Konferencja „Dzieje się na Whatsappie. O komunikacji nauczycieli, uczniów i rodziców w sieci” (z cyklu „Szkoła XXI wieku”)

8 grudnia odbyła się kolejna konferencja, którą współorganizowaliśmy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Tym razem dyskutowaliśmy o komunikacji internetowej w społecznościach szkolnych.

Zaproszenie na tę konferencję przyjęli przedstawiciele nauczycieli, uczniów i rodziców z wielu szkół w regionie. Wykłady, warsztaty, panel dyskusyjny, sesja plenarna - podczas wszystkich spotkań tematem przewodnim były komunikatory i to, jak ich wykorzystanie wpływa na relacje w szkole. Spoglądaliśmy z przeróżnych perspektyw: nauczycielskiej, uczniowskiej, rodzicielskiej, studenckiej, akademickiej, dzięki temu możliwe było zaproponowanie w finalnej części spotkania uniwersalnych zasad etycznej i skutecznej komunikacji w sieci.

Nad organizacją konferencji czuwali: dr Jakub Jakubowski (WNPiD), Małgorzata Dynowska (ODN), Prodziekan ds. studenckich i kształcenia naszego Wydziału prof. UAM dr hab. Krzysztof Skibski oraz prof. UAM dr hab. Agnieszka Kula i prof. UAM dr hab. Barbara Sobczak z Zakładu Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa IFP UAM.

Warsztaty filologiczne poprowadziły studentki specjalności dziennikarskiej Instytutu Filologii Polskiej: Julia Klimko, Dominika Kownacka, Nikola Pawlicka, Wiktoria Procków.

Podczas konferencji przekazaliśmy uczestnikom i uczestniczkom publikację „Standardy i dobre praktyki w mediach uczniowskich”, która jest efektem wspólnej konferencji WFPiK oraz WNPiD sprzed roku („Szkoła XXI wieku. Media uczniowskie”).