Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim - relacja

19 kwietnia 2023 obchodziliśmy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji na naszym Wydziale zorganizowano szereg wydarzeń upamiętniających bohaterów getta.

Inicjatorkami obchodów były prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany z Instytutu Filologii Polskiej oraz mgr Joanna Brodniewicz z Instytutu Filologii Słowiańskiej. We współpracy z Fundacją Barak Kultury, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszeniem Miasteczko Poznań, Gminą Wyznaniową Żydowską w Poznaniu, Centrum Myśli Jacka Korczaka i Kołem Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „Dabru Emet” oraz przy zaangażowaniu pracowników, doktorantów i studentów WFPiK zorganizowały wystawy, projekcje filmów, czytanie fragmentów tekstów na temat powstania kwietniowego i Akcję Żonkile.

W holu głównym Collegium Maius Dziekan WFPiK otworzył wystawy o getcie warszawskim oraz o udziale Żydów z Poznania i Wielkopolski w żydowskim ruchu oporu. W pasażu Vrtela-Wierczyńskiego otwarto wystawę o Marku Edelmanie, natomiast w wypożyczalni Biblioteki WFPiK można było zobaczyć wystawę publikacji o powstaniu kwietniowym.

W sali Kuraszkiewicza odbyło się wielkie czytanie tekstów literackich - wierszy, fragmentów prozy, ulotek powstańczych, rozmów dotyczących powstania. Na początku miniwykład o powstaniu wygłosiła prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany. Grono dziekańskie, pracownicy, doktoranci, studenci i przyjaciele WFPiK przeczytali następujące teksty:

• Broniewski, Żydom polskim,
  • Baczyński, [inc.] Byłeś jak wielkie, stare drzewo [IV 1943],
  • Ulotka obrońców ghetta, nr 226, maj 1943,
  • Miłosz, Campo di Fiori; Biedny chrześcijanin patrzy na getto,
  • Grupińska, Edelman, Ciągle po kole - rozmowa,
  • Kornhauser, Śmierć-Żydówka,
  • Grynberg, Kostański, Szmuglerzy, fragment Ogień,
  • Łazowertówna, Mały szmugler,
  • Chutnik, Łączniczki,
  • Dobrowolski, Judyt Muranowska,
  • Brandys, Miasto niepokonane – fragmenty
  • Swen Czachorowski, Kość krzewu gorejącego – fragmenty,
  • Białoszewski, Na Chłodnej,
  • Ficowski, [inc.] Muranów góruje,
  • Czuchnowski, Epitafium,
  • Edelman, Sawicka, I była miłość w getcie – fragmenty,
  • Harasimowicz, Mirabelka – fragment.

Następnie obejrzano prezentację multimedialną autorstwa Doroty Latour z Centrum Myśli Janusza Korczaka pt. „Wyjść z getta” (Marek Edelman, Józef Hen, Piotr Graff, Katarzyna Meloch) oraz animację Zdążyć przed Panem Bogiem.

Po południu w Baraku Kultury odbyła się projekcja następujących filmów:

• „Zdążyć przed Panem Bogiem” – animacja (scen. Agnieszka Matan, Muzeum Polin, 18 min.),
  • „Wyjść z getta” (Marek Edelman, Józef Hen, Piotr Graff, Katarzyna Meloch) – prezentacja multimedialna (reż. Dorota Latour),
  • „Będę pisać” (scen. i reż. Marta Ejchart, Artur Mikulski, Muzeum Polin, 10-12 lat, 15,14 min.),
  • „Muranów. Dzielnica Północna” (realiz. Łukasz Kamil Kamiński, 14+, Muzeum Polin, 25,46 min.),
  • „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” (reż. Kama Veymont, Muzeum Polin, 29,41 min.)

oraz streaming warszawskiego spotkania z Hanną Krall i Mariuszem Szczygłem „Wokół Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i uczestnikom obchodów!