Data wydarzenia: -

IX Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki „Język a tożsamość”

Wszystkie informacje z plakatu znajdują się w treści komunikatu

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN i Miasto Poznań zapraszają na debatę „Język a tożsamość”, która odbędzie się 24 lutego o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.

Jak język wpływa na naszą tożsamość i jak w języku wyraża się tożsamość różnych grup i społeczności?  Jaka jest przyszłość dialektów i gwar? Jak dbać o prawa mniejszości językowych? Jak w polszczyźnie wyrazić niebinarność i neutralność płciową? Czym są osobatywy, neutratywy i dukatywy i czy są potrzebne? – to tylko niektóre z problemów, o których dyskutować będą uczestnicy Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. T. Zgółki, która już po raz 9 organizowana jest w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

W tym roku o języku rozmawiać będą: prof. UJ dr hab. Michał Rusinek – członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, prof. UAM dr hab. Tomasz Wicherkiewicz – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej i Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak – osoba działająca w kolektywie „Rada Języka Neutralnego”, prowadzącego stronę zaimki.pl. Rozmowę poprowadzi red. Renata Kim z „Newseek.Polska”.

Wstęp na debatę jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Można je odbierać w kasie CK Zamek od 5 lutego. Spotkanie będzie dostępne w streamingu i tłumaczone na polski język migowy.