Szkoła letnia Erasmus+ na WFPiK

Od 2 do 8 lipca br. na naszym Wydziale odbywała się szkoła letnia Blended Intensive Programme (Erasmus+) pt. Languages of War (in Literature and Other Media).

Naszymi Partnerami w tym projekcie były uczelnie: Université Libre de Bruxelles (Belgia), Université de Haute Alsace (Francja) i University of Plovdiv “Paisii Hilendarski” (Bułgaria).

Celem programu była refleksja nad sposobami reprezentacji wojny w sztuce – głównie w literaturze (ale zostały wykorzystane również inne media – film, gry komputerowe, etc.). Przesłanką do takiej konstrukcji tematu jest przekonanie, że język pozostaje głównym sposobem modelowania świata oraz myślenia (historyczna dziś tzw. hipoteza Sapira-Whorfa wciąż kształtuje istotną część rozważań nad językiem). W ramach programu studenci zapoznali się z wybranymi, punktowymi ujęciami filozofii języka (np. Wittgenstein), a przede wszystkim byli zachęcani do poznawania sposobów reprezentacji wojny w sztuce (np. w klasycznych pozycjach literatury polskiej: Miłosz, Różewicz, Borowski; filmu: Kanał Wajdy, etc.). Przewidziano udział praktyków literatury (pisarki/pisarza), aby studenci zyskali ekspozycję nie tylko na artefakty literackie, ale również na bezpośrednią relację z tego, jak doświadczenie dzisiejszych niepokojów wpływa na kształt literatury współczesnej.

Zajęcia poprowadzili:

• Piotr Florczyk, Ph.D. (University of Washington, Seattle, USA),
  • dr Krzysztof Hoffmann (Instytut Filologii Polskiej UAM),
  • dr Sylwia Karolak (Instytut Filologii Polskiej UAM),
  • prof. UAM dr hab. Marek Kaźmierczak (Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM),
  • Christopher Merrill (University of Iowa, Iowa City, USA),
  • dr Małgorzata Miławska-Ratajczak (Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM),
  • prof. IS PAN dr hab. Joanna Roszak (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk),
  • Jurij Serebriansky (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie),
  • Borys Szumański (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM) - psycholog i doktor translatologii,
  • Lubow Jakymczuk - ukraińska poetka, dramaturżka i scenarzystka,
  • prof. Dorota Walczak-Delanois (Université Libre de Bruxelles, Belgia).

Podsumowanie szkoły przygotowane przez dra Krzysztofa Hoffmanna można znaleźć tutaj.