Data publikacji w serwisie:

Współpraca językoznawców WFPiK z Urzędem Miasta Poznania i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w zakresie upraszczania języka

Trwa drugi etap pracy naukowej i dydaktycznej nad podnoszeniem jakości językowej komunikatów (tradycyjnych i elektronicznych) powstających w Urzędzie Miasta Poznania.

Początkiem wszystkiego były wykład i warsztaty przeprowadzone przez prof. UAM Jarosława Liberka w połowie ubiegłego roku. 3 listopada 2020 roku doszło do podpisania umowy o współpracy między Urzędem Miasta Poznania, Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym oraz UAM. Zgodnie z nią poszczególne podmioty zobowiązały się do podjęcia działań, dzięki którym w UMP zostaną wprowadzone zasady prostego języka, a więc dojdzie do uproszczenia różnego typu komunikatów. Prof. J. Liberek stworzył projekt Bazy Tekstów Urzędowych (BTU), który po modyfikacjach został zrealizowany przez PCSS dzięki środkom z budżetu UMP. Na początku 2021 roku w upraszczanie pism urzędowych włączyła się dr hab. Karolina Ruta-Korytowska, która dodatkowo zawróciła uwagę na strony internetowe Miasta oraz kwestię tzw. ETR-u (ze szczególnym uwzględnieniem możliwości percepcyjnych osób z niepełnosprawnościami).

Obecnie, w ramach drugiego etapu współpracy, J. Liberek i K. Ruta-Korytowska uczestniczą w doskonaleniu BTU. Baza stanie się docelowo nie tylko zasobem, ale również specyficznym słownikiem form złożonych i prostych oraz narzędziem informatycznym o charakterze korektorskim, które będzie sugerowało urzędnikowi najlepsze rozwiązania tekstowe. Językoznawcy badają kolejne pisma, prowadzą warsztaty i pracują nad przygotowaniem do druku poradnika „Prosty język w pismach urzędowych” (wersja cyfrowa została opracowana na zakończenie pierwszego etapu współpracy).