6 grudnia br. na naszym Wydziale gościliśmy prof. Filipa Gralińskiego z Zakładu Sztucznej Inteligencji Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, który w Salonie Mickiewicza pod Kopułą Collegium Maius wygłosił wykład pt. „ChatGPT, czyli o tym jak przerzucić most między językiem i nauką”.
Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia WMiI. Z tej okazji naszymi gośćmi byli również prof. dr hab. Stanisław Gawiejnowicz (Pracownia Algorytmiki WMiI), który koordynuje jubileuszowe wykłady WMiI, oraz dr Paweł Mleczko (Zakład Teorii Operatorów WMiI), który na wstępie przedstawił historię Wydziału Matematyki i Informatyki od początków istnienia.
Główny prelegent, prof. UAM dr hab. Filip Graliński, od lat współpracuje z językoznawcami z naszego Wydziału oraz Wydziału Neofilologii. Jego rozprawa doktorska, napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Zygmunta Vetulaniego, nosiła tytuł Formalizacja nieciągłości zdań przy zastosowaniu rozszerzonej gramatyki bezkontekstowej. Jest autorem monografii poświęconej teorii i praktyce wykorzystania wielkich korpusów polskich tekstów historycznych na potrzeby badan językoznawczych i historycznych (Against the arrow of time: theory and practice of mining massive corpora of Polish historical texts for linguistic and historical research, Wydawnictwo Naukowe UAM, 2019). Wykonawca w wielkim projekcie badawczym DARIAH.PL. Od lat zajmuje się problematyką przetwarzania języka naturalnego, zazwyczaj z uwzględnieniem innych modalności (obraz, dźwięk) lub wielojęzyczności.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy być gospodarzami tego wydarzenia i serdecznie gratulujemy Wydziałowi Matematyki i Informatyki jubileuszu!