Data publikacji w serwisie:

Kto pytał? Nowy studencki portal informacyjny

W styczniu swoją premierę miał projekt Kto pytał? - studencki portal informacyjny, tworzony w całości przez studentki i studentów naszego Wydziału.

Portal działa z ramienia Naukowego Koła Kultury Medialnej PRojektor, którego opiekunką jest prof. UAM dr hab. Agnieszka Kula z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Pomysłodawczyniami są studentki specjalności dziennikarskiej na kierunku filologia polska - Karolina Szmygin i Dominika Kołodziejczak. Do współpracy zaprosiły nie tylko swoich kolegów i koleżanki z Koła, ale również studentów innych specjalności i kierunków na naszym Wydziale.

Zapytane o cel projektu, pomysłodawczynie odpowiadają:

Przede wszystkim nasza inicjatywa jest odpowiedzią na media w tradycyjnym wydaniu. Mamy poczucie, że właściwie nie ma w mediach czegoś, co odpowiadałoby zainteresowaniom ludzi w naszym wieku. Większość z nas czerpie informacje z social mediów, dlatego że istniejące portale w większości nie odpowiadają naszym potrzebom. Poza tym chcemy tworzyć dziennikarstwo w rzetelnym wydaniu, które współcześnie coraz trudniej znaleźć. Tą namiastką, jaką jest nasz portal, chcemy wypracowywać dobre praktyki i udowadniać sobie, że to możliwe.

Chcemy, żeby artykuły, które publikujemy, były interesujące dla naszej generacji, dla młodych ludzi, którzy często nie zaglądają do tradycyjnych mediów. Piszemy więc o tym, co dzieje się najbliżej nas - na wydziale, w mieście, ale poruszamy też bardziej ogólne tematy, te poważniejsze i nieco mniej poważne, istotne dla naszego pokolenia.

Przy portalu pracuje coraz więcej osób. Każdy może dołączyć i pomóc w tworzeniu portalu. Na chwilę obecną w części z artykułami działają studentki specjalności dziennikarskiej: Marika Bartkowiak, Aleksandra Jęczkowska, Marta Głogowska, Zosia Myślicka, Eliza Kunath, Karolina Szmygin i Dominika Kołodziejczak.

Za profil portalu na Instagramie odpowiada Agnieszka Sobczak (filologia polska, specjalność: komunikacja medialna). Korektą artykułów zajmuje się Wiktoria Duda ze specjalności wydawniczej. Jakiś czas temu weszła nowość, czyli możliwość odsłuchania artykułów czytanych przez lektora, a nie głosem maszyny. W zespole Kto pytał odpowiada za to Kamil Pawlikowski ze specjalności dziennikarskiej. Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli ktoś woli social media, to może działać przy nich. Kto woli pracować głosem, ten może razem z Kamilem zająć się lektorką, a jeśli ktoś chciałby spełniać się dziennikarsko, to czeka na niego pisanie artykułów.

Gorąco zachęcamy do dołączenia do tej inicjatywy, a przede wszystkim do regularnego odwiedzania portalu: ktopytal.com.pl. Cieszymy się, że nasi studenci są tak aktywni i chętnie tworzą i angażują się w projekty związane z ich zainteresowaniami!