Data publikacji w serwisie:

UAM podpisał „Deklarację prostego języka”

Mając świadomość konsekwencji wynikających z podpisania Deklaracji, w tym głównie z ciążącej odpowiedzialności, JM Pani Rektor podjęła decyzję o przystąpieniu Uniwersytetu do grona sygnatariuszy tego ważnego aktu. Decyzja ma charakter wielowymiarowy, co wymaga osobnego omówienia. W tym miejscu chcielibyśmy zauważyć, że jest to wydarzenie znaczące, wręcz symboliczne dla studentów Uniwersytetu, który jako pierwszy w Polsce otworzył w ubiegłym roku studia podyplomowe o prostym języku.

Jako przedstawiciel UAM Deklarację podpisał kierownik studiów podyplomowych „Prosty język w instytucjach publicznych”, prof. UAM Jarosław Liberek, a wszystko odbyło się 22 listopada 2023 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”. Oprócz kilku dużych instytucji sygnatariuszami Deklaracji stały się też, co godne podkreślenia, trzy polskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytet Szczeciński.

„Deklarację prostego języka” sygnowały również podmioty, które od kilku lat są ważnymi partnerami UAM w działaniach na rzecz prostej komunikacji: Urząd Miasta Poznania (w imieniu Prezydenta Miasta podpis złożył p. Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa) i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (przedstawicielem był p. Robert Pękal, zastępca pełnomocnika dyrektora IChB PAN ds. PCSS). Współpraca UAM z UMP i PCSS przebiega bardzo dobrze. W Urzędzie odbyło się wiele szkoleń i warsztatów, powstał specjalny poradnik prostej polszczyzny dla pracowników miejskich, a informatycy z PCSS, wykorzystując sztuczną inteligencję, przygotowali program „Proste Pismo”, który ma zalety bogatej bazy materiałowej, a ponadto działa jak automatyczny upraszczacz tekstów.

Z dużą satysfakcją możemy odnotować, że sygnatariuszem Deklaracji stał się również Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Przedstawicielką tej instytucji była osoba dobrze nam znana, a mianowicie p. Paulina Mitręga – ubiegłoroczna absolwentka naszych studiów! Na Forum nie zabrakło tegorocznych studentów, gdyż uczestniczyli w nim p. Beata Goraj, p. Matylda Piątkowska i p. Filip Pruszkowski (zob. galeria).

Od kiedy w 2018 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainicjowało formalne przystępowanie do ruchu prostego języka, „Deklarację” podpisało prawie 70 podmiotów. To bardzo dobry zwyczaj, który przyczynia się nie tylko do dbałości o klarowność różnego typu tekstów oficjalnych, ale również do podnoszenia jakości całej sfery komunikacyjnej.

Nagranie z V Forum Prostego Języka można obejrzeć tutaj.