Data publikacji w serwisie:

Wizyta japońskich slawistów, prof. Motoki Nomachiego i prof. Hikaru Ogury, na WFPiK

W gabinecie dziekańskim na tle portretów dawnych dziekanów pozują do zdjęcia: prof. Hikaru Ogura, prof. Motoki Nomachi, prof. Tomasz Mizerkiewicz i prof. Krystyna Pieniążek-Marković

20 i 21 listopada 2023 na naszym Wydziale gościli slawiści z Hokkaido University w Sapporo - prof. Motoki Nomachi i prof. Hikaru Ogura.

Profesor Hikaru Ogura jest polonistką i rusycystką, pracuje na Wydziale Filologicznym. Przetłumaczyła trzy powieści Tokarczuk (Dom dzienny, dom nocny, Bieguni, Prawiek), wykład noblowski oraz książkę obrazkową (Zgubiona dusza). Obecnie pracuje nad przekładem Ksiąg Jakubowych. W Instytucie Filologii Słowiańskiej wygłosiła wykład pt. Spotkanie środkowoeuropejskiej autorki z orientalnym światopoglądem (refleksje po tłumaczeniach książek Olgi Tokarczuk).

Profesor Motoki Nomachi pracuje w Centrum Badań Słowiańsko-Eurazjatyckich, jest socjolingwistą specjalizującym się w polityce językowej, planowaniu językowym i krajobrazie językowym z perspektywy synchronicznej oraz diachronicznej. Mówi m.in. w języku polskim, kaszubskim oraz w językach południowosłowiańskich. W IFS UAM wygłosił wykład pt. Entangled Scholarship, Politics, and Ideology: Kashubian and Macedonian studies in the history of Soviet Slavistics.

Japońscy badacze spotkali się również z Dziekanem WFPiK prof. dr. hab. Tomaszem Mizerkiewiczem i Prodziekan ds. współpracy krajowej i międzynarodowej dr hab. Krystyną Pieniążek-Marković, prof. UAM. Przy tej okazji opowiedzieli o sposobie funkcjonowania studiów polonistycznych i slawistycznych w Japonii. Rozmowa dotyczyła także możliwości współpracy między UAM a Uniwersytetem Hokkaido.

Poniżej fotorelacja z wizyty autorstwa dr. hab. Patryka Borowiaka i Mai Maćkowiak-Kruczek.