Wielką radość sprawia nam fakt, że współpraca międzynarodowa na naszym Wydziale rozwija się tak dynamicznie pomimo okresu urlopów. W lipcu gościliśmy wielu zagranicznych naukowców, którzy nie tylko zechcieli zapoznać się z możliwościami współpracy instytucjonalnej, jaką oferujemy, ale również prowadzili u nas badania naukowe.
Informowaliśmy już, że w ramach programu Erasmus+ Blended Intensive Programme zorganizowaliśmy szkołę letnią pt. „Slavic World and Its Natures in Literature and Film”, w której wzięli udział studenci z 5 krajów (Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Francji). Opiekunem grupy francuskiej była prof. Greta Komur z Université de Haute-Alsace w Miluzie (Francja).
Szkoła letnia była także okazją do spotkania z delegacją z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu „Paisii Hilandarski” w Płowdiwie (Bułgaria) – Dziekana Wydziału, prof. Konstantina Kutsarova, dra Boryana Yantseva, koordynatora programu Erasmus, oraz prof. Lilię Ivanovą, polonistkę. Płowdiw jest często wybieranym przez naszych studentów kierunkiem mobilnościowym, cieszymy się więc, że mieliśmy okazję spotkać się z gospodarzami Uniwersytetu w Płowdiwie i podsumować dotychczasową współpracę oraz nakreślić plany jej zacieśnienia w przyszłości.
Staż naukowy na naszym Wydziale odbywa obecnie również prof. Rahul Putty z Department of Languages na Manipal Academy of Higher Education (Indie). W 2021 roku nasza uczelnia podpisała z MAHE umowę o współpracy, a wizyta prof. Putty jest jednym z jej przejawów.
Z roku na rok gościmy coraz więcej zagranicznych studentów zainteresowanych studiami (środkowo)europejskimi, rozwijają się również wspólne projekty naukowe. Prof. Putty rozmawiał z Władzami Dziekańskimi i Rektorskimi o możliwościach dalszego rozwoju współpracy instytucjonalnej.
Na zaproszenie prof. Krzysztofa Kozłowskiego z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych 5 lipca br. prof. Anno Mungen wygłosił wykład pt. „From Bayreuth to Auschwitz: the cases of Ottilie Metzger-Lattermann and Hans Frank”. Prof. Mungen jest dyrektorem Forschungsinstitut für Musiktheater i szefem Theaterwissenschaft unter besonderer Berücksichtigung des Musiktheaters na Uniwersytecie Bayreuth w Niemczech.
W ramach programu Państw Partnerskich Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej mieliśmy także przyjemność gościć dr Mao Rui z Szanghaju, polonistkę i lektorkę języka chińskiego związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim. Zaprezentowaliśmy jej ofertę naszego Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców. Dr Mao jest wykładowczynią na Shanghai International Studies University, z którym prężnie współpracujemy i z którego przyjeżdża do nas wielu studentów.