Data wydarzenia: -

Warsztaty chorwackiego tradycyjnego zdobienia tkanin

Zapraszamy do udziału w warsztatach chorwackiego tradycyjnego zdobienia tkanin!

Chorwackie stroje ludowe są różnorodne i ozdobione różnymi technikami: przeszycia, hafty, tkanie czy zdobienia wykonane z biżuterii. W zależności od umiejętności i możliwości uczestnicy będą mogli zapoznać się z technikami wykonywania różnych chorwackich haftów tradycyjnych: haftu płaskiego, haftu pećkiego, haftu białego (haftu richelieu - šlinganje) czy haftu złotego (zlatovez), a także z wykonaniem fertušnic, czyli kolorowych tkanych wstążek służących do zawiązywania fartuchów oraz biżuterii z koralików.

Warsztaty będą się odbywały w dniach 9-10.05 i 12-13.05, godz. 10:00-13:00, sala 283 (razem 15 godzin warsztatowych) nie jest wymagane uczestnictwo we wszystkich dniach zajęciowych. Spotkania będą prowadzone w języku chorwackim – dostępne będzie tłumaczenie na język polski.

Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich chętnych studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej. Obowiązuje kolejność zgłoszeń, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Osoby chętne prosimy o kontakt z dr Magdaleną Baer lub mgr Ninoslavem Radakoviciem. Na zgłoszenia czekamy do 8 maja. Uczestnicy przed rozpoczęciem warsztatów zobowiązani są do wypełniania Deklaracji uczestnictwa w projekcie Uniwersytet Jutra.

Uczestnicy warsztatów otrzymają usprawiedliwienie nieobecności w zajęciach kursowych w czasie trwania zajęć warsztatowych.

Liljana Stanko, ur. w 1967 r. w Vrbovcu, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Jako uczennica szkoły podstawowej zaczęła tańczyć w zespole folklorystycznym Chorwackiego Towarzystwa Kulturowo-Artystycznego „Petar Zrinski” z Vrbovca, a od 1994 r. została jego kierowniczką i choreografką. Jest aktywną członkinią grupy wokalnej „Lera”. Już od lat jako kierowniczka i choreografka edukuje członków towarzystwa w kwestii zachowania strojów ludowych i wytwarzaniu tradycyjnej biżuterii. Od blisko dwudziestu lat przemierza okolice Vrbovca, uczy, zapisuje i opisuje gry, zabawy, obyczaje, pieśni, tańce i stroje ludowe regionu Vrbovca. Swoją bogatą wiedzą dotyczącą tradycji chorwackich dzieliła się z uczestnikami Seminarium folkloru strefy panońskiej i różnych warsztatów czy kursów. Jest redaktorką i prowadzącą program w Radiu Vrbovec o dziedzictwie i kulturze tradycyjnej, jest także autorką i współautorką licznych wystaw etnograficznych. Wydała dotąd dwie książki: Vrbovečka nošnja (2018) i Eci, meci, nekaj reci (2021).