Data wydarzenia:

Otwarte spotkanie Life Writing Working Group z Michałem Garapichem

Działająca na Wydziale Life Writing Working Group serdecznie zaprasza na spotkanie otwarte z dr. Michałem Garapichem (University of Roehampton) pt. Kopać i pisać – antropologia intymna jako metoda, sposób artykulacji siebie oraz interdyscyplinarny dialog. Teoretyczne i metodologiczne refleksje autora książki "Dzieci Kazimierza".

Spotkanie odbędzie się 13 maja o godz. 13.30 w sali 327. Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Dagmara Drewniak i dr Lucyna Marzec.

Tytułowe „kopanie” i „pisanie” odnosi się do praktyk pamiętania/zapominania/przypominania jakie podejmuję w dialogu z moimi (nieżyjącymi) krewnymi z książki „Dzieci Kazimierza” – rodzinnej opowieści o społecznym konstruowaniu pokrewieństwa, seksualnej i klasowej transgresji, pamięci, śmierci i o tym, po co w ogóle pisać. Ja kopię (w pamięci) i piszę, oni teżkopali (w grobach, ale też w pamięci) oraz pisali. Dialog odnosi się przede wszystkim do faktu, iż narzędzia mamy podobne (pióra, łopaty, pamięć) ale inaczej z nich korzystamy.

W wystąpieniu postaram się przedstawić moje motywacje i postawy metodologiczne stojące za takim a nie innymi sposobem artykulacji siebie za pomocą książki. Postaram się wyjaśnić dlaczego w blurbie określam ją „debiutem literackim” oraz za Cliffordem Geertzem, wykazać, że możliwe jest uprawianie literatury i antropologii jednocześnie. W tej szarej strefie między nauką a sztuką wskażę na wyjątkowość antropologii intymnej (czy też etnografii intymnej, jak określa to Alice Waterston i Barbara Rylko-Bauer) jako sposobu wyłuskania i ukazania uniwersalnych emocji i myśli, które dzielimy z ludźmi z przeszłości, jak i z przyszłości.

Dr Michał P. Garapich

Dr Michał P. Garapich jest antropologiem społecznym, specjalizującym się w zagadnieniach migracji między Polską a Wielką Brytanią, wielokulturowością, etnicznością i oporem społecznym oraz autoetnografią. Publikował w języku angielskim, polskim, francuskim i niemieckim. Prowadził badania terenowe w Wielkiej Brytanii, Polsce i Peru.

Bieżące publikacje oraz bit naukowe: https://orcid.org/0000-0003-0248-6780

„Dzieci Kazimierza” otrzymały Nagrodę Historyczną „Polityki” i zyskały bogatą recepcję jako niekonwencjonalna saga rodzinna i forma autoetnografii, w której autor zastanawia się nad więzami pokrewieństwa i społecznymi ramami funkcjonowania rodziny, nie tylko Garapichów.
Więcej o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-kazimierza