Data publikacji w serwisie:

Za nami obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Widok Salonu Mickiewicza w wyświetlonym na ekranie slajdem z napisem

21 lutego 2025 przypadał kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Na naszym Wydziale obchody tego święta miały w tym roku dwie odsłony.

Najpierw dokładnie 21 lutego spotkaliśmy się w Salonie Mickiewicza z uczniami szkół podstawowych, którzy po uroczystym przywitaniu przez Dziekana WFPiK prof. UAM dr. hab. Krzysztofa Skibskiego zmierzyli się z dyktandem, a następnie podczas zwiedzania i gry terenowej odkrywali tajemnice Collegium Maius. Nie zabrakło też miejsca na kreatywność – warsztaty „Wycinanki o języku” pozwoliły spojrzeć na polszczyznę z nieco innej perspektywy. Po wręczeniu nagród zwyciężczyniom dyktanda i podsumowaniu projektu „Młody Polonista”, prowadzonego wraz z poznańskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Na zakończenie uczniowie wysłuchali wykładu prof. UAM dr. hab. Michała Szczyszka z Zakładu Frazeologii i Kultury Języka Polskiego IFP pt. „Język polski w świecie cyfrowym”.

Drugi dzień obchodów przypadł 28 lutego. Tym razem do udziału w dyktandzie zaprosiliśmy licealistów i studentów UAM. W Collegium Maius gościliśmy uczennice i uczniów z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Koninie oraz z Liceum Akademickiego linde.edu.pl. Poza dyktandem, nasi goście wzięli udział w spacerze po Collegium Maius. Przewodniczką była prof. UAM dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak z Zakładu Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki IFP. Licealiści spotkali się także w gabinecie dziekańskim z jego gospodarzem, prof. Krzysztofem Skibskim. Wysłuchali również wykładu prof. Szczyszka pt. „Podróż po świecie śladami normy językowej” i wzięli udział w inspirujących warsztatach poświęconych poezji lingwistycznej, które poprowadziła studentka filologii polskiej p. Teresa Jezierska.

Obchody zostały pieczołowicie przygotowane przez studentki i studentów z Językoznawczego Koła Naukowego pod opieką prof. Szczyszka – bardzo dziękujemy za tę wspaniałą pracę!