Data wydarzenia:

Wykład „ChatGPT, czyli o tym jak przerzucić most między językiem i nauką” (dr hab. Filip Graliński, prof. UAM)

Serdecznie zapraszamy na gościnny wykład Pana dr. hab. Filipa Gralińskiego, prof. UAM z okazji 30-lecia Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

Nasz gość wygłosi prelekcję pod tytułem:

„ChatGPT, czyli o tym jak przerzucić most między językiem i nauką”

Salon Mickiewicza Pod Kopułą, 6 grudnia 2023 (środa), godz. 10:30

Po godzinnym wykładzie przewidziana jest dyskusja.

Dr hab. Filip Graliński, prof. UAM pracuje na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM, w Zakładzie Sztucznej Inteligencji. Od lat współpracuje z językoznawcami z naszego Wydziału oraz Wydziału Neofilologii. Jego rozprawa doktorska, napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Zygmunta Vetulaniego, nosiła tytuł Formalizacja nieciągłości zdań przy zastosowaniu rozszerzonej gramatyki bezkontekstowej. Jest autorem monografii poświęconej teorii i praktyce wykorzystania wielkich korpusów polskich tekstów historycznych na potrzeby badan językoznawczych i historycznych (Against the arrow of time : theory and practice of mining massive corpora of polish historical texts for linguistic and historical research, Wydawnictwo Naukowe UAM, 2019). Wykonawca w wielkim projekcie badawczym DARIAH.PL. Od lat zajmuje się problematyką przetwarzania języka naturalnego, zazwyczaj z uwzględnieniem innych modalności (obraz, dźwięk) lub wielojęzyczności.