Data wydarzenia:

Listy z Ukrainy: upamiętnienie 3. rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie

Wszystkie informacje z plakatu znajdują się w treści komunikatu

24 lutego 2025 przypada 3. rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Tego dnia zapraszamy na 3 wydarzenia z cyklu „Listy z Ukrainy”:

Wystawa, hol główny Collegium Maius, otwarcie o godz. 12.00

Wystawa łączy słowo i obraz, tworząc przestrzeń refleksji nad historią, pamięcią i tożsamością. Słowo splata się tu z fotografią, ukazując ślady ludzi, miejsc i doświadczeń. Mapa Ukrainy prowadzi przez głosy twórców, a specjalnie wydzielona przestrzeń pozwala zatrzymać się, zastanowić i pamiętać.

Kuratorki wystawy: Joanna Rubach, dr Joanna Brodniewicz

Autorki wystawy: Joanna Rubach, Kinga Matuszak

Zdjęcia: Marcin Staniewski

Projekcja filmu Trzy lata wojny. Ukraina wciąż walczy w dokumencie Marcina Staniewskiego, sala 186

Opieka i konsultacje: dr Vladimir Bocev, prof. UAM dr hab. Joanna Rękas

Dyskusja online: Jak mówić o rosyjskiej kulturze po 24 lutego 2022?, godz. 17.00

W rocznicę napaści Rosji na Ukrainę podyskutujemy o tym on-line z profesor Ewą Thompson (Rice University w Houston), postkolonialistką i slawistką, autorką książki „Trubadurzy imperium. Literatura rosyjska i kolonializm”. Omówimy powiązania pomiędzy literaturą a rosyjskim imperializmem, wpływ kultury na politykę, rolę języka w procesie kolonizacji oraz recepcję slawistyki na Zachodzie.

Rozmowę (w języku polskim) poprowadzą prof. UAM dr hab. Agata Firlej i dr hab. Emilia Kledzik z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Link do spotkania w Teams – kliknij tutaj, aby dołączyć.

Organizatorami spotkania są Instytut Filologii Słowiańskiej wraz z Pracownią Komparatystyki Literackiej i Kulturowej WFPiK UAM oraz Szkołą Doktorską SNJiL UAM.

Ewa Thompson – slawistka, profesorka i była dziekan Wydziału Studiów Germanistycznych i Slawistycznych Uniwersytetu Rice w Houston (USA). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Vanderbilta. Założycielka i redaktorka naczelna czasopisma slawistycznego Sarmatian Review. Autorka m.in. „Trubadurów imperium. Literatura rosyjska i kolonializm” (wyd. pol. 2000), „Understanding Russia. The Holy Fool in Russian Culture” (1987).

Koncert dla Ukrainy, Atelier Łazęga Poznańska, Św. Marcin 75, godz. 19.00

Koncert Roberto Lombino to spotkanie z ukraińską muzyką i kulturą – pieśni, które kiedyś rozbrzmiewały w domach, dziś niosą pamięć, wsparcie i nadzieję. Muzyce towarzyszyć będzie poezja i świadectwo o czasie wojny. Katarzyna Kuczyńska-Koschany przeczyta swoje wiersze o walczącej Ukrainie oraz fragmenty „Dziennika wojny przeciw Ukrainie”, zapisków tworzonych od pierwszych dni inwazji. To nie tylko wydarzenie artystyczne – to przestrzeń, w której dźwięk i słowo przypominają, że wojna to nie odległa historia, ale rzeczywistość, z którą miliony ludzi mierzą się każdego dnia.

Prowadzenie i słowo wstępne: prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany

Katarzyna Kuczyńska-Koschany – literaturoznawczyni, eseistka, autorka próz poetyckich, profesor w Instytucie Filologii Polskiej WFPiK UAM.

Roberto Lombino – student geoslawistyki w Instytucie Filologii Słowiańskiej WFPIK UAM o czesko-włoskich korzeniach.