Data wydarzenia: -

Dni Króla Edypa w ramach światowego Festiwalu Króla Edypa

22-25 marca 2022, Poznań

Organizatorzy: Biblioteka Raczyńskich, Instytut Filologii Klasycznej UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego

22 marca o godz. 17.00-18.30 w Salonie Mickiewicza, Collegium Maius UAM (ul. Fredry 10, IV p.) prof. Edmund Stewart (University of Nottingham) wygłosi wykład otwarty "Sophocles' Oedipus Rex in Sicily: The Performance of Tragedy in the Ancient World". Wykład odbędzie sięw ramach programu „Akademicki Poznań“ i będzie tłumaczony na język polski.

W dniach 23-24 marca od godz. 9.00 w Auli Lubrańskiego (Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1) będzie się odbywać międzynarodowa konferencja naukowa "Deinotaton Panton: The Most Dreadful of All. Sophocles' Oedipus Tyrannus and Its Reception".

23 marca o godz. 18.00 podczas koncertu w Auli Lubrańskiego (Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1) zostanie zaprezentowany Oedipus H. Purcella oraz inne utwory.

25 marca o godz. 10.00 w Salonie Mickiewicza, Collegium Maius UAM (ul. Fredry 10, IV p.) odbędzie się międzynarodowe czytanie fragmentów Króla Edypa z udziałem studentów Instytutu Filologii Klasycznej UAM (pod kierunkiem prof. UAM dr. Piotra Stępnia). Sztuka Sofoklesa będzie czytana w kilkunastu językach: ukraińskim, greckim, łacińskim, hiszpańskim, baskijskim, niemieckim, arabskim, rosyjskim, hinduskim, fińskim, norweskim, nowogreckim, polskim.

25 marca o godz. 17.00 w Bibliotece Raczyńskich rozpocznie się publiczne czytanie Króla Edypa. Fragmenty tragedii Sofoklesa zaprezentują wykładowcy Instytutu Filologii Klasycznej UAM (pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Magdaleny Stuligrosz) oraz aktorzy teatru studenckiego „Sfinga” (pod kierunkiem dr. Łukasza Bergera). Oprawa muzyczna: Paweł Drozdowski.

Lekturę poprzedzi wykład pt. Edyp w podróży, który wygłosi prof. dr hab. Elżbieta Wesołowska.