Wizyta delegacji z Czeskiej Akademii Nauk

W czwartek 18 kwietnia na naszym Wydziale gościliśmy pracowników Ústavu pro českou literaturu Czeskiej Akademii Nauk: kierownika działu czeskiej bibliografii literackiej dra Vojtěcha Malínka, pracownika sekcji bibliografii literatury samizdatowej i niezależnej mgra Dominika Melichara oraz dr Annę Gnot z sekcji współczesnej bibliografii i sekcji światowych i literackich studiów cyfrowych. Wizyta zainaugurowała współpracę w ramach działającego przy Ústavie konsorcjum bohemistyk literaturoznawczych.

Gospodarzami spotkania w gabinecie dziekańskim byli Prodziekan ds. współpracy krajowej i międzynarodowej prof. UAM dr hab. Krystyna Pieniążek-Marković oraz Prodziekan ds. nauki prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk. Wzięły w nim udział także Dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej prof. UAM dr hab. Anna Gawarecka oraz dr Urszula Kowalska-Nadolna i mgr Joanna Brodniewicz z Zakładu Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich IFS.

Rozmowa dotyczyła prac nad bibliografiami obu literatur narodowych, problemów związanych z tworzeniem i utrzymywaniem otwartych baz danych czy pozyskiwaniem zewnętrznych dofinansowań na badania i publikacje dotyczące czeskiej i polskiej bibliografii literackiej. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w tym zakresie i nakreślenia nowych perspektyw współpracy naukowej między badaczami z WFPiK i Czeskiej Akademii Nauk.

Aby nasi Goście nie zapomnieli naszego adresu przygotowaliśmy dla nich pakiety gadżetów z zarysem Collegium Maius i logo Fredry 10, które spotkały się z życzliwym przyjęciem, liczymy więc, że nie jest to Ich ostatnia wizyta na Wydziale!