Data wydarzenia: -

Senioralni. Poznań 2022 - inicjatywy WFPiK

Już po raz kolejny nasz Wydział bierze udział w cyklu wydarzeń "Senioralni. Poznań 2022" organizowanym przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

W tym roku zaproponowaliśmy następujące spotkania:

21.10.2022, godz. 17.00

wykład prof. UAM Wojciecha Jóźwiaka Manipulacja polityczna na ekranie kinowym – bułgarskie kino antyfaszystowskie

Wątek antyfaszystowski w bułgarskiej kinematografii jest charakterystyczny dla całego okresu istnienia Ludowej Republiki Bułgarii. Odgórnie narzucony i sterowany stał się ważnym narzędziem propagandowym służącym wzmacnianiu oczekiwanych postaw społeczeństwa socjalistycznego oraz kreowaniu i gruntowaniu akceptowanej przez władze interpretacji historii najnowszej. Ponad osiemdziesiąt obrazów filmowych powstałych w latach 1950 – 1986 przyczyniło się do stworzenia i umocnienia, definiowanej przez Pierre Sorlina metahistorii – efektu kreacji zideologizowanej, szczelnej filmowej bariery zbudowanej z wyjętych z kina obrazów, skutecznie przysłaniających historyczną rzeczywistość. Sugestywna (perswazyjna) i fragmentaryczna rekonstrukcja wydarzeń rozgrywających się w Bułgarii od początku lat 20. do połowy 40. XX wieku, stała się immanentnym składnikiem kultury bułgarskiej wywierającym ogromny wpływ na postrzeganie i ocenę przez Bułgarów zjawisk społecznych oraz tworzenie mitów społeczno-politycznych nie tylko w okresie socjalistycznym, lecz także po przemianach demokratycznych początku lat 90. XX wieku.

Miejsce: Collegium Maius, ul. Fredry 10, sala 285

Bez zapisów,

Bez opłaty


4.10.2022 godz. 17.00-18.30 oraz 11.10.2022, godz. 17.00-18.30

OPERA W PRZEKROJU

Organizatorzy: prof. Elżbieta Nowicka, prof. Piotr Urbański

Opera w przekroju to cykl spotkań poświęconych arcydziełom teatru operowego od baroku do wieku XX. Od Claudia Monteverdiego do Richarda Straussa. Przedstawione zostaną różne gatunki opery w najlepszych inscenizacjach (z napisami w języku polskim). Towarzyszyć im będą wprowadzenia oraz komentarze historyków opery, a także dyskusja z uczestnikami spotkań. Będą oni mieć możliwość wyboru interesujących ich dzieł z listy podanej przez organizatorów.

Miejsce: Collegium Maius, ul. Fredry 10, sala 328

Bez zapisów

Bez opłaty


14 października, godz. 10.00

Pomiędzy głębią oceanu a powierzchnią Księżyca. Poznawanie świata z okularami Wirtualnej Rzeczywistości

Wirtualna Rzeczywistość jest technologią generującą unikalne doświadczenia – sugestywne projekty Virtual Reality pozwalają na podróżowanie, poznawanie odległych (i często niedostępnych fizycznie) przestrzeni oraz kultur. Przekraczanie granic za pośrednictwem VR nie jest tylko metaforą, ale ma wymiar społeczny – to technologia inkluzywna, niwelująca ograniczenia fizyczne i ekonomiczne. Audiowizualny charakter Virtual Reality sprawia, że jest ona przystępna (nie wymaga od użytkownika znajomości technologii) i ponadpokoleniowa, a ponadto wymyka się językowym i kulturowym ograniczeniom.                                                                                                              Mając na uwadze powyższe, proponujemy projekt skierowany do grup seniorskich, obejmujący organizację warsztatów doświadczania Wirtualnej Rzeczywistości. Celem spotkania jest przybliżenie uczestnikom najnowszych osiągnięć w dziedzinie kreowania wirtualnych światów i możliwości, które się z tym wiążą. Warsztaty obejmować będą:                                                                           1) prelekcję wprowadzającą (perspektywy i rozwój VR, edukacyjny, kulturo- i pamięciotwórczy potencjał Virtual Reality),                                                                2) doświadczenia wirtualnej rzeczywistości za pośrednictwem okularów VR, 3) grupowej dyskusji o doświadczeniu.                                                             Uczestnicy zapoznają się z projektami VR z zakresu wirtualnej turystyki: doświadczą pływania na rafie koralowej, udadzą się w podróż po światowych parkach narodowych, zdobędą szczyt Mount Everest. Zapoznają się także ze specyfiką turystyki historycznej – zwiedzą wirtualne muzea, obejrzą rekonstrukcje historyczne i przeniosą się w czasie, uczestnicząc, m.in., w budowie Muru Berlińskiego czy pierwszej podróży na Księżyc. Zagłębią się również w świat sztuki i procesu twórczego, oglądając wystawy malarskie i instalacje nastawione na interakcję w rzeczywistości VR.

Prowadzący: dr Joanna Pigulak i dr  Marcin Pigulak

Z uwagi na ograniczoną liczbę zestawów VR w Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema, w warsztatach uczestniczyć może maksymalnie 15 osób (w przypadku dużego zainteresowania, możemy zorganizowania kilka spotkań).

Miejsce: Collegium Maius, ul. Fredry 10, Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema

Zapisy: tel. 618294668 (liczba miejsc ograniczona)

Pełen program można znaleźć tutaj. Zapraszamy!