Jubileusz Profesora Tomasza Lewandowskiego

W środę 22 bm. w Salonie Mickiewicza pod Kopułą Collegium Maius odbyła się wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 80-lecia urodzin i 50-lecia doktoratu Profesora Tomasza Lewandowskiego, emerytowanego kierownika Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej UAM i prodziekana naszego Wydziału.

JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska mówiła o Jubilacie: „Profesor Tomasz Lewandowski to niesłychanie uroczy, dobry, cudowny człowiek, którego nie sposób nie lubić. Dlatego czasem sprawia kłopoty, bo jak wszyscy studenci chcieli iść tylko do prof. Lewandowskiego, to dyrekcja Instytutu miała problem z tym, żeby jakoś rozdzielić osoby chętne na chociażby seminaria magisterskie”. Życzenia i kwiaty Jubilatowi składał również Zespół Dziekański WFPiK i Dyrekcja IFP.

W obecności Rodziny i Przyjaciół Profesora o swoim Mistrzu mówili Jego uczniowie i uczennice, przytaczając i komentując najistotniejsze dla nich wyimki z Jego prac naukowych, opowiadając anegdoty z egzaminów czy zebrań Zakładu. Przy tej okazji wspominano również śp. Profesora Jarosława Maciejewskiego, promotora doktoratu prof. Lewandowskiego pt. „Cezary Jellenta – estetyk i krytyk”, postać szczególnie ważną i drogą dla Jubilata.

Niezmiernie cieszymy się, że Profesor Lewandowski zgodził się na organizację tej skromnej, ale pięknej uroczystości, która pozwoliła nam na uczczenie Jego uniwersyteckiego dorobku. Dziękujemy także pracownikom Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski z kierownikiem prof. dr. hab. Tomaszem Sobierajem na czele za wysiłek włożony w przygotowanie wydarzenia.

Jubilatowi życzymy 100 lat!