Kolejny grant NAWA dla naszego Wydziału

Z radością informujemy, że Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa UAM otrzymał finansowanie NAWA w ramach programu „Promocja języka polskiego”. Projekt „POLKA(Z) – platforma edukacyjna i warsztaty naturalnej polszczyzny dla Kazachstańczyków” będzie realizowany razem z Euroazjatyckim Uniwersytetem Narodowym im. L.N. Gumilowa w Astanie.

Skład nagrodzonego zespołu tworzą: prof. Halina Zgółkowa, prof. Jewgienia Żurawlowa (ENU), prof. Agnieszka Kula, prof. Katarzyna Zagórska, mgr Assel Sagimbekova oraz mgr Mateusz Podlecki (Zakład Frazeologii i Kultury Języka Polskiego).

„Z myślą o uczestnikach projektu przygotujemy speaking club oraz warsztaty dziennikarskie, leksykograficzne, translatorskie i pragmalingwistyczne. Stworzymy również elektroniczny słownik minimum polsko-kazachsko-rosyjski (około 2 000 haseł). Przewidujemy także podcast promujący polską kulturę (audycji będzie można słuchać m.in. w Spotify). W aplikacji TikTok opublikujemy zaś serię filmików poświęconych nauczaniu języka polskiego jako obcego. Nasze działania zwieńczy »Festiwal Pięknej Polszczyzny«, który zorganizujemy w Astanie” – mówi mgr Assel Sagimbekova, kierowniczka projektu.

Przedsięwzięciu patronują: Ambasada RP w Astanie oraz stowarzyszenie „Polska Jedność”.