Data publikacji w serwisie:

Rusza Szkoła Dziennikarstwa Rozwiązań

Stowarzyszenie „Jeden Świat” zaprasza na darmowe warsztaty dla osób zainteresowanych dziennikarstwem — stawiających w nim pierwsze kroki, jak i chcących pogłębić wiedzę. Oś tematyczną programu zajęć stanowią dziennikarstwo rozwiązań oraz tematyka antydyskryminacyjna.

Czym jest dziennikarstwo rozwiązań?

Dziennikarstwo rozwiązań to nurt dziennikarstwa rozwijający się dynamicznie na świecie, ale słabo obecny w Polsce. Koncentruje się na wyszukiwaniu, analizowaniu i prezentowaniu rozwiązań problemów społecznych, szczególnie w wymiarze lokalnym. Według organizacji Solutions Journalism Network w nurcie tym powstało do tej pory ponad 12 tysięcy tekstów z prawie 190 krajów. Kolejne gazety, stacje telewizyjne i radiowe tworzą odrębne działy i programy poświęcone wyłącznie dziennikarstwu rozwiązań. Cieszy się ono także popularnością wśród odbiorczyń i odbiorców, nierzadko większą niż tradycyjne materiały. To doskonały moment, aby zainteresować się tym trendem.

W czasie spotkań Szkoły zaproszeni eksperci i ekspertki przekazywać będą wiedzę na temat warsztatu dziennikarskiego, tworzenia audycji radiowych, czy też specyfiki zajmowania się grupami mniejszościowymi. Temat przewodni Szkoły stanowią rozwiązania na rzecz antydyskryminacji. Wspólnie będziemy uczyć się, jak opowiadać o niej w sposób wrażliwy, a jednocześnie przekonujący i inspirujący. Uzyskane kompetencje będą także przydatne w pracy nad innymi zagadnieniami.

Gdzie, kiedy i z kim odbywać się będą zajęcia?

Program Szkoły Dziennikarstwa Rozwiązań składa się z otwartego webinaru wprowadzającego oraz cyklu spotkań poświęconych m.in. kryzysowi migracyjnemu w Europie i w Polsce, mowie nienawiści oraz wzajemnym relacjom dziennikarstwa i aktywizmu. Zajęcia odbywać się będą od lutego do maja w Poznaniu. Ramowy harmonogram dostępny jest na stronie projektu.

Wśród prowadzących zajęcia są dziennikarki i dziennikarze lokalnych i ogólnopolskich mediów (m.in. oko.press, Krytyki Politycznej, WTK, Gazety Wyborczej, Radia Poznań), aktywiści i aktywistki (m.in. Amnesty International, Migrant Info Point), czy też wykładowcy i wykładowczynie poznańskich uczelni. Oprócz warsztatów, uczestniczki i uczestnicy będą mogli liczyć na indywidualne wsparcie w ramach tutoringu. Szkoła Dziennikarstwa Rozwiązań jest więc wyjątkową okazją do nauki w bliskiej współpracy z ekspertami i ekspertkami.

Do kogo kierowany jest program?

Do uczestnictwa zachęcamy wszystkie osoby z dziennikarską pasją, niezależnie od posiadanego doświadczenia. Szkoła Dziennikarstwa Rozwiązań to świetna okazja dla początkujących dziennikarzy i dziennikarek do zdobycia solidnego warsztatu pod okiem uznanych specjalistów i specjalistek. Bardziej zaawansowanym uczestnikom i uczestniczkom pomoże z kolei pogłębić społeczną wrażliwość oraz zdobyć kompetencje w nowej, prężnie rozwijającej się dziedzinie dziennikarstwa.

Jak aplikować?

Zgłoszenia do udziału w Szkole przyjmujemy do 6 lutego 2022 poprzez formularz internetowy.

Liczba miejsc w programie jest ograniczona. Zasady kwalifikacji określone są w regulaminie Szkoły dostępnym pod powyższym adresem. Udział w Szkole jest bezpłatny.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę poland.sci.ngo/szkola-dziennikarstwa-rozwiazan/.

Pytania można także kierować na adres: komunikacja@poland.sci.ngo

Organizatorem jest Stowarzyszenie „Jeden Świat”, polski oddział międzynarodowej organizacji Service Civil International (SCI). Misją Stowarzyszenia jest promowanie idei pokoju oraz porozumienia między ludźmi poprzez międzynarodowy i krajowy wolontariat oraz programy edukacyjne.