Data wydarzenia:

NEXUS PHILOLOGORUM – spotkanie z Brigitą Speičytė i Mindaugasem Kvietkauskasem

Na fioletowym tle biała grafika z kopułą Collegium Maius, a pod nią napis

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu NEXUS PHILOLOGORUM z Profesorami Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wileńskiego Brigitą Speičytė i Mindaugasem Kvietkauskasem.

Spotkanie poprowadzą: prof. dr hab. Radosław Okulicz-Kozaryn oraz dr hab. Jerzy Borowczyk, prof. UAM

15 czerwca 2023, godz. 17:00, Sala 327

Prof. dr Brigita Speičytė – literaturoznawczyni, edytorka i tłumaczka, kierowniczka Katedry Literatury Litewskiej w Instytucie Studiów Literackich, Kulturowych i Translatorskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego. Do jej wybitnych osiągnięć należy zaliczyć monografię o tradycji literatury Wielkiego Księstwa Litewskiego w literaturze litewskiej XIX wieku (Poetinės kultūros formos. LDK palikimas XIX amžiaus Lietuvos literatūroje, Vilnius 2004) oraz pracę o wybitnym litewskim twórcy i budzicielu narodowym Moironisie – (Maironisie Anapus ribos. Maironis ir istorinė Lietuva, Vilnius 2012) oraz antologię poezji litewskiej przełomu XVIII i XIX wieku (Žemaičių šlovė – Sława Żmudzinów. Antologia dwujęzycznej poezji polsko-litewskiej z lat 1794-1830). Obszary zainteresowań badawczych Brigity Speičytė: literatura litewska XIX wieku; wielojęzyczna literatura współczesna na Litwie; antropologia literatury.

Mindaugas Kvietkauskas – literaturoznawca, tłumacz, edytor i eseista. Dziekan Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Wileńskim, członek Katedry Literatury Litewskiej (Instytut Badań Literackich, Kulturowych i Translatorskich). W latach 2008-2018 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru, zaś w latach 2019-2020 był ministrem kultury Litwy. Obszary badań naukowych i akademickiej dydaktyki: literatura litewska XX wieku (badana z perspektywy studiów wielokulturowych); modernizm i postmodernizm (litewski, europejski, światowy); zagadnienia dyskursu miejskiego (Wilno, Litwa – społeczeństwo i kultura, Uniwersytet Wileński; krytyka literacka i komunikacja; (licencjat). Wysoko oceniana jest jego monografia (wydana także w przekładzie na język polski) o kulturowej polifonii wczesnomodernistycznego Wilna (1904-1915) oraz monografia o litewskich kontekstach twórczości Czesława Miłosza (wespół z Viktoriją Daujotytė).