Data wydarzenia: -

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Lektura nieprzeczytanych. Odkrywanie pozytywizmu i Młodej Polski"

Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Koło Naukowe „Cykliści & Findesiecliści” zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt. Lektura nieprzeczytanych. Odkrywanie pozytywizmu i Młodej Polski, która odbędzie się w formie online, za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Wiedza o literaturze polskiej lat 1863–1918 pomimo licznych opracowań wciąż pełna jest luk i stąd potrzeba dalszej refleksji oraz kolejnych interpretacji. Prowadzone obecnie na gruncie historycznoliterackim próby dookreślenia niezbadanych dotąd obszarów twórczości tego okresu siłą rzeczy nie uwzględniają wszystkich godnych uwagi pisarzy i tracą z pola obserwacji istotne, intrygujące zagadnienia. Z tego powodu proponujemy przyjęcie takiej perspektywy w stosunku do literatury pozytywizmu i Młodej Polski, w której szczególna uwaga zostałaby poświęcona problematyce związanej z twórczością autorów minorum gentium, niesłusznie zapomnianym dziełom oraz pomijanym obszarom badawczym. Sądzimy, że dzięki ich uwzględnieniu będzie można powiedzieć wiele nowego o obu epokach.

Opiekunami naukowymi wydarzenia są:

prof. dr hab. Radosław Okulicz-Kozaryn

prof. dr hab. Tomasz Sobieraj

dr hab. Marek Wedemann, prof. UAM

dr Rozalia Wojkiewicz

Sekretarze konferencji: mgr Klaudia Ataman, mgr Krzysztof Prabucki

Termin: 23.05–24.05.2022

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

Linki do MS Teams

I dzień konferencji