Seniorzy odwiedzili LEM-a

Efektem współpracy Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM i Centrum Inicjatyw Senioralnych były warsztaty rzeczywistości wirtualnej przeprowadzone przez dr Joannę Pigulak i dra Marcina Pigulaka.

Seniorzy poznali historię technologii VR oraz dowiedzieli się o jej możliwych zastosowaniach w edukacji i kulturze, a także przenieśli się do trójwymiarowego środowiska za sprawą gogli wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy zanurzyli się w oceanie, gdzie oglądali rafę koralową i zjawiskową faunę oceaniczną, wspięli się na sam szczyt katedry Notre Dame w Paryżu, przenieśli do przeszłości, poznając rutynę dinozaurów, a także obejrzeli różne zakątki świata dzięki aplikacji Google Earth VR. Organizatorzy warsztatów wskazują, że seniorów nie trzeba było namawiać do przekroczenia progu wirtualnej rzeczywistości, wręcz przeciwnie - nie tylko z zainteresowaniem obserwowali świat w sferze 360°, ale także wchodzili z nim w dynamiczne interakcje.

Warsztaty przeprowadzone zostały w Wydziałowym Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema przy użyciu dostępnej tam infrastruktury. Za dokumentację wydarzenia oraz opiekę techniczną odpowiadali p. Dominik Cywiński i p. Kacper Jasiński.