Data publikacji w serwisie:

UAM sygnatariuszem „Deklaracji prostego języka”

Jako pełnomocnik JM Rektor UAM podpisał „Deklarację prostego języka” językoznawca z naszego Wydziału, prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek. Specjalna uroczystość, na której sygnatariuszami zostało kilkanaście różnych instytucji, odbyła się 22 listopada 2023 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”.

Ruch prostego języka rozwija się w Polsce intensywnie od kilkunastu lat, choć oczywiście samo zjawisko wyrażające się w dbałości o prostotę komunikacyjną jest stare. Od dłuższego czasu działa w tym kierunku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które do podpisania „Deklaracji prostego języka” nakłoniło już dziesiątki podmiotów. Podpisanie deklaracji nie oznacza oczywiście, że sygnatariusz zobowiązuje się do przetłumaczenia wszystkich tworzonych przez niego dokumentów na prosty język. Nie jest to ani możliwe, ani też potrzebne. Chodzi przede wszystkim o podniesienie świadomości problemu, o jego niwelowanie w dostępnych granicach, współpracę z innymi podmiotami i zahamowanie procesu komplikacji formalnej, która niszczy porozumienie. Eksponowanie w sferze oficjalnej prostej polszczyzny to działanie na rzecz wspólnoty, wszystkich jej członków w jednakowym stopniu, również z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Tegoroczna uroczystość miała szczególną wagę, gdyż do grona sygnatariuszy po raz pierwszy dołączyły polskie uniwersytety. Oprócz UAM „Deklarację prostego języka” podpisał Uniwersytet Warszawski (jako przedstawiciel w uroczystości uczestniczył prof. dr hab. Zbigniew Greń, dziekan Wydziału Polonistyki), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (jako przedstawiciel prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką) oraz Uniwersytet Szczeciński (jako przedstawiciel prof. dr hab. Andrzej Skrendo, prorektor ds. nauki).

Warto dodać, że „Deklarację prostego języka” sygnowały również podmioty, które od kilku lat są ważnymi partnerami UAM w sferze działań na rzecz prostej komunikacji: Urząd Miasta Poznania (w imieniu Prezydenta Miasta podpis złożył p. Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa) i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (przedstawicielem był p. Robert Pękal, zastępca pełnomocnika dyrektora IChB PAN ds. PCSS). Współpraca UAM z UMP i PCSS przebiega bardzo dobrze. W Urzędzie odbyło się wiele szkoleń i warsztatów, powstał specjalny poradnik prostej polszczyzny dla pracowników miejskich, a informatycy z PCSS, wykorzystując sztuczną inteligencję, przygotowali program „Proste Pismo”, który ma zalety bogatej bazy materiałowej, a ponadto działa jak automatyczny upraszczacz tekstów. To w dużym stopniu właśnie dzięki temu na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej w ubiegłym roku mogły powstać pierwsze w Polsce studia podyplomowe „Prosty język w instytucjach publicznych”.

Jeśli chodzi o inne instytucje wielkopolskie, to do Deklaracji przystąpiły jeszcze Wielkopolski Urząd Wojewódzki i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Od kiedy w 2018 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainicjowało formalne przystępowanie do ruchu prostego języka, „Deklarację” podpisało prawie 70 podmiotów. To bardzo dobry zwyczaj, który przyczynia się nie tylko do dbałości o klarowność różnego typu tekstów oficjalnych, ale również do podnoszenia jakości całej sfery komunikacyjnej.

Nagranie z V Forum Prostego Języka można obejrzeć na stronie.