Data wydarzenia:

"Zarobić, nie zarobisz" - spotkanie z Milicą Markić, tłumaczką literatury polskiej

W środę 1 grudnia o godzinie 13:30 w ramach programu Akademicki Poznań i cyklu "Sztuka przekładu" na WFPiK gościć będzie Pani Milica Markić, tłumaczka polskiej poezji i prozy na język serbski, m.in. "Trans-Atlantyku" i "Pornografii" Witolda Gombrowicza, "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza, twórczości Olgi Tokarczuk, poezji Haliny Poświatowskiej i Julii Fiedorczuk, ostatnio także przekładoznawczych esejów "Gościnność słowa" Jerzego Jarniewicza. Spotkanie, zatytułowane „Zarobić - nie zarobisz. Powołanie tłumacza w płynnej nowoczesności”, będzie się składało z prelekcji Pani Gość oraz dyskusji, którą poprowadzą dr Stanislava Kostić oraz dr Adriana Kovacheva.

Formuła spotkania będzie hybrydowa: zapraszamy do sali 327 Coll. Maius oraz na kanał MS Teams "Sztuka przekładu". Wszystkich Zainteresowanych dołączeniem w formie zdalnej prosimy o wcześniejszy kontakt z Ewą Rajewską (rajewska@amu.edu.pl), która dopisze Państwa do zespołu "Sztuka przekładu" MS Teams.

Milica Markić od dwudziestu pięciu lat niestrudzenie przekłada literaturę polską i jest wielce ceniona przez swoich autorów, wydawców i czytelników. Dotychczas przełożyła z literatury polskiej blisko 40 książek (powieści, tomy poezji oraz dramaty, a także książki filozoficzne, teologiczne, eseistyczne). W swoim dorobku ma zarówno klasyków literatury (Henryk Sienkiewicz, Stanisław Grochowiak, Witold Gombrowicz, Bruno Schulz, Halina Poświatowska, Andrzej Bursa), jak i współczesnych, żyjących autorów i autorek (Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Julia Fiedorczuk, Janusz Drzewucki, Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Andrzej Sapkowski, Natalia Fiedorczuk, Anna Augustyniak i inni). Przede wszystkim Markić jest tłumaczką dziesięciu książek polskiej laureatki Nagrody Nobla za 2018 rok – Olgi Tokarczuk.Kolejne spotkania odbędą się:6 grudnia o 13.30, sala 81, Coll. Maius i MS Teams, pt. "Agora wszystkich Hermesów. Z warsztatu postjugosłowiańskiej tłumaczki";8 grudnia o 15.15, salon Mickiewicza Pod Kopułą i wydziałowy kanał YouTube, pt. "Polowanie na księżyc" - spotkanie autorskie z tłumaczką.