Data publikacji w serwisie:

Doktorat honoris causa dla filologa klasycznego prof. Henryka Podbielskiego

7 lutego 2022 w Gabinecie Rektora odbyła się prowadzona przez Panią Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiłę Kaniewską podniosła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa, najwyższej godności akademickiej prof. drowi hab. Henrykowi Podbielskiemu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jednemu z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych polskich filologów klasycznych, niekwestionowanemu luminarzowi polskiej hellenistyki oraz historii filozofii antycznej.

Prof. Podbielski to autorytet w kraju i za granicą w zakresie badania, przekładów i komentowania retoryki antycznej, filozofii arystotelejskiej oraz literatury dawnej Grecji. Jego życie to wzór tytanicznej pracy na rzecz krzewienia najwyższych wartości naukowych i etycznych.

W wygłoszonej laudacji na cześć Profesora prof. dr hab. Jerzy Danielewicz z Instytutu Filologii Klasycznej UAM podkreślał jego ogromny autorytet zbudowany na erudycji i rzetelności najwyższej próby, co zaowocowało znakomitym wydaniem greckich dzieł retorycznych. Wzorcowe i oddane w pięknej polszczyźnie edycje komentowanych przekładów Arystotelesa, Hermogenesa i innych to dzieła nieodzowne dla wielu pokoleń badaczy literatury, retoryki oraz filozofii antycznej Grecji. Z kolei monumentalna Literatura Grecji starożytnej powstała pod jego kierownictwem naukowym i ze znaczącym udziałem autorskim, stała się już obowiązkowym podręcznikiem dla studentów i badaczy w zakresie filologii klasycznej z wszystkich ośrodków w kraju.

Prof. Henryk Podbielski to człowiek o najwyższych walorach etycznych: wspaniale skromny, pracowity i swoimi przekładami szerzący antyczną wiedzę o najdostojniejszych wartościach: wolności, dobru, pięknu, a przede wszystkim wzniosłości jako podstawie demokracji, o czym wspomniał w swej mowie Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz.

Pan Profesor od lat jest także połączony więzami przyjaźni oraz współpracy naukowej z poznańskimi hellenistami, o czym świadczy ich współudział w opracowaniu Literatury Grecji starożytnej oraz różnorodne wzajemne kontakty konferencyjno-recenzyjne i grantowe.

Życzymy naszemu dostojnemu Doktorowi znakomitego zdrowia, dalszych wspaniałych osiągnięć naukowych, w tym także sfinalizowania niedawno rozpoczętego wielkiego projektu wydania komentowanego przekładu wszystkich dzieł Plotyna.

AD MULTOS ANNOS, PANIE PROFESORZE!