Data publikacji w serwisie:

Za nami konferencja ACM Hypertext 2024

Zakończyła się 35. międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja ACM Hypertext 2024, po raz pierwszy w historii zorganizowana w Polsce. W Collegium Maius przez cały tydzień – od 8 do 13 września – odbywały się warsztaty, wystawy, prezentacje i dyskusje naukowców z całego świata, którzy przyjechali na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby rozmawiać o wpływie technologii cyfrowych na kultury narodowe, komunikację, literaturę i sztukę.

Konferencję poprzedziła Szkoła Letnia Hipertekstu dla doktorantów z polskich i zagranicznych uczelni. Uczestnicy przez kilka dni pracowali nad własnymi projektami badawczymi z wykorzystaniem teorii i praktycznych rozwiązań hipertekstowych.

Hipertekst jest sposobem organizacji danych opartym na systemie nawigowania po segmentach (fragmentach większej całości), które tworzą nielinearną, rozgałęziającą się i zapętlającą sekwencję. W dobie rozwoju internetu większość aktywności i działań podejmowanych przez użytkowników odbywa się w trybie hipertekstowym. Kultura przypomina sieć tworzoną przez plątaninę technologii, tekstów wytwarzanych przez człowieka przy użyciu narzędzi cyfrowych oraz relacji między nimi. Ta stosunkowo nowa sytuacja znacząco wpływa na ludzkie możliwości poznawcze i percepcyjne, wrażliwość i rodzaje podejmowanych aktywności.

Dla badaczy zgromadzonych w Salonie Mickiewicza hipertekst stał się uniwersalną kategorią, odnoszącą się nie tylko do poziomu rozwiązań technologicznych, ale także do ich skutków antropologicznych. Dlatego cyfrowa humanistyka bada, wytwarza, testuje i poddaje krytycznej refleksji kulturę przenikniętą przez niewidzialne i wszechobecne systemy hipertekstowe.

Właśnie o tych zjawiskach, ich społecznych i artystycznych skutkach, a także przyszłym rozwoju komunikacji, sztuki i literatury, wspieranym przez sztuczną inteligencję, rozmawiało prawie stu badaczy reprezentujących zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne. Dyskusjom naukowców towarzyszyły wystawy, na których prezentowano praktyczne zastosowanie hipertekstowych technologii w budowaniu narzędzi do badań humanistycznych oraz w twórczości artystycznej.

Wydarzenie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM zostało zorganizowane w partnerstwie Association of Computing Machinery z Instytutem Filologii Polskiej i Centrum Badań nad Literaturą Elektroniczną UAM.