Badaczka z Ukrainy realizowała u nas projekt w ramach programu NAWA Polonista

W kończącym się roku akademickim 2023/2024 dr Sofiia Butko z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W.N. Karazina realizowała na naszym Wydziale projekt badawczy pt. „Polskojęzyczne piśmiennictwo ruskie od końca XVI do początku XVIII w.: językowy obraz świata i kody kulturowe”. Projekt został sfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu stypendialnego Polonista.

Głownym celem projektu było badanie polskojęzycznego piśmiennictwa ruskiego (tzn. ukraińskiego) stosując nowe podejście, które poprzez analizę języka pomaga lepiej poznać mentalność, światopogląd, wartości twórców tych tekstów. Jednym z zadań projektu była próba zrozumienia świadomości osób wielojęzycznych okresu wczesnonowożytnego, które posługiwały się kilkoma językami, szczególnie w piśmie. Dodatkowym celem projektu jest popularyzacja badań polonistycznych i nauki w ogóle. O realizowanych działaniach oraz efektach projektu mogą Państwo przeczytać na stronie internetowej pod tym linkiem.