Wyniki Wydziałowego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską za rok 2021

26 stycznia 2022 roku ogłoszono wyniki Wydziałowego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską za rok 2021.

Jury obradowało w składzie: prof. UAM dr hab. Agata Firlej, prof. UAM dr hab. Jan Galant, prof. UAM dr hab. Irena Górska, dr Marcin Jauksz, prof. UAM dr hab. Romana Łapa, prof. UAM dr hab. Maciej Parkitny, prof. UAM dr hab. Piotr Stępień, prof. UAM dr hab. Anna Śliwińska, prof. UAM dr hab. Natalia Długosz (przewodnicząca).

Na konkurs napłynęło 17 prac (11 literaturoznawczych, 2 językoznawcze oraz 4 rozprawy zakwalifikowane do kategorii prac ogólnohumanistycznych). Po pełnych pasji, ożywczych i śmiałych dyskusjach nad zgłoszonymi pracami Jury ustaliło następujący werdykt:

W kategorii prac literaturoznawczych

Nagrodę specjalną imienia profesora Jarosława Maciejewskiego przyznano Kamilowi Barskiemu za pracę Osaczanie grozy romantycznej. Geneza – poetyka – idee (promotorem pracy był prof. UAM dr hab. Wojciech Hamerski)

Dwa równorzędne wyróżnienia zdobyły:

Julia Baranowska za pracę Koncepcja sensualistyczna w platońskim „Teajtecie”. Pierwsza definicja wiedzy. Teajtet 151e-160e. Przekład wraz z komentarzem (promotorką pracy była prof. UAM dr hab. Magdalena Stuligrosz)

oraz

Zuzanna Jujka za pracę Świat gór i jaskiń w twórczości Wojciecha Kuczoka (promotorką pracy była prof. UAM dr hab. Monika Brzóstowicz-Klajn)

III nagrodę otrzymała Klaudia Ataman za pracę zatytułowaną Język – styl – forma. Pryncypia krytyczne Leona Choromańskiego w perspektywie polemiki wokół „Xiędza Fausta” Tadeusza Micińskiego (promotorem pracy był prof. dr hab. Radosław Okulicz-Kozaryn)

Laureatem II nagrody został Krzysztof Prabucki za podążanie nieoczywistymi trajektoriami w pracy zatytułowanej: „Meandry” Felicjana Faleńskiego w dialogu z barokiem (promotorem rozprawy był prof. UAM dr hab. Leszek Teusz)

Nagrodę I zdobyła Eliza Król za rozprawę zatytułowaną Zagłada opowiedziana językiem literatury popularnej – szansa na nową narrację czy prowokacyjny gest nadużycia? (promotorką pracy była prof. UAM dr hab. Beata Przymuszała)

W kategorii prac językoznawczych

Wyróżnienie otrzymała Magdalena Olewniczak za pracę pod tytułem Inskrypcje nagrobne na zagrzebskich cmentarzach (promotorką pracy była prof. dr hab. Mariola Mikołajczak)

Nagrodę I zdobyła Zofia Bryłka za pracę: „Paraphrasis” Wojciecha Tylkowskiego – na pograniczu przekładu i objaśnienia (promotorką pracy była prof. UAM dr hab. Dorota Rojszczak-Robińska)

W kategorii prac ogólnohumanistycznych

Wyróżnienie otrzymała Klaudia Srul za pracę Z komiksu na ekran. Ewolucja strategii adaptowania kostiumów superbohaterek na przykładzie filmów z serii Marvel Cinematic Universe (promotorką pracy była prof. dr hab. Małgorzata Hendrykowska)

Dwie równorzędne nagrody I zdobyły:

Olga Hajdrych za pracę Retoryka zmiany w dyskursie politycznym (promotorką pracy była prof. UAM dr hab. Agnieszka Kula)

oraz

Antonina Tosiek za pracę zatytułowaną Ostatnia chłopska (de)mitologia. „Pamiętniki nowego pokolenia chłopów polskich” wobec transformacji ustrojowej (promotorem pracy był prof. UAM dr hab. Błażej Warkocki)

GRAND PRIX

zdobyła Iga Skrzypczak za pracę zatytułowaną Między mową a milczeniem. Studia nad utworami Norwida (promotorem pracy był prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk)

Gratulujemy Autorkom i Autorom oraz Promotorkom i Promotorom nagrodzonych prac!