńskich i Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk.
  Zobacz program obchodów
 • Czwartkowy obiad jezuicki

  Prezentacja projektu prof. Roberta A. Maryksa poświęconego literaturze antyjezuickiej, a także planowanego numeru specjalnego "Journal of Jesuit Studies", którego tematem będzie teoria "spisków jezuickich".
  Dowiedz się więcej
 • Spotkania wokół spektaklu operowego „The Man with Night Sweats - wyznania nosiciela HIV”

  Koło Badań Nad Musicalem „Synteza Sztuk” zorganizowało cykl czterech spotkań z twórcami drugiej części tryptyku operowego „The Man With Night Sweats - wyznania nosiciela HIV”.
  Dowiedz się więcej
 • Przegląd filmów etnograficznych prof. Vladimira Boceva

  Profesora Boceva zaprosił Instytut Filologii Słowiańskiej.
  Zobacz szczegóły
 • Wykłady otwarte zagranicznych gości w ramach tygodnia projektu ADAM.PL

  Cykl wykładów otwartych gości z zagranicznych ośrodków partnerskich prowadzących kształcenie polonistyczne (Chiny, Francja, Ukraina) w ramach tygodnia projektowego ADAM.PL (Akademia Doskonalenia Adekwatności Mowy PoLskiej).
  Zobacz program
 • „Polowanie na księżyc” - spotkanie autorskie z tłumaczką Milicą Markić

  Kolejne spotkanie z tłumaczką literatury polskiej Milicą Markić
  Dowiedz się więcej
 • Spotkania z poetą Ivanem Hercegiem

  Instytut Filologii Słowiańskiej zorganizował spotkania z chorwackim poetą Ivanem Hercegiem.
  Czytaj więcej
 • Wykłady prof. Svetlany Kalezić Radonjić z Uniwersytetu Czarnogóry

  Instytut Filologii Słowiańskiej zaprasił na wykłady prof. Svetlany Kalezić Radonić z Uniwersytetu Czarnogóry.
  Zobacz program wykładów
 • Spotkania z Petrem Pithartem

  W ramach programu "Akademicki Poznań" gościliśmy Petra Pitharta, wybitnego czeskiego polityka, historyka, pisarza i tłumacza.
  Dowiedz się więcej
 • "Zarobić, nie zarobisz" - spotkanie z Milicą Markić, tłumaczką literatury polskiej

  Pierwsze spotkanie z Milicą Markić, tłumaczka polskiej poezji i prozy na język serbski, w ramach programu Akademicki Poznań i cyklu "Sztuka przekładu" na WFPiK.
  Czytaj więcej
 • Wykłady prof. Nikicy Gilicia w ramach Tygodnia Filmu Chorwackiego

  W ramach Tygodnia Kina Chorwackiego gościliśmy chorwackiego filmoznawcę, prof. Nikicę Gilicia.
  Zobacz więcej
 • Przegląd Kina Chorwackiego

  Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Filologii Słowiańskiej UAM oraz Kino Pałacowe w dniach 15-20 listopada.
  Dowiedz się więcej
 • IV warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów j. polskiego w Chinach z udziałem naszych pracowników!

  UAM miał swoją specjalną sesję gościnną, podczas której wystąpili pracownicy WFPiK.
  Czytaj więcej