Rok 2024/2025
-
Call for Papers: „Muzyka, przemoc i pamięć w Auschwitz-Birkenau” – konferencja w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau
Badania nad związkami między muzyką, przemocą a pamięcią w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady są nie tylko skomplikowane, ale i nader istotne. Powszechna świadomość Zagłady w 2025 roku jest niska¹, do czego przyczynia się narastająca przepaść pokoleniowa między osobami ocalałymi z Zagłady a dzisiejszą młodzieżą. Wraz z odchodzeniem ocalonych ...
26.11.2025 - 28.11.2025od 26.11 Śro.do 28.11 Pią. -
Stypendium MNiSW za znaczące osiągnięcia dla naszego studenta
Kilka dni temu rozstrzygnięto postępowanie w sprawie stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Z radością informujemy, że w gronie 398 laureatów z całej Polski znalazł się student z naszego Wydziału!
24.03.2025 -
Publikacja książki poetyckiej studenta filologii polskiej śp. Krzysztofa Między
W ramach serii Poezja i proza poznańskich polonistów opublikowany zostanie dorobek poetycki studenta poznańskiej polonistyki Krzysztofa Między, który ponad dwa lata temu zginął na Orlej Perci w Tatrach. Tomik można subskrybować.
21.03.2025 -
Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla prof. Małgorzaty Hendrykowskiej
Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznało prof. dr hab. Małgorzacie Hendrykowskiej z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM nagrodę za całokształt działalności naukowej i publicystycznej.
13.03.2025 -
Polskie przewodnictwo w Radzie UE i „Proste Pismo”
Po raz kolejny współpraca między Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i Urzędem Miasta Poznania została doceniona. Stworzony wspólnie program „Proste Pismo” ‒ służący do upraszczania skomplikowanych pism oficjalnych ‒ będzie wykorzystywany przez specjalny zespół zajmujący się polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.
10.03.2025 -
Konferencja „Zenon Przesmycki (Miriam) – Minister Poezji (w 80. rocznicę śmierci)” – relacja
3 i 4 marca 2025 roku w Salonie Mickiewicza pod Kopułą Collegium Maius odbyła się konferencja naukowa poświęcona Zenonowi Przesmyckiemu (Miriamowi) zorganizowana przez Zakład Badań nad Tradycją Europejską, Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski oraz Centrum Badań nad Poezją Drugiej Połowy XIX wieku Instytutu Filologii Polskiej UAM.
7.03.2025 -
Za nami obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
21 lutego 2025 przypadał kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Na naszym Wydziale obchody tego święta miały w ...
6.03.2025 -
JM Rektor UAM Profesor Bogumiła Kaniewska w Radzie Naukowej Biblioteki Narodowej
Z radością przyjęliśmy wiadomość, że Jej Magnificencja Rektor UAM, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, została powołana do Rady Naukowej Biblioteki Narodowej na kadencję 2024-2030!
6.03.2025 -
Wyniki Wydziałowego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską 2024
Podczas posiedzenia Rady Dziekańskiej 26 lutego 2025 r. ogłoszono werdykt Wydziałowego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską 2024. Wyniki przedstawił przewodniczący Jury, prof. UAM dr hab. Jan Galant.
28.02.2025 -
Dr Nadia Czachowska-Aleksić laureatką w konkursie FNP Monografie
Z radością informujemy, że praca doktorska dr Nadii Czachowskiej-Aleksić z Pracowni Genderowych i Transkulturowych Studiów Bałkanistycznych (Instytut Filologii Słowiańskiej) została zakwalifikowana do wydania w serii MONOGRAFIE Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
5.02.2025