Nabiera kształtów współpraca z Uniwersytetem Wileńskim

29 maja 2024 roku gościliśmy na naszym Wydziale prof. Kristinę Rutkovską z Uniwersytetu Wileńskiego (Polonistikos centras – Baltijos kalbų ir kultūrų institutas).

Spotkanie było efektem wcześniejszej wizyty u nas (w czerwcu 2023 roku) prof. Mindaugasa Kvietkauskasa, wówczas Dziekana elekta, a teraz już urzędującego Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wileńskiego. Podczas tamtego spotkania Dziekan WFPiK UAM pozytywnie odpowiedział na zaproszenie wileńskiego gościa do współtworzenia polonistycznych studiów na Uniwersytecie Wileńskim.

Tegoroczne rozmowy z prof. Rutkovską dotyczyły konkretnych posunięć, które miałyby doprowadzić do sformalizowanej, popartej umową, współpracy. Dziekan WFPiK, prof. Tomasz Mizerkiewicz zaproponował, aby studenci polonistyki z wileńskiej uczelni odbywali u nas przez rok  zajęcia na kierunku filologia polska jako obca, odpowiednio na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Strona litewska wyraziła pełną gotowość do współpracy i z pewnością w najbliższych miesiącach rzecz zostanie formalnie potwierdzona.