Data wydarzenia:

Łaty na surducie: wykład "Norwid wśród ideologii XIX wieku"

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach projektu ŁATY NA SURDUCIE!

Wykład dr Elizy Kąckiej Norwid wśród ideologii XIX wieku odbędzie się 14 marca 2022 roku, godz. 18.00, platforma MS TEAMS.

Prowadzenie spotkania oraz koncepcja projektu: Aleksandra Białek-Borsuk, Rozalia Wojkiewicz.

Link do spotkania:

Opis wykładu

Twórczość Norwida przypadła na epokę, w której dynamika idei przybrała nowy, nieznany dotąd kształt. W drugiej połowie XIX stulecia pojawiły się ideologie antagonistyczne w stosunku do romantyzmu. Większość z nich wykluczała się wzajem, tworząc labirynt, w którym zadanie poety (takie, jakim je Norwid pojmował) stało się jeszcze trudniejsze, zwłaszcza jeśli nie pragnęło się odrzucić wszystkiego i poprzestać na czystej sztuce bądź czystym nihilizmie. Wykład stanowić będzie syntetyczną opowieść o częściowo aprobatywnej, a częściowo krytycznej postawie Norwida względem pięciu wiodących systemów myślowych jego czasów.

Dr Eliza Kącka – adiunktka na Wydziale Polonistyki UW. Autorka książek akademickich: Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (Warszawa 2012); Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda (Kraków 2017), a także książek prozatorskich: Elizje (Kraków: Lokator, 2017) i po drugiej stronie siebie (Kraków: Lokator 2019). Współredaktorka antologii Poeci i poetki przekraczają granice (FA-art, 2011), redaktorka wyborów poezji (w tym Norwida dla Universitasu). Członkini Zarządu Głównego TLiAM i kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA i Nagrody Literackiej m.st. Warszawa.